logo

Nacionālā apvienība rosina aizliegt Georga lenšu izmantošanu publiskos pasākumos

20.05.2019 Jānis Iesalnieks Latvijā

Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” deputāti šodien Saeimā iesniedza grozījumus likumā “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem” un Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā, kas liegtu sapulcēs, gājienos, piketos, kā arī publiskos izklaides un svētku pasākumos izmantot tā sauktās Georga lentes, kuras plaši izmanto Krievija savā impēriskajā propagandā.

Georga lente ir vairāku Krievijas impērijas un PSRS militāro apbalvojumu sastāvdaļa jau kopš 1769. gada, taču 2005. gadā Krievijā tika uzsākta akcija „Georga lentīte”, no militāra apbalvojuma sastāvdaļas to padarot par vispārēju simbolu „Padomju Savienības uzvarai Lielajā Tēvijas karā”. Sākotnēji sentimentālo Georga lentes nozīmi ar katru gadu aizvien vairāk aizēno slavinājums Krievijas impēriskumam, un nu Georga lente ir kļuvusi par vienojošu atpazīšanās zīmi cilvēkiem, kas dzīvo Krievijas propagandas telpā un vēlas Krievijas teritoriālu izplešanos sabrukušās PSRS robežās.

Kad 2013. gada ziemā Ukrainā sākās tautas protesti pret Krievijai draudzīgo toreizējo valdību, pret protestētājiem sūtītie specvienības „Berkut” kaujinieki un civilie algotņi rotājās tieši ar Georga lentēm. Tāpat tās tika izmantotas Krimas pussalas okupācijas procesā, bet 2014. gada pavasarī Krievijas atbalstītajiem teroristiskajiem un bandītiskajiem grupējumiem Austrumukrainā bieži vien nebija citu atšķirības zīmju kā vien Georga lentes, kas tika piespraustas gan pie apģērba, gan sietas pie ieročiem un izmantotas citos veidos. Faktiski tā kļuvusi par Krievijas neoimperiālisma simbolu. Tas ir licis vairākām valstīm, kas cietušas vai baidās ciest no Krievijas agresijas, vai nu aizliegt to izmantošanu (Ukrainā) vai arī oficiāli ieteikt tās neizmantot (Kazahstānā, Kirgizstānā, Baltkrievijā, Gruzijā u.c.).

Krievija šos rupjos starptautisko tiesību pārkāpumus pamato ar klaji melīgas propagandas palīdzību, un tās oficiālajos masu medijos faktiski tiek izplatīta jauna totalitāra ideoloģija, kas bijušās PSRS republikas, ieskaitot Latviju, attēlo kā „neizdevušās valstis” bez tiesībām uz patstāvību sava likteņa noteikšanā. Georga lentei šajā ideoloģijā ir ierādīta būtiska loma, jo, ņemot vērā tās lietojumu gan PSRS, gan cariskās Krievijas laikā, tā simbolizē kā PSRS kā „Austrumeiropas atbrīvotājas” statusu, tā arī Krievijas impērijas „tiesības” uz tās „vēsturisko teritoriju”. Latvijas sabiedrībā tas rada bažas par Krievijas slēptu vai atklātu apdraudējumu Latvijas drošībai. To neslēpj arī Latvijas drošības iestādes.

Atbilstoši vispārpieņemtiem demokrātijas standartiem, valstij ir tiesības un pienākums aizsargāt demokrātisko politisko iekārtu no apdraudējumiem, tostarp ierobežojot totalitāras ideoloģijas izplatīšanu, tāpēc Nacionālā apvienība cer uz citu Saeimā pārstāvēto partiju atbalstu ierosinājumam aizliegt Krievijas neoimperiālisma simbola – Georga lenšu – izmantošanu publiskos pasākumos.

 

Informāciju sagatavoja Saeimas deputāts Jānis Iesalnieks,

e-pasts: [email protected]

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.