logo

Par ģenerāļa Pētera Radziņa piemiņu

16.04.2020 Agris Purviņš Latvijā

Šī gada 2.maijā ģenerālim Pēterim Radziņam paliek 140 gadu un 100 gadi kopš Latgales atbrīvošanai, kas lika pamatu Latvijas nācijas apvienošanai un Latvijas valsts atzīšanai de jure. Ģenerāļa Radziņa politiskā un militārā loma Latvijas valsts izcīnīšanā ir nenovērtējama.

Lāčplēša kara ordeņa diplomā Nr.1 ir rakstīts:

“Lāčplēša kara ordeņa III šķiras diploms Armijas Virspavēlnieka Štāba Priekšniekam Ģenerālim Pēterim Radziņam par to, ka viņš 1919.gada 11.novembrī kā Armijas Štāba priekšnieks ņēma aktīvu dalību pretinieka tiešā izlūkošanā Pārdaugavā, kad mūsu armija atradās tādā stāvoklī, ka nebija iespējams ar tehniskiem līdzekļiem ievākt vajadzīgās ziņas tālāko operāciju plānu sastādīšanai, ka uz ievākto ziņu pamata sastādīja operāciju plānu un operācijām personīgi kaujā piedaloties, sekmēja galīgu vācu satriekšanu un Kurzemes atbrīvošanu. Ar tādu pat saprašanu, apdomību, enerģiju un drosmi P.Radziņš pēc Kurzemes atbrīvošanas stājās pie operāciju plāna sastādīšanas Latgales atbrīvošanai no lieliniekiem. Uz savu ierosmi un atbildību P.Radziņā izdarīja kreisā mūsu armijas spārnā tādu karaspēka daļu sagrupēšanu, kas darīja izšķirošu iespaidu uz kaujas gaitu visā frontē un ar lielu ātrumu vada visu mūsu armiju pie uzvaras par lieliniekiem, tā sasniedzot ar maziem zaudējumiem galīgu Latvijas atbrīvošanu no ienaidnieka.”

Ko nozīmēja šis ieraksts “uz savu ierosmi un atbildību” ģenerālis Radziņš pēc kara rakstīja: “Stratēģijai nācās pašai meklēt sev palīdzību – sabiedroto – un tas tika darīts; pie tam politika neteica ne „jā”, ne „nē”, – tas ir, negribēja uzņemties atbildību, nomazgāja rokas: ja stratēģijai ar Polijas palīdzību izies labi, tad labi, ja labi neies, tad vainīgs būs tas, kurš iesācis kopdarbību ar Poliju.” Kopdarbību ar Poliju bija uzsācis ģenerālis Radziņš.

Ņemot vērā, ka šogad plānotie ģenerāļa Radziņa atceres pasākumi nevar notikt, tad ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība aicina cilvēkus nolikt 2.maijā ziedus Brāļu kapos, nofotografēties un ielikt fotogrāfiju soc.tīklos. Tie kuri nevar ierasties Rīgā, bet vēlas godināt mūzu izcilā latviešu ģenerāļa P.Radziņu piemiņu varētu to darīt jebkurā Neatkarības karavīru piemiņas vietā vai vienkārši mājās ar ģenerāļa Radziņa bildi, grāmatu vai priekšmetu, kuru var asociēt ar mūsu ģenerāli.

 

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.