logo

Panākti aizliegumi, bet risinājumi cīņā ar „spaisu“ joprojām nav!

17.06.2014 Rihards Kols Latvijā

narkotikas

Saeimas atbalstītie priekšlikumi, ieviešot visaptverošu definīciju  jaunām psihoaktīvajām vielām likumā par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību, ļaus tiesībsargājošajām iestādēm efektīvāk cīnīties ar psihoaktīvo vielu izplatīšanu, taču tie nenodrošinās maksimālu šo vielu izskaušanu. Valstij ir jābūt skaidram plānam par sabiedrības informēšanas un izglītošanas pasākumiem par “spaisa” postošo ietekmi uz veselību.

Sperts tikai pirmais pussolis problēmas risināšanai

„Spaiss“ ir nogājis pagrīdē, bet diemžēl pēc tā joprojām ir pieprasījums. Līdz ar to var uzskatīt, ka sperts tikai pirmais pussolis problēmas risināšanā. Šobrīd valsts mērogā nepieciešams vienots plāns ne tikai cīņai ar šo 21. gadsimta narkotiku, bet arī konkrētiem un pārdomātiem preventīviem soļiem, lai atturētu potenciālos lietotāju Tāpat valstij ir jānodrošina arī operatīvi pieejama profilakses iespēja jau esošajiem  narkotiku atkarīgajiem,“ uzskata Rihards Kols, biedrības “Jaunatnes Kompetences Centrs” valdes loceklis.

Aprīlī tika pieņemti grozījumi Krimināllikumā, kas paredz kriminālatbildību par jauno psihoaktīvo vielu vai to saturošu izstrādājumu apriti, savukārt vakar tika atbalstīts likumprojekts, kas nosaka jaunu psihoaktīvo vielu definīciju un paredz aizliegt laist apritē vai reklamēt šīs vielas. Kopš kriminālatbildības ieviešanas, lietošanas un lietotāju hospitalizācijas apmēri ir samazinājušies, savukārt psihoaktīvo vielu cena pieaugusi pat piecas reizes. Šie aizliegumi, kas samērā efektīvi ierobežo pieeju jaunajām psihoaktīvajām vielām tiem jauniešiem, kuri vēlas tās „vienreiz pamēģināt“ un gadījuma rakstura lietotājiem, diemžēl ir tikai puse no risinājuma.

Rihards Kols norāda: „Neraugoties uz valstiskā līmenī veiktajiem pasākumiem un pieņemtajiem aizliegumiem, slimnīcās ik dienas joprojām nonāk jaunieši, kuriem radušies veselības traucējumi psihoaktīvo augu maisījumu vielu lietošanas rezultātā. Tāpēc ir skaidrs, ka ir nepieciešams darboties vairākos virzienos – ne tikai jāapgrūtina narkotirgoņu darbs, bet arī jāveicina pieprasījuma samazināšanās, ko iespējams īstenot ar aktīvu informatīvo un skaidrojošo darbu.“

Nevis vienreizēja kampaņa, bet ikdienas darbs.

Svarīgi, lai maksimāli daudz informācijas par psihoaktīvajām vielām un to ietekmi uz cilvēka organismu nonāktu pie jauniešiem un viņu vecākiem, taču šobrīd pat interneta vidē sarežģīti atrast vietnes, kurās būtu iespējams uzzināt vairāk par jaunajām psihoaktīvajām vielām, to ietekmi uz cilvēka organismu un kā noteikt, kāpēc jaunietis uzvedas „dīvaini“. Sadarbojoties  vairākām ministrijām un valsts institūcijām, ir beidzot jāuzsāk mērķtiecīgas izglītojošs darbs par psihoaktīvo vielu dramatisko ietekmi uz cilvēka veselību. Šis darbs nevar būt vienreizēja kampaņa, bet tam jābūt ikdienas regulāram darbam.

„Uzsveru, ka šobrīd svarīgi ir nevis iztērēt naudu, lai ar apjomīgu kampaņu aizlāpītu informācijas robu, bet gan, pirmkārt, izstrādājot vienotu valsts plānu cīņai ar „spaisa“ postošo ietekmi un nosakot konkrētus soļus, lai to realizētu. Mērķi iespējams sasniegt tikai apvienojot sodu ar izglītošanu un profilaksi.“

Pusgadu gaidot uz rehabilitāciju, to daudzi var nesagaidīt

Šobrīd akūta nepieciešamība ir jauniešu rehabilitācija – palīdzība tiem jauniešiem, kuri vēlas savu atkarību uzveikt. Diemžēl šobrīd uz valsts nodrošināto rehabilitāciju jāgaida aptuveni pusgads.

„Rehabilitācija nav izredzēto privilēģija. Ja valsts nav nodrošinājusi, lai narkotiku tirdzniecība būtu savlaicīgi un efektīgi apkarota, tad valstij ir vismaz jāspēj nodrošināt operatīva un profesionāla rehabilitācijas iespēja. Un šīs problēmas risinājumu nevar atcelt, pārcelt un atrunāties ar naudas trūkumu, jo šai  gadījumā runājam par dzīvībām,“ piebilst R. Kols.

Viņš uzsver, ka šobrīd būtiski mainīt  attieksmi pret narkotiskajām vielām kopumā. Radot vidi, kurā narkotiku lietošana ir sociāli nepieņemama visos sabiedrības slāņos, tiks nodrošināti priekšnosacījumi veselīgākai un drošākai dzīvei ikvienam sabiedrības loceklim.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.