logo

NA viedoklis par aktuālo – bēgļu kvotām, TUA un ĢMO

14.05.2015 Ilze Bertāne, Rihards Kols Latvijā

Foto: Saeimas Kanceleja Foto: Saeimas Kanceleja

Frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols.

Kopumā šī nedēļa Latvijā bijusi dažādiem politiski svarīgiem notikumiem bagāta un arī šīsdienas Saeimas sēdē un komisijās tika skatīti vairāki būtiski jautājumi. Vēlētos izcelt dažus no tiem.

Kārtējo reizi vēlme samazināt TUA sliekšņus

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā tika skatīti grozījumi Imigrācijas likumā. Nacionālā apvienība principāli iebilda, ka likums tika atvērts ar iemeslu samazināt sliekšņus uzturēšanās atļauju iegūšanai pret nekustamo īpašumu iegādi. Tāpēc mūsu priekšlikumi paredz sakārtot pašreizējo TUA piešķiršanas sistēmu, piemēram, nodrošināt, ka TUA nevar saņemt ārvalstnieks, kuram ir nodokļu parādi, kā arī gadījumos, kad aizdevums īpašuma iegādei tiek prasīts kredītiestādē, kas nav Eiropas Savienībā reģistrēta kredītiestāde. Pašreizējā kārtība nenosaka, ka, iegādājoties īpašumus, būtu nepieciešams konkrēti norādīt naudas līdzekļu izcelsmi. Līdz ar to viens no veidiem, kā kriminālās aprindas izmanto Latviju, lai veiksmīgi legalizētu savu „netīro naudu”, ir TUA iegūšana apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi, kas nav pieļaujams.

Kopumā NA iesniegusi pārdesmit priekšlikumus likuma grozījumiem. NA principiāli iestājās, ka TUA tirgošanas ieviestā prakse pret nekustamo īpašumu būtu pilnībā jāpārtrauc!

Bēgļu kvotas

Šonedēļ nerimās un, domājams, turpmākos mēnešus joprojām aktuāls būs jautājums par patvērumu meklētājiem un nelegālo imigrantu kvotām. Jautājumu šonedēļ skatīja gan koalīcijas padomē, gan Saeimas Ārlietu komisijā, un tiek plānots, ka kopējo Latvijas pozīciju izstrādās Iekšlietu ministrija. Bēgļu un patvēruma meklētāju krīze Eiropā ilgstoši bijis viens no šķietami neatrisināmiem jautājumiem līdz pagājušajam mēnesim, kad Vidusjūrā nedēļas laikā, migrantu kuģiem apgāžoties, bojā gāja ap 1000 cilvēku.

Latviešiem došanās bēgļu gaitās nav sveša un, pretojoties nelegālo imigrantu kvotu ieviešanai, netiek noliegta nepieciešamība sniegt patvērumu tiem, kuri savā mītnes zemē saskaras ar reālu savas dzīvības apdraudējumu.

Un tomēr priekšlikumi, kurus šobrīd steidzamā kārtā virza ES, paredz nelegālo imigrantu kvotu sistēmas ieviešanu starp visām dalībvalstīm, uzsverot nepieciešamību ES dalībvalstīm solidarizēties šīs krīzes risināšanā. Aiz solidarizācijas, kas visbiežāk ir labprātīgs, nevis piespiedu lēmums, slēpjas kvotu sistēmas ieviešana – katrai dalībvalstij, balstoties uz tās IKP, iedzīvotāju skaitu, bezdarba līmeni un aktuālāko izmitināto patvēruma meklētāju skaitu tiks noteikts konkrēts skaits nelegālo imigrantu, kas būs jāuzņem savā valstī. Zem “solidaritātes” retorikas tiek mēģināts virzīt nekvalitatīvi izstrādātu, nepārdomātu un lielai daļai ES dalībvalstu pilnīgi nepieņemamu sistēmu. Jāatgādina, ka imigrācijas politikas jautājumi ir katras dalībvalsts pārziņā, un šādu dokumentu virzīšana ir pretrunā ar ES līgumiem. Diemžēl kārtējo reizi jāsecina, ka izvēlēta koncentrēšanās uz simptomiem, ignorējot cēloņus un iespējas tos novērst vai vismaz stiprināt ES robežu kontroli un ieceļojošo indivīdu pārbaudi, un atbalstīt tos, kuri patiešām ir patvēruma, nevis labākas dzīves, kas iegūta “apšmaucot” sistēmu, meklētāji.

Nenoliedzot ES valstu kopējo atbildību par daļu no pašreiz jau par humanitāro krīzi kļūstošo bēgļu problēmu, uzskatu, ka jāmeklē citi – racionāli, patiešām solidāri un uz atbalstu vērsti risinājumi, kas gan palīdzēs bēgļu kopienām, gan nenostādīs ES valstis ķīlnieku lomā.

ĢMO

Nelegālajai imigrācijai savā ziņā līdzīgs ir arī jautājums par ģenētiski modificēto pārtiku, par kuru šodien lēma Saeimas sēdē. NA atbalstīja šī likumprojekta virzību. Likumprojekts paredz tiesības katrai ES dalībvalstij izvēlēties, vai tā vēlas atļaut, ierobežot vai aizliegt ĢMO pārtikas ražošanu. NA atbalsta šo grozījumu, jo tas paredz, ka Latvijai ir ekskluzīvas tiesības pašai izlemt, ko tai darīt, nevis, ka šī iespēja tiks noteikta ES gaiteņos. Šis fakts ir īpaši būtisks, ņemot vērā, ka drīzumā plānots noslēgt ASV un Eiropas savstarpējo brīvās tirdzniecības līgumu. ASV salīdzinoši ar Eiropu ĢMO ir daudz vairāk izplatīts, un tur uz to skatās daudz brīvāk nekā Eiropā.

Izvirzīts Levits

Noslēdzot frakcijas viedokli, vēlos informēt, ka NA trešdien oficiāli valsts prezidenta amatam nolēma izvirzīt starptautisko tiesību un politikas ekspertu Egilu Levitu.

Paldies par uzmanību!

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.