logo

Par nosodījuma paušanu par Ukrainas parlamenta deputātes un Gaisa spēku pilotes Nadijas Savčenko notiesāšanu

31.03.2016 Rihards Kols Latvijā

Krievijas tiesa 22. martā atzina Ukrainas parlamenta deputāti, Eiropas Padomes parlamentārās asamblejas locekli un Gaisa spēku piloti Nadju Savčenko par vainīgu divu Krievijas valsts televīzijas žurnālistu nāvē apšaudē Ukrainas austrumos, kas notika 2014. gadā. Krievijas apbruņotie promaskaviskie kaujinieki sagūstīja Savčenko 2014. gada jūnijā, no Ukrainas pretlikumīgi viņu pārvietojot uz Krieviju un nododot piloti varasiestādēm. Krievijas tiesas spriedums – brīvības atņemšana uz 22 gadiem vispārējā režīma kolonijā.

Šī ir kārtējā Krievijas īstenotā polit- paraugprāva, kurā tiesas verdikts ir rakstīts ar Maskavas roku. Ar baltiem diegiem “sašūta” apsūdzība, Kremļa propagandas mašīnas neatlaidīgie mēģinājumi Savčenko padarīt par “sabiedrības ienaidnieku nr. 1”, jau iepriekš nolemtais bargais tiesas spriedums – tas viss, lai demonstrētu savu spēku, lai iebiedētu, lai “pierādītu” savas propagandas loģiskumu, īsumā – lai kalpotu nedemokrātiskajai sistēmai un tajā valdošajai varai. Šāda veida tiesas prāvas bez tiesiskuma Krievijā, līdzīgi kā Ziemeļkorejā,  nav retums. Un Nadjas Savčenko prettiesiskā aizturēšana, izvešana un notiesāšana, diemžēl, nav izņēmums.

Savčenko lieta – viņas nolaupīšana un izvešana no suverēnas valsts un tai sekojusī politiskā tiesa –  ir tiešs starptautisko likumu, cilvēktiesību un indivīda pamatbrīvību pārkāpums, kas izgaismo Krievijas tiesu sistēmas cinisko un prettiesisko dabu. Sistēma, kurā politisku mērķu dēļ var ignorēt likumus, taisnīgas tiesas principus un cilvēktiesības, ir bīstama gan tās iedzīvotājiem, gan tās starptautiskajai sabiedrībai. Latvijai kā demokrātiskai un tiesiskai valstij ir skaidri jāpaziņo – šāds tiesiskuma farss nav un netiks pieņemts starptautiskajā sabiedrībā.

Latvijai ir jāpauž stingrs un ass nosodījums par Savčenko pretlikumīgo arestu un notiesāšanu. Klusi noraugoties un nepaužot savu viedokli, mēs paudīsim atbalstu autoritāra režīma visatļautībai; klusējot, mēs piekrītam Kremlim, ka cilvēktiesību un starptautisko likumu pārkāpšana ir norma. Mums ne vien kā ANO Cilvēktiesību Padomes valstij, bet arī kā demokrātiskai valstij un starptautiskās sabiedrības daļai ir jāpievienojas tām valstīm un organizācijām, kas aicina Krieviju nekavējoties atbrīvot Savčenko un atgriezties pie sistēmas, kurā tiek aizsargātas cilvēktiesības, nevis režīma intereses.

Vienīgais veids, kā nodrošināt taisnīgumu gan upuriem, gan apsūdzētajiem, ir pilnīga un objektīva izmeklēšana un lietas izskatīšana, kas ir brīva no politiskās iejaukšanās un ievēro starptautiskos taisnīgas tiesas standartus. Krievija šos priekšnoteikumus nav izpildījusi.

Aicinu, atcerēties uz kādiem principiem ir būvēta Latvijas valsts, un kāda ir mūsu loma un atbildība starptautiskajā sabiedrībā un atbalstīt iniciatīvu par nosodījuma izteikšanu Krievijai, aicinot nekavējoties atbrīvot Savčenko – Ukrainas likumīgi vēlētu amatpersonu un Krievijas politieslodzīto. Pieļaujot tiesiskuma degradāciju pasaulē, mēs pieļaujam tiesiskuma degradāciju arī tepat, Latvijā.

12. Saeimas deputāts Rihards Kols (Nacionālā apvienība)

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.