logo

NA: vairīšanās no neatkarīgas revīzijas atspoguļo Ušakova centienus noturēt „varas vertikāli”

29.05.2015 Pašvaldībās

Otrdien, 26.maijā, Rīgas domes (RD) Nacionālās apvienības (NA) frakcija rīkoja preses konferenci, lai informētu par savu iniciatīvu atjaunot neatkarīgu Revīzijas komisiju, ko pašreizējais RD priekšsēdētājs Nils Ušakovs šogad janvārī likvidēja. Frakcijas vadība arī uzsvēra – ja koalīcija, pielietojot mehānisku balsu vairākumu, priekšlikumu atjaunot komisiju noraidīs, tad NA apņemas rosināt grozījumus likumdošanā, sadarbojoties ar valsts institūcijām un partijas kolēģiem Saeimā.

RD NA frakcijas priekšsēdētājs Dainis Locis preses konferencē uzsvēra, ka Revīzijas komisija Rīgas domē darbojusies 20 gadus, un līdz šim neviens no domes sasaukumiem nav uzdrošinājies šo neatkarīgo audita institūciju likvidēt. D.Locis Revīzijas komisijas likvidēšanu kvalificē kā vienu no izpausmēm Ušakova centieniem noturēt Rīgas domē „varas vertikāli”, kas nevar būt pieņemama Eiropas valstī, kuras vērtības ir demokrātija, sabiedrības līdzdalība un laba pārvaldība.

Kā zināms, Ušakovs, likvidējot Revīzijas komisiju, aizbildinājās ar to, ka tās uzturēšana prasot līdzekļus un komisijas funkcijas pēc būtības izpildot RD Audita un revīzijas pārvalde. Frakcijas vadītājs uzsver, ka RD Audita un revīzijas pārvalde ir tieši pakļauta vienīgi RD priekšsēdētājam Ušakovam, tāpēc tās darbs nav neatkarīgs. Savukārt Revīzijas komisijā tradicionāli ir pārstāvētas visas RD ievēlētās frakcijas, tādējādi pārstāvot visu rīdzinieku intereses un spējot uzņemties daļu atbildības par pašvaldības budžeta izlietojumu.

Nacionālā apvienība izstrādājusi priekšlikumus, kas paredz atjaunot Revīzijas komisiju, turklāt pilnveidojot tās kapacitāti – locekļu skaits ir samazināts līdz diviem pārstāvjiem no katra RD ievēlētā saraksta un augstākai jābūt komisijas locekļu kompetencei.

Par to, ka NA RD deputāti sadarbībā ar speciālistiem ir izstrādājuši jaunu Revīzijas komisijas nolikumu, kas palīdzētu uzlabot tās darbu, preses konferencē pastāstīja frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Ģirts Lapiņš, kuram ir arī ilggadēja darba pieredze starptautiskās auditorfirmās.

Ģ. Lapiņš uzsvēra trīs būtiskākos principus, pēc kuriem tik lielā pašvaldībā kā Rīga jāstrādā Revīzijas komisijai – tā ir neatkarība, izmaksas un sadarbība ar Audita pārvaldi. Viņš norādīja, ka bez neatkarības nav iespējama efektīva revīzija, tātad arī līdzekļu kontrole, lietderīga to izmantošana un finanšu plānošana. Neatkarīga revīzijas komisija līdzīgi kā lielā akciju sabiedrībā ir pakļauta akcionāriem un kontrolē arī direktora darbu. „Šajā gadījumā akcionārs ir tauta, jeb Rīgas iedzīvotāji, kuri ievēlējuši domē savus priekšstāvjus un vēlas redzēt, vai pašvaldības vadītājs finanses izlieto lietderīgi,” teica Ģ.Lapiņš.

Kas attiecas uz izmaksām, tad, komisijai strādājot ievērojami profesionālāk, tās uzturēšana kopumā galvaspilsētai atmaksātos un pat daudzkārtīgi. Ar efektīvu komisiju izdodas jau saknē apturēt tādus apšaubāmas lietderības un likumības naudas tēriņus, kādi RD tie bija saistībā ar t.s. Dzanuškāna pētījumu, ar „nanoūdens iepirkumu” Rīgas satiksmē, savādām naudas konvertācijas operācijām Rīgas namos, dārgo trolejbusu iepirkumu un daudziem citiem Valsts kontroles atklātiem pārkāpumiem.

Preses konferencē piedalījās arī Iekšējo auditoru institūta valdes loceklis un Finanšu ministrijas Iekšējā audita pārvaldes pārstāvis Sandijs Miķelsons, kurš apliecināja, ka RD Revīzijas komisijas likvidēšana raisa bažas. Miķelsons arī uzsvēra, ka valsts līmenī tiks rosināts veikt grozījumus likumā “Par pašvaldībām”, nosakot, ka neatkarīgas Revīzijas komisija darbība lielajās pašvaldībās ir obligāta.

Kā zināms, tās pašas dienā RD priekšsēdētājs Nils Ušakovs sasauca domes ārkārtas sēdi, kurā NA frakcijas priekšlikumi tika noraidīti tāpat kā Vienotības frakcijas ierosinājums atbrīvot no darba RD Satiksmes departamenta vadītāju Vitāliju Reinbahu, kurš ir kriminālprocesā aizdomās turama persona.

NA RD frakcija tomēr ir apņēmības pilna rosināt grozījumus likumdošanā, sadarbojoties ar valsts institūcijām un partijas kolēģiem Saeimā, lai Rīgas domē atjaunotu neatkarīgas Revīzijas komisijas darbu.

Kā preses konferencē norādīja D.Locis – “Ušakovs var uzvarēt šo vienu kauju, bet viņš zaudēs karu”.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.