logo

NA politiskās aktualitātes – valdības veidošana, nacionālo sankciju likums, grozījumi civilprocesa likumā

10.12.2015 Rihards Kols Saeimā

NA frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols

Šodienas Saeimas sēdē skatīti vairāki aktuāli jautājumi, no NA puses vēlētos izcelt dažus no tiem.

Trešajā lasījumā apstiprināti grozījumi “Civilprocesa likumā”, kas aptver ar valsts nodrošināto juridisko palīdzību saistītus grozījumus, iekļaujot un definējot jaunu ar lietas vešanu saistīto izdevumu veidu, nosakot valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības izdevumu piedziņas nosacījumus un kārtību, kā arī nosakot kārtību, kādā tiks nodrošināts valsts juridiskās palīdzības izdevumu atlīdzināšanas process.

Šodien arī turpinām darbu pie Latvijas iekšpolitikai un ārpolitikai būtiskā Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma, kas paredz iespēju noteikt nacionālas sankcijas, sniedzot Latvijai savu, tā teikt, “maigās varas” instrumentu, tādā veidā sniedzot iespēju nacionālā līmenī cīnīties un nodrošināt valsts aizsardzību pret dažāda veida agresiju.

Kā Rietumu telpā, arī Latvijā ir atrunāta nepieciešamība ierobežot un “piegriezt skābekli” propagandas ruporiem un šo ruporu “saimniekiem”, paredzot vai darbojoties pie jaunām iestrādēm likumos, piemērot kompleksus ierobežojumus propagandas izplatītājiem un to autoriem. Tā sauktā Mogherīni darba grupa strādā pie atbildes un ierobežojošu mehānismu izstrādes ES līmenī, lai spētu cīnīties pret Krievijas izplatīto dezinformāciju, kas vērsta gan uz iekšējo, gan starptautisko auditoriju. Tā, tepat kaimiņos, Lietuvas drošības iestādes konstatējušas, ka Krievija Lietuvā izveidojusi veselu propagandas institūtu, kas tiek finansēta, pārkāpjot valsts likumus, un kas izveidojusi daudz dažādas institūcijas, ar kuru starpniecību pa dažādiem kanāliem tiek izplatīta Lietuvas valsti apdraudoša propaganda. Lietuvā jau ir likumā iestrādātas, noteiktas nopietnas finansiālas sankcijas, ar mērķi cīnīties pret propagandas izplatību. Augsti vērtētās domnīcas ‘’Atlantijas Padome’’ eksperti ir norādījuši – lai efektīvi cīnītos pret arvien pieaugošo un nospiedošo propagandas ietekmi uz Rietumvalstīm ar to ir jācīnās ar līdz šim ietekmīgāko līdzekli – sankcijām!

Iniciatīva izveidot nacionālo sankciju likumu ir apsveicama un atbalstāma, taču uzskatām, ka tajā ir iekļaujami daži būtiski uzlabojumi – nepieciešams kā vienu no ierosinātāj institūcijām iekļaut arī LR Saeimu, kas tiešā veidā pārstāv valsts iedzīvotāju intereses un viedokli, kā arī iekļaut propagandas ierobežošanu un to izplatītājus un autorus kā potenciālo sankciju subjektus. Tādā veidā Latvijai tiks sniegta iespēja ne vien efektīvāk aizsargāt savu informatīvo telpu, kā arī kalpos kā atturēšanas mehānisms, ierobežojot potenciālos propagandas “ruporus”.

Šīs nedēļas Saeimas sēde ir it kā kārtējā sēde, taču tā ir arī citādāka – dažādu iekšpolitisko norišu un mazāku vai lielāku skandālu priekšā atkāpusies premjerministre Laimdota Straujuma. Kā jau vairākkārt NA ir uzsvērusi, mēs neredzējām un joprojām neredzam reālu iemeslu valdības maiņai un uzskatījām, ka tai jāturpina iesāktie darbi, taču, ar nožēlu jāsecina, ka premjeres pašas partija noveda viņu līdz demisijai un valdību – līdz krišanai. Ceram uz efektīvu, konstruktīvu un atklātu darbu nākamās valdības veidošanā, izvairoties no dažādām politiskajām spēlēm.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.