logo

Nacionālā apvienība panāk būtiskus uzlabojumus bēgļu uzņemšanas plānā

05.11.2015

Nacionālā apvienība “VL-TB/LNNK” (NA) ir panākusi konkrētu priekšlikumu iekļaušanu rīcības plānā par patvēruma meklētāju uzņemšanu Latvijā. Veicot vairākus būtiskus labojumus vairākos rīcības plāna punktos, NA uzstāja uz vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret valsts pamatiedzīvotājiem, valsts valodas zināšanu prasību saglabāšanu, kā arī izvirzīja ierosinājumus saistībā ar rīcības plāna finansiālajiem aspektiem, terminoloģiju un atbildības sadali.

 Iekšlietu ministrijas izveidotās darba grupas sākotnēji piedāvātais dokumenta projekts “Rīcības plāns personām, kurām nepieciešama starptautiska aizsardzība, pārvietošanai un uzņemšanai Latvijā”, Nacionālās apvienības ieskatos, bija ne vien pretrunīgs, bet arī diskriminējošs pret Latvijas pamatiedzīvotājiem. Dokumentā bija nepieciešams ieviest vairākas būtiskas izmaiņas, lai nodrošinātu gan atbilstību valsts politikas pamatnostādnēm un plāniem, gan arī novērstu diskriminācijas un nevienlīdzīgas attieksmes iespējamību.

Būtiskākie panākumi no NA puses ir bēgļa pabalsta apmēra samazināšana, samērojot to ar Latvijas iedzīvotājiem pienākošos pabalstu vidējo apmēru, kā arī vienošanās, ka patvēruma meklētājiem netiks piemērotas zemākas prasības par valsts valodas prasmes līmeni. Tāpat panākta skandalozā ierosinājuma turpināt izmaksāt bēgļa pabalstu nodarbinātības gadījumā svītrošana no plāna.

Ar mērķi nodrošināt rīcības plāna atbilstību valsts postulētajai pozīcijai, pēc NA ierosinājuma no dokumentos svītrots termins “integrācija”, to aizvietojot ar plaši lietoto un, bēgļu uzņemšanas kontekstā, valdības atbalstīto un tās pozīcijai atbilstošo sociālekonomisko iekļaušanos. Tāpat panākta vienošanās, ka patvēruma meklētāji, kas vēlēsies apmesties uz dzīvi Latvijā, tiks informēti par aktuālākajiem sociālekonomiskajiem rādītājiem Latvijā, pabalstiem, kā arī Latvijas tradīcijām, klimatu, pabalstu apmēriem un kultūru, tādā veidā nodrošinot atbilstošu un patiešām ieinteresētu indivīdu atlasi uzņemšanai Latvijā.

“Ir panākti patiešām nopietni uzlabojumi. Ieviestās izmaiņas novērš no iepriekšējās dokumenta projekta redakcijas likumsakarīgi izrietošo priviliģētas sabiedrības daļas izveidošanos un novērš diskriminējošas prakses pret pamatiedzīvotājiem – Latvijas pilsoņiem un nodokļu maksātājiem. Būtisks ir arī fakts, ka ieviestie labojumi nodrošina plāna atbilstību valsts veidotajai politikai un nostājai patvēruma meklētāju jautājumā,” norādīja Nacionālās apvienības valdes loceklis un Saeimas deputāts Rihards Kols.

 Cita starpā, Nacionālā apvienība arī rosināja bēgļu izmitināšanas un “Mucenieku” kapacitātes jautājumu risināt nevis ar ēku pielāgošanu vai izbūvi, bet gan ar moduļu tipa ēku iegādi, nodrošinot iespēju tās nākotnē izmantot atkārtoti pēc nepieciešamības. Šāds solis atbilst izvirzītajai politikai par patvēruma sniegšanu kā īstermiņa, ne ilgtermiņa, risinājumu esošās krīzes ietvaros.

Kā jau ziņots plašsaziņas līdzekļos, valdība otrdien, 3. novembrī, apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas (IeM) vadītās darba grupas precizēto patvēruma meklētāju uzņemšanas plānu, kura īstenošanai divos gados kopumā nāksies tērēt 14,9 miljonus eiro un 8,4 miljoni eiro no šīs summas būs jārod nacionālajā budžetā.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.