logo

NA uzskata, ka pašreizējā sabiedriskā medija koncepcija nenodrošina politisko neitralitāti

12.06.2013 Valdībā

“Mūsu (Nacionālās apvienības) ministri vakar valdības sēdē nobalsoja pret jauno sabiedriskā medija koncepciju, jo neredzējām tajā konkrētu mehānismu, kā tiks nodrošināta redakcionālā neatkarība un politiskā neietekmējamība,” portālam Diena.lv atzina NA Saeimas deputāte, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

“Sabiedrisko grupu iesaiste sabiedriskā medija darbā ir nepietiekama. Pašlaik paredzētā sabiedrības iesaiste ir daudz mazāka nekā tai būtu jābūt. Taču tieši plaša sabiedrības grupu pārstāvniecība sabiedriskajā medijā var nodrošināt reālu politisko neitralitāti un viedokļu daudzveidību. Koncepcijā pašlaik dominē vertikālas hierarhijas pārvaldes modelis, kas nav pareizi, jo pieļauj diktātu “no augšas”. Tas arī ir viens no koncepcijas vājakajiem punktiem. Mums, piemēram,  no sarunām ar NEPLP nekļuva skaidrs, kā tiks nodrošināta Ziņu dienesta neatkarība.”

I.Mūrniece jautāta, vai viens no iemesliem koncepcijas noraidīšanai nav tas, ka sabiedriskā medija padomē nav paredzēti politisko partiju pārstāvji, skaidroja: “Esmu rūpīgi pētījusi ārvalstu pieredzi. Piemēram, Igaunijā šādā padomē darbojas visu parlamentā ievēlēto partiju pārstāvji. Šāda atklāta pārstāvniecība izslēdz riskus par slēpto, kādu politisko grupu ietekmi, kas ir ļoti bīstama.”

I.Mūrniece arī atzina, ka NA nav vienīgais politiskais spēks, kuram ir iebildumi pret koncepciju. “Saeimas kuluāros no vairāku partiju biedriem ir izskanējušas bažas tieši par jaunā sabiedriskā medija politisko neitralitāti un neietekmējamību. Tas ir nopietns signāls. Mani bažīgu dara arī premjera V.Dombrovska teiktais, ka nav zināms, vai būs nauda radio un televīzijas apvienošanai. Tas var novest pie sabiedriskā medija dzīšanās pēc reitingiem un tā rezultātu mēs jau redzējām gadījumā ar kultūras raidījuma 100 grami kultūras raidlaika pārcelšanu.”

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (NA) atgādināja, ka Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) šī gada janvārī apstiprināja vienotā medija koncepciju, bet dokuments, kurš tagad iesniegts valdībai, esot krietni atšķirīgs no sākotnējās versijas. Sākotnēji vienotā medija izveidošanai tika prasīti 90 miljoni latu, bet tagad par 40 miljoniem latu mazāk. “Šī būtībā ir pavisam cita koncepcija, ko NEPLP nav apstiprinājis, nav ievērota pareiza lēmumu pieņemšanas procedūra,” uzsvēra tieslietu ministrs. Turklāt jautājums par Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas likvidēšanu, veidojot jaunu juridisku personu, būtu vispirms jāizskata Saeimā. Ministrs arī pauda bažas, ka abu mediju juridiska apvienošana un radio pārcelšana uz citām telpām varētu būt pēdējais solis, kam nākamie nemaz nesakos. “Ja tā būs, tad sabiedriskais medijs tiks nevis stiprināts, bet vājināts,” brīdināja Bordāns.

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende norādīja, ka koncepcijas projekts neesot “saskaņots ar visām pusēm”. Turklāt pašā NEPLP neesot vienprātības. Ministre uzsvēra, ka padome nespējot atbildēt uz tādiem jaunajam sabiedriskajam medijam būtiskiem jautājumiem kā finansiālās neatkarības, politiskās neatkarības un viedokļu daudzveidības nodrošināšana un satura daudzveidību.

NEPLP priekšsēdētāja vietniece Aija Cālīte Dulevska portālam Diena.lv pauda, “Piekrītu NA tieslietu ministra Jāņa Bordāna iebildumiem pret jauno koncepciju. Tie ir pamatoti. Viens no būtiskākajiem pretargumentiem ir finansējuma jautājums. Ja mediju apvienošanai netiks piešķirts būtisks papildu finansējums un nauda būs jāatrod pašiem medijiem, tas ir vistiešākais veids, kā nonākt reitingu un reklāmdevēju verdzībā. Tas nav pieļaujami sabiedriskajam medijam. Pārliecības par šo koncepciju trūkst ļoti daudziem deputātiem un es pret šīm bažām izturētos ļoti nopietni. Pēc tam, kad notika LTV valdes vēlēšanas, mana pārliecība, ka politiķi neietekmē procesus LTV, ir sarukusi līdz nullei. Uzskatu, ka jaunās koncepcijas ietvaros, slēpjoties aiz demokrātijas, politiķu ietekmes risks tomēr pastāv.”

Sagatavots, apkopojot Diena.lv un Latvijas Avīzē publicēto

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.