logo

NA politiskās aktualitātes: Saeima kā pirmā no ES dalībvalstu parlamentiem ratificē CETA nolīgumu starp Kanādu un ES

23.02.2017 Rihards Kols Latvijā

NA frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols

Šodien atskatīšos uz būtiskākajiem Saeimas sēdes skatītajiem jautājumiem un pieņemtajiem lēmumiem.

Aktuālākais – CETA jeb Visaptverošais ekonomikas un tirdzniecības nolīgums starp Kanādu un Eiropas Savienību. CETA sarunas tika uzsāktas pirms vairāk kā septiņiem gadiem – 2009. gada maijā, savukārt jau kopš 2014. gada septembra ikvienam – gan deputātiem, gan ierēdņiem, gan visiem Latvijas iedzīvotājiem – ir bijusi iespēja brīvi iepazīties ar šo līgumu. Nonākot līdz ratifikācijas posmam, sākuši izskanēt pēkšņi apgalvojumi no atsevišķu deputātu puses par savu neinformētību un draudiem saistībā ar līgumu. Tie ir argumenti, kas neiztur kritiku – nevēlēšanās iepazīties ar pieejamu informāciju nevienu neatbrīvo no atbildības un neattaisno nezināšanu.

Tā vietā, lai jau vairākus gadus izmantotu iespēju skrupulozi analizēt līguma nosacījumus un skaidrot tos tālāk sabiedrībai, īsi pirms līguma ratificēšanas tiek mērķtiecīgi satracināta sabiedrība, nodarbojoties ar demagoģiju, izmantojot absurdi pārspīlētus un pat klaji nepatiesus apgalvojumus. Šāda nediferencēti un nepamatoti noraidoša attieksme, kas CETA līgumu kā tādu nekonkrēti un vispārināti nosoda kā jau pēc būtības negodīgu un “šausmīgu”, kavē gan mūsu ekonomisko attīstību, gan veicina vispārēju nihilismu.

Šī nolīguma ratificēšana paredz būtiskus ieguvumus Latvijai, paverot jaunas izaugsmes iespējas Latvijas ekonomikai un ārējai tirdzniecībai, nodrošinot piekļuvi Kanādas tirgum gan federālajā, gan provinču līmenī, tostarp tādās jomās kā finanses, telekomunikācijas, jūras transports un vides pakalpojumi. CETA – tas ir tilts no ES uz Kanādu, ko nevajadzētu mēģināt pārvērst par barjeru. Ir pēdējais laiks atrotīt piedurknes un sākt domāt par pārliecinošu mūsu ražotāju konkurētspējas stratēģiju. Nacionālā apvienība ir gandarīta par Saeimas lēmumu atbalstīt CETA līguma ratifikāciju galīgajā lasījumā.

Īsumā vēl par vienu būtisku šīs dienas lēmumu.

Otrajā lasījumā skatījām grozījumus likumā Par akcīzes nodokli, kas atbilstoši Parīzes protokolam precizē no nodokļa atbrīvotās akcīzes preces, kas tiek piegādātas diplomātiskajām pārstāvniecībām, starptautiskajām organizācijām vai to pārstāvniecībām, Eiropas Savienības institūcijām, Ziemeļatlantijas līguma dalībvalsts bruņotajiem spēkiem, kā arī atsevišķi sabiedroto spēku štābam. Ar šo likumprojektu arī precizējam noteikumus attiecībā uz degvielas piegādi un apjomiem ASV vēstniecībai. Ar likumprojektu nodrošinām Parīzes protokola papildu nolīgumu izpildi Latvijā, un tā virzību uz apstiprināšanu galīgajā lasījumā NA šodien atbalstīja.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.