logo

Nacionālās apvienības deputāti vērsīsies pie Eiropas Komisijas aizturētā Latvijas kuģa lietā

02.03.2017 Aiga Aizpuriete Saeimā

Foto: pindakaas.wordpress.com
  • Pēc Nacionālās apvienības (NA) deputātu iniciatīvas Saeimas Ārlietu komisija vakar slēgtā sēdē tikās ar Norvēģijas vēstnieku un Norvēģijas Ārlietu ministrijas pārstāvi.
  • NA uzskata, ka Latvijai aktīvāk jāaizstāv savu pilsoņu tiesības Norvēģijā aizturētā Latvijas zvejas kuģa jautājumā.
  • NA deputāti rosinās nosūtīt vēstuli Eiropas Komisijas Vides, jūrlietu un zivsaimniecības komisāram, aicinot aktīvāk iesaistīties problēmu risināšanā par Latvijas kuģa atbrīvošanu, vienlīdzīgu zvejas iespēju nodrošināšanu Eiropas Savienības kuģiem Svalbāras reģionā un kompensēt Latvijas uzņēmējiem radušos zaudējumus.

Vakar, 1.martā, Saeimas Ārlietu komisijas deputāti slēgtā sēdē uzklausīja Norvēģijas Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijā, kā arī Norvēģijas Ārlietu ministrijas pārstāvi.

„Nacionālā apvienība iestājas par iespējami ātrāku šīs situācijas, kas aktuāla jau kopš janvāra, risinājumu,” norāda NA Saeimas frakcijas deputāts Rihards Kols. „Mēs augstu vērtējam Norvēģijas puses iespēju ierasties un sniegt skaidrojumu, kas atklāja virkni jaunu nianšu, par ko iepriekš nebijām informēti.”

„Jau iepriekš, tiekoties ar Zemkopības un Ārlietu ministrijām, esam noskaidrojuši, ka jautājums skar Eiropas Savienības un Norvēģijas attiecības – tas nav atrisināms tikai starp Latviju un Norvēģiju. Tādēļ Saeimas Ārlietu komisijai būtu nepieciešams vērsties pie Eiropas Komisijas, kuras kompetencē ir atrisināt šo jautājumu,” uzskata NA deputāti.

Atgādinām, ka Eiropas Savienība ir noslēgusi līgumu ar Norvēģiju, uz kā pamata Latvijas zvejas kuģis atradās un zvejoja šajos ūdeņos. Latvijas uzņēmēji uzskata, ka ir labticīgi īstenojuši savas tiesības, ievērojot Eiropas Savienības regulas. Pārpratums radies, jo Eiropas Savienība un Norvēģija dažādi interpretē noslēgtā līguma detaļas.

„Mums ir draudzīgas attiecības ar Norvēģiju,” norāda Nacionālās apvienības Saeimas deputāts Jānis Dombrava, „tomēr arī starp draudzīgām valstīm rodas pārpratumi, tādēļ abas puses ir ieinteresētas iespējami ātrāk to atrisināt.”

Nacionālās apvienības deputāti rosina nosūtīt vēstuli Eiropas Komisijas Vides, jūrlietu un zivsaimniecības komisāram, aicinot aktīvāk iesaistīties problēmu risināšanā par Latvijas kuģa atbrīvošanu, vienlīdzīgu zvejas iespēju nodrošināšanu Eiropas Savienības kuģiem Svalbāras reģionā un kompensēt Latvijas uzņēmējiem radušos zaudējumus.

Latvijas zvejas kuģis „Senators” bija uzsācis sniega krabju zveju Svalbāras zvejas apgabalā. Zveja tika sākta, balstoties uz 1920. gada Parīzes līgumu un 2016. gada 14. decembra Eiropas Savienības pieņemto regulu, kas nosaka, ka 20 ES kuģi, tajā skaitā 11 zem Latvijas karogiem, ir tiesīgi veikt sniega krabju zveju Svalbārā.

Latvija līgumam par zvejas tiesībām Norvēģijas teritorijas Svalbāras (Špicbergenas) teritoriālajos ūdeņos pievienojās pērn, ratificējot līgumu starp Norvēģiju, ASV, Dāniju, Franciju, Itāliju, Japānu, Nīderlandi, Zviedriju, Lielbritāniju un Īriju.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.