logo

No RD komitejas darba kārtības pazūd NA deputāta priekšlikumi samazināt NĪN rīdziniekiem; Deputāti prasa Rīgas mēra skaidrojumu, pēc tam saplūcas savā starpā

17.10.2018

Jau iepriekš vēstīts, ka Rīgā tāpat kā Jūrmalā un Mārupē iepriekšējos gados zemes kadastrālās vērtības pieaugums ir radījis nesamērīgi lielu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājumu slogu cilvēkiem, kuri dzīvo savas ģimenes mantotajā savrupmājas īpašumā. Atšķirībā no Jūrmalas un Mārupes pašvaldības Rīgas domes (RD) valdošie politiskie spēki līdz šim ir izvairījušies ieviest pašvaldības piemērotus NĪN atvieglojumus, lai mazinātu nesamērīgi augsto NĪN maksājuma slogu ģimeņu mantotajiem savrupmāju īpašumiem.

Šodien RD Finanšu un administrācijas lietu komitejas darba kārtībā bija iekļauts Nacionālās apvienības deputāta Jurģa Klotņa rosinātais jautājums par priekšlikumiem, kā Rīgas pašvaldībai padarīt samērīgāku NĪN maksājuma slogu personām un ģimenēm, kuras dzīvo ģimenes savrupmājā kādā no Rīgas apkaimēm. Taču neilgi pirms komitejas sēdes jautājums no darba kārtības pazuda un komiteja NĪN samazināšanas jautājumu neizskatīja, turpinot ar citu darba kārtību pretēji tam, kāda darba kārtība tika izsūtīta. Komitejas sēdē šā iemesla dēļ izcēlās lieli strīdi starp pozīcijas un opozīcijas deputātiem, jo opozīcija uzskatīja, ka darba kārtība grozīta patvaļīgi un nav skaidrojuma, kāpēc tāds lēmums pieņemts.

Pirmais priekšlikums paredz piemērot 50% atlaidi no aprēķinātās NĪN maksas par savrupmājai piesaistīto zemes vienības platību tajos gadījumos, kad īpašnieks vai viņa mantinieks ir atguvis īpašumu pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas. Otrais priekšlikums paredz iespēju 50% atlaidi saņemt arī tiem īpašniekiem, kuru ģimenes māja ir uzbūvēta vai iegādāta citā laikā pirms vai pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Abos gadījumos atvieglojums būtu piemērots īpašuma zemes platībai, kas nav lielāka par Rīgas pilsētas plānojumā noteikto minimāla jaunveidojamā zemesgabala platību katrā konkrētajā apkaimē. Piemēram, Mežaparkā jaunveidojama zemesgabala minimālā platība ir noteikta 1800 m2 . Tātad jaunu apbūves vienību var veidot tikai tad, ja zemes gabals ir vismaz 3600 m2 . Taču ir daudz ēkai piekrītošo zemes platību, kas ir mazākas un tātad – nedalāmas. Tāpēc saimnieki ir spiesti maksāt ļoti augstus nodokļus, ja vēlas arī turpmāk dzīvot savā ģimenes mantojumā, jo Rīgas pašvaldības valdošie politiķi ir izvēlējušies zemei piemērot augstāko likmi – 1,5% no kadastrālās vērtības.

J.Klotiņš: “Ir notikusi blēdīšanās ar komitejas darba kārtību un Rīgas mērs ir izrādījis ļoti lielu necieņu pret demokrātiju un kolēģiem, kuri pārstāv rīdzinieku intereses. Manā deputāta pieredzē šis ir vēl nebijis gadījums, kas liecina par Rīgā pie varas esošās partijas patieso seju, kas nebūt nav rietumnieciska un sociāldemokrātiska, neizskatot jautājumu par NĪN samazināšanu.”

NA frakcijas vadītājs Rīgas domē Nauris Puntulis: “NA frakcija sniegs šos priekšlikumus NĪN samazināšanai izskatīt arī kādā no tuvākajām Rīgas domes sēdēm, jo gala lēmums jāpieņem domei.”

Nacionālā apvienība ir panākusi, ka kadastrālo vērtību kāpums ir apturēts. NA plāns nākamajā Saeimā ir ieviest tā dēvēto “3 komponenšu modeli”, kas paredz, ka īpašumi ar vērtību līdz 200 tūkstošiem būs atbrīvoti no kadastrālās vērtības ietekmes NĪN aprēķinā. NĪN maksājumi kļūs samērīgi visā Latvijas teritorijā. Līdz brīdim, kad jaunā kārtība stāsies spēkā, tieši no pašvaldībām ir atkarīgs tas, lai NĪN maksājumi katrā vietvarā būtu samērīgi, nevis tādi, kuri spiež ģimenes pārdot vai izīrēt savus dzimtā mantotos mājokļus.

Informāciju sagatavoja:

Edvards Ratnieks

Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK

gas domes deputātu frakcijas referents

Tālruņa nr.: 26137767

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.