logo

Novadu kari izcīnīti: Mazozolus tomēr nepievienos Taurupei

03.03.2014 Ģirts Zvirbulis Nodaļās

Ogres novada Mazozolu pagasta pārvalde tomēr netiks pievienota Taur­upes pagastam. Par to izdevies vienoties Ogres novada domei, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) un Mazozolu pagasta iedzīvotāju pārstāvjiem.

Vienošanās paredz, ka Mazozolos vismaz formāli tiek saglabāta atsevišķa pagasta pārvalde. Proti – būs savs pagasta pārvaldnieks, kurš iedzīvotājus pārstāvēs novada domē. Taču atbalsta funkciju veikšana (grāmatvedība, informācijas tehnoloģiju speciālisti un tamlīdzīgi) tiks apvienota ar citiem pagastiem. Līdzīgi jau ticis centralizēts sociālais dienests, būvvalde, skolas, komunālās saimniecības un citi pašvaldības pakalpojumi.

Piektdien Mazozolos noritēja sapulce, kas ilga vairākas stundas. Diskusijas starp Ogres novada priekšsēdētāju Edvīnu Bartkeviču un mazozoliešiem brīžiem esot aizgājušas augstos toņos. Iedzīvotāji, kurus sākumā novada vadība pat nevēlējās pielaist pie dalības lemšanā, vainoja Bartkeviču vārda neturēšanā. Pirms pašvaldību vēlēšanām domes priekšsēdētājs esot solījis Mazozoliem saglabāt atsevišķu pārvaldi, bet drīz pēc vēlēšanām sācis apvienošanu.

Vides ministrs Einārs Cilinskis (NA) pie maz­ozoliešiem neieradās, viņa vietā VARAM pārstāvēja parlamentārais sekretārs Romāns Naudiņš. “Gan mans, gan ministra uzstādījums ir tāds, ka pagastu pārvaldes nedrīkst apvienot, ja pret to iebilst iedzīvotāji. Ogres novada domei bija iebildumi un savi argumenti, bet šajā gadījumā izšķirošais ir tas, ka ministrija saņēma vairāk nekā 400 Mazozolu iedzīvotāju parakstītu lūgumu saglabāt viņiem savu pagasta pārvaldi. Tas ir absolūtais vairākums no pagasta iedzīvotājiem, un demokrātiskā valstī to nedrīkst ignorēt, pat ja šāda apvienošana būtu ekonomiski izdevīgāka,” pēc sēdes man teica R. Naudiņš. Viņaprāt, iespējams saglabāt pagasta pārvaldi, vienlaikus ieekonomējot līdzekļus, jo pagastā pat apvienošanās gadījumā būtu saglabāts konsultāciju centrs. Tagad vienkārši nebūs konsultāciju centra, vadītāja pienākumus veiks pārvaldes vadītājs. VARAM parlamentārais sekretārs arī informēja, ka tuvākajā laikā Ogres novada dome sludinās jaunu konkursu uz Mazozolu pagasta vadītāja amatu.

Ogres novada domes priekšsēdētājs E. Bartkevičs par jauna pagasta priekšsēdētāja meklēšanu bija nerunīgs: “Viss vēl ir priekšā. Vispirms būs darba tikšanās ar VARAM juristiem, lai tiesiski noformētu situāciju, ka pakalpojumus centralizējam, bet vienlaikus saglabājam atsevišķu pārvaldi.” Pašvaldības opozīcijas deputāts Egils Helmanis (NA) uzskata, ka domes priekšsēdētājam šobrīd būtu nevietā sūdzēties par izdevumiem. Viņš norādīja, ka novada pašvaldība, neievērojot likuma prasību pagasta pārvalžu apvienošanu saskaņot ar VARAM, faktiski šo procesu jau bija sākusi – izveidots vienots konts, zīmogi un veikti citi sagatavošanas darbi. Tagad par pašvaldības pārsteidzīgo un, iespējams, pretlikumīgo rīcību kādam būs jāmaksā – visticamāk, nodokļu maksātājiem.

Domstarpības Ogres novadā aizskanējušas jau līdz Saeimai. Uz sapulci Mazozolos bija ieradies arī Saeimas valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāts Jānis Dombrava (NA). Viņaprāt, pašvaldībām vairāk būtu jādomā nevis par to, kā apvienot izmirstošos pagastus, bet gan – kā iedvest tiem jaunu dzīvību.

Ģirts Zvirbulis, Latvijas avīze

Foto: Dzintra Dzene

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.