logo

Nacionālā apvienība aicina turpināt ofšoru “izdevīguma” ierobežošanu

05.03.2021 Latvijā

Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija iesniegusi priekšlikumus likumprojekta “Grozījumi likumā Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās”, kas šajās zonās strādājošiem “ofšoriem” jeb zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs un teritorijās reģistrētiem uzņēmumiem turpmāk liegtu iespēju pretendēt uz nodokļu atlaidēm.

Starptautiskie eksperti un organizācijas jau gadiem apliecina nepārprotamu saistību starp ārzonās reģistrētiem uzņēmumiem, mazākiem nodokļu ieņēmumiem, starpvalstu sankciju apiešanu un pelēko ekonomiku, naudas atmazgāšanu un korupcijas riskiem. Šie riski būtiski palielinās, ofšoriem darbojoties brīvostās un speciālajās ekonomikas zonās. Tas izskaidro gan starptautisko organizāciju, gan valstu individuāli uzsākto cīņu pret ofšoriem.

Kā uzsver NA frakcijas deputāts un Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols: “NA turpina iestāties pret negodīgu komercpraksi un ofšoru radītajiem konkurences kropļojumiem, vienlaikus arī ievērojot kopējo Eiropas Savienības nostāju pret zemo nodokļu valstīm, necaurspīdīgām investīcijām un negodīgiem ekonomikas dalībniekiem.

2018.gadā Nacionālā apvienība panāca, ka valsts un pašvaldību iepirkumos tika liegts piedalīties ofšoriem piederošiem uzņēmumiem, vienlaikus arī pirmo reizi Latvijas likumos nodefinējot jēdzienu “ārzona”. Pērn tika atbalstīts NA priekšlikums liegt “ofšoriem” jeb zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs un teritorijās reģistrētiem uzņēmumiem pieeju finansiālai palīdzībai, ko no nodrošina valsts Covid-19 pandēmijas radītās krīzes novēršanai.

Par “ārzonām” iesniegto priekšlikumu kontekstā uzskatāmas izcelsmes valstis Publisko iepirkumu likumā minētās definīcijas tvērumā – ārzonā reģistrētas juridiskās personas vai personu apvienības, kas ir Latvijā reģistrētas juridiskas personas, kurās vairāk nekā 25% kapitāla daļu (akciju) īpašnieks vai turētājs ir ārzonā reģistrēta juridiska persona vai personu apvienība. Kā norāda Nacionālā apvienība, ja zemu nodokļu vai beznodokļu valstu un teritoriju personas veic saimniecisko darbību, izmantojot pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā, pastāv grūtības iekasēt nodokļus par Latvijā gūtajiem ienākumiem, jo bieži vien ar zemu nodokļu vai beznodokļu valstīm un teritorijām nepastāv informācijas apmaiņa un nav administratīvās sadarbības mehānisma, kā arī uzņēmumu faktiskie īpašnieki, likumiskie pārstāvji vai patiesā labuma guvēji bieži nav zināmi.

Šādos gadījumos pastāv iespēja izvairīties no nodokļu nomaksas un šīs personas, salīdzinot ar Latvijas un citu valstu, ar kurām Latvijai ir noslēgtas nodokļu konvencijas un nodrošināta savstarpējā administratīvā palīdzība, rezidentiem, ir izdevīgākā stāvoklī. Liegums šādiem uzņēmumiem saņemt atlaides no valsts arī krīzes laikā nodrošinās vienlīdzīgas pozīcijas un taisnīguma principu ievērošanu.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.