logo

Parādnieks: brīvpusdienas 4.klasei no 1.septembra būs!

27.05.2015 Latvijā

Pēc saspringtām diskusijām Finanšu ministrijā ir panākta vienošanās, ka no šāgada 1.jūlija vairākām alkohola grupām tiks paaugstināts akcīzes nodoklis, bet iegūtie līdzekļi tiks novirzīti 4.klašu brīvpusdienām, informē Saeimas deputāts Imants Parādnieks (NA).

 Trešdien, 27.maijā, alkohola akcīzes nodokļa izmaiņu likumprojektu atkārtoti skatīs Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, bet jau nākamnedēļ tam jābūt otrajā lasījumā Saeimā.

 „Būtisks ir ne vien fakts, ka alkohola akcīzes nodoklis tiks paaugstināts un sidram tas netiks samazināts, kā tas bija sākotnēji plānots, bet gan tas, ka šos līdzekļus varēsim novirzīt ģimeņu atbalstam. Tas arī vienmēr bija sākotnējais mērķis. Kopumā šogad ar šīm izmaiņām papildu budžetā iegūsim aptuveni 4,1 miljonu eiro,” sacīja Parādnieks.

 Deputāts gan piebilda, ja jau šogad tiktu īstenotas gan viņa, gan veselības ministra Gunta Belēviča ierosinātās daudz straujākās akcīzes izmaiņas, tad budžeta ieguvums būtu vēl par vienu miljonu lielāks.

 Tikpat svarīga ir panāktā vienošanās, kas paredz no likumprojekta izslēgt turpmāko nodokļa paaugstinājumu un pie izmaiņu apspriešanas atgriezties šā gada augustā vai septembrī, lemjot par 2016.gada un vidēja termiņa budžetu, vērtējot kā un cik lielā mērā paaugstināt akcīzi nākamajos trīs gados no 2016.gada līdz 2018.gadam ar uzstājumu nodokli paaugstināt vismaz tādā vai lielākā apmērā, kā paredz Parādnieka un Belēviča iesniegtie priekšlikumi.

 „Kopā ar Finanšu ministrijas pārstāvjiem pagājušajā piektdienā apmeklējot Igaunijas Finanšu ministriju, tika gūts apstiprinājums pieņemto lēmumu un nodokļu politikas efektivitātei. Kaimiņvalstī ir spēkā ilgtermiņa plāns, atbilstoši kuram metodiski par desmit un vairāk procentiem gadā tiek palielināts akcīzes nodoklis alkoholam, savukārt iegūtie līdzekļi plānveidīgi tiek novirzīti ģimeņu atbalstam. Turklāt gan nozarei, gan uzņēmējiem ir skaidrs, ar ko rēķināties,” skaidroja NA pārstāvis.

 Jau šobrīd atšķirība, piemēram, ģimenes valsts pabalstā ir milzīga: ja Latvijā par trešo bērnu ģimenes valsts pabalsts no šā gada janvāra ir 34,14 eiro, tad Igaunijā tie ir 100 eiro, bet no nākamā gada būs 200 eiro mēnesī. Kaimiņvalstī par pirmo un otro bērnu tiek maksāts ģimenes valsts pabalsts 45 eiro apmērā, savukārt Latvijā tie ir vien 11 un 22 eiro mēnesī.

 Tāpat jau no nākamā gada Igaunijā uz vairāku preču grupu (alkohols, degviela, tabaka, u.c.) akcīzes nodokļa palielinājuma ieņēmumu rēķina plāno samazināt nodokļus darbaspēkam.

 „Manuprāt, šis ir virziens, kurā jāattīstās arī Latvijai. Igauņi skaidri rāda piemēru, ka var atrast līdzekļus valsts prioritāšu īstenošanai no citām fiskālajām pozīcijām, tiešā veidā neapgrūtinot visu sabiedrību vai uzņēmējus, kā tas ir, piemēram, paaugstinot pievienotās vērtības nodokli vai citus universālos nodokļus,” uzsvēra Parādnieks.

 Ar Finanšu ministriju panāktā vienošanās paredz, ka no 2015.gada 1.jūlija akcīzes nodoklis 100 litriem alus pieaugs līdz 3,8 eiro par katru absolūtā spirta tilpumprocentu, vīnam un raudzētajiem dzērieniem ar spirta saturu virs 6% līdz 70 eiro par 100 litriem, dabīgi raudzētajiem dzērieniem ar spirta saturu līdz 6% – 64 eiro par 100 litriem, starpproduktiem ar spirta saturu līdz 15% – līdz 70 eiro, starpproduktiem ar lielāku spirta saturu – līdz 110 eiro par 100 litriem. Savukārt akcīzes nodoklis spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem palielināsies līdz 1360 eiro par 100 litriem.

 Priekšlikumu palielināt akcīzi atsevišķiem alkoholisko dzērienu veidiem, bet iegūtos līdzekļus novirzīt skolēnu brīvpusdienām un citiem ģimenes atbalsta veidiem 12.Saeimas deputāts Imants Parādnieks izvirzīja 2014.gada novembrī, strādājot pie 2015.gada valsts budžeta izveides.

Papildu informācija:

Imants Parādnieks,

„Nacionālā apvienības „Visu Latvijai – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas 12.Saeimas deputāts

Mob. tālr. + 371 29213131

E-pasts: [email protected]

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.