logo

NA virza iniciatīvu par informatīvu plākšņu izvietošanu pie padomju laiku pieminekļiem

20.12.2017 Latvijā

Atsaucoties uz Latvijas Politiski represēto apvienības aicinājumu, Nacionālā apvienība “VL-TB/LNNK” (NA) pirmdien, 18. decembrī, koalīcijas sadarbības padomē aktualizējusi un saņēmusi koalīcijas partneru atbalstu par nepieciešamību pie padomju laiku pieminekļiem izvietot paskaidrojošas plāksnes, kurās skaidrota konkrētā pieminekļu nozīme (jeb mērķi) un definēts, ka ideoloģiskie padomju vēstījumi, kas redzami un, attēloti šajos pieminekļos, neatbilst vēsturiskajai patiesībai.

 Jautājums koalīcijas sadarbības padomes darba kārtībā tika iekļauts pēc NA deputāta Riharda Kola aicinājuma, un kopā ar koalīcijas partneriem tika panākta konceptuāla vienošanās par atbalstu konkrētajai iniciatīvai, aicinot atbildīgas valsts pārvaldes iestādes apkopot informāciju par padomju pieminekļiem Latvijā, kā arī attiecīgajām ministrijām – Ārlietu, Iekšlietu un Kultūras ministrijām – veikt nepieciešamās darbības, lai iniciatīvu par informāciju par informatīvu plākšņu izvietošanu pie padomju laiku pieminekļiem varētu īstenot.

Kā norāda iniciatīvas autori no biedrības “Latvijas Politiski represēto apvienība”, pieminekļi un to konteksts ir svarīgi sabiedrības kolektīvās apziņas, atmiņas un arī identitātes veidošanā un ka fakts, ka padomju pieminekļi šobrīd pastāv bez papildu skaidrojumiem par to nozīmi un vēsturisko kontekstu, gan liedz izprast Latvijas 20. gadsimta traģisko vēsturi: “Lai gan kopš Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 1990.gadā ir pagājuši gandrīz 28 gadi, Latvijā joprojām ir saglabājušies daudzi bijušā okupācijas režīma – Padomju Savienības – ideoloģiskie pieminekļi. Daudziem Latvijas iedzīvotājiem šie pieminekļi ir padomju okupācijas simboli. Papildus, tie ar saviem vēstījumiem un ar Latvijā šobrīd ar likumu aizliegtās padomju simbolikas – piecu staru zvaigznes, cirtņa un āmura – lietojumu kavē padomju vēstures mantojuma problēmu risināšanu, vienotās atmiņas veidošanos un šķeļ sabiedrību.”

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.