logo

Nacionālā apvienība rosina piešķirt atlīdzību cilvēkiem, kas ziņo par robežpārkāpējiem

07.10.2021 Laima Melkina

Nacionālā apvienība nākusi ar diviem priekšlikumiem, kas skar imigrācijas jautājumus. Partija rosinājusi Valsts robežsardzes likumā paredzēt atlīdzību cilvēkiem, kas sniedz noderīgu informāciju par nelikumīgu Latvijas robežas šķērsošanu vai par kontrabandas preču apriti. Savukārt Patvēruma likumā rosināts noteikt, ka varēs saukt pie kriminālatbildības personas, kas nelikumīgi šķērsojušas Latvijas robežu un kam atteikta bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršana.

Šobrīd Baltkrievijas organizētais hibrīduzbrukums Eiropas Savienības un NATO robežai, tostarp Latvijas robežai, ir radījis Valsts robežsardzei neparedzētu slodzi, kā arī prasa papildu līdzekļus no valsts budžeta. Kopumā šogad aizturēti jau gandrīz 400 trešo valstu pilsoņi, kuri nelikumīgi šķērsojuši robežu. Pieaugums vērojams arī kontrabandas  un viltoto preču tirdzniecībā. Saskaņā ar starptautiskās auditoru kompānijas KPMG ikgadējo pētījumu, strauji kāpis kontrabandas un viltoto cigarešu patēriņš Latvijā, to apjomam pieaugot par 5%, tādējādi sasniedzot jau 19,1% jeb gandrīz piektdaļu no kopējā tirgus.

Partijas ieskatā iedzīvotāju iesaiste, informējot par nelikumīgu robežšķērsošanu vai palīdzību nelegāliem robežšķērsotājiem, kā arī informēšana par kontrabandas preču apriti pāri robežai sniegtu būtisku palīdzību robežsardzei, nodrošinot tās resursu mērķtiecīgāku izmantošanu un valstij būtisku uzdevumu efektīvāku izpildi. Tāpat samazinātos nelegālo robežpārkāpēju skaits, valstī ievesto un realizēto kontrabandas preču apjoms un valsts ikgadējie zaudējumi no nesamaksātajiem nodokļiem, kas veido ap 59 miljoniem eiro.

Tāpat, lai atturētu no nelegālas Latvijas robežas šķērsošanas, Nacionālā apvienība rosinājusi saukt pie kriminālatbildības personas, kam ir atteikta bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršana. Ņemot vērā, cik strauji nelikumīgās imigrācijas organizatoru vidū izplatās informācija par izmaiņām robežas šķērsošanā, vismaz daļu migrantu iespēja saņemt sodu varētu atturēt. Atbilstoši Krimināllikumam par minēto pārkāpumu paredzēts sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.