logo

Parādnieks: nodokļu sistēma jāpadara taisnīgāka, ģimenes un personas ar bērniem atbalstošāka

04.02.2015 Imants Parādnieks Saeimā

Darbaspēka nodokļu un atvieglojumu sistēmā Latvijā būtu jāveic kompleksas ilgtermiņa izmaiņas, kas to padarītu taisnīgāku, objektīvāku un būtu saistītas ar valsts ekonomisko izaugsmi, uzskata 12.Saeimas deputāts Imants Parādnieks.

Politiķis piedāvā diferencēt neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādājamajiem, balstoties uz minimālo ienākumu līmeni un vidējo atalgojumu valstī. Tādējādi nodokļu atvieglojumi būtu samērojami ar reālo valsts ekonomisko situāciju, nevis „budžeta iespējām” un „politisko” gribu. Nodokļu politika būtu precīzāk mērķēta un atbalstītu nabadzības riskam vairāk pakļautās iedzīvotāju grupas.

„Mēs atklāti atzīstam, ka nabadzības riski vislielākie ir ģimenēm ar bērniem, un te pat nav atšķirības, vai tās ir daudzbērnu ģimenes, vai tie ir vientuļie vecāki. Tā nedrīkst būt, ka bērni pasliktina ģimenes finansiālo situāciju,” uzskata Imants Parādnieks.

Šāda prakse – diferencēt neapliekamo minimumu un atvieglojumus atkarībā no ienākumiem vai statusa – atbilst Eiropā pieņemtai sociālās nevienlīdzības mazināšanas praksei. Proti, vienpadsmit Eiropas Savienības valstīs neapliekamais minimums tiek diferencēts atkarībā no ienākumiem vai statusa, un tikai piecās no 28 ES valstīm netiek piemēroti atvieglojumi par apgādībā esošu personu.

Patlaban spēkā esošās nodokļu izmaiņas paredz, ka strādājošajam ar vienu apgādājamo un algu 500 eiro pirms nodokļiem nākamgad plānotais iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājums dos papildu ienākumu 2,1 eiro. Savukārt, ieviešot diferencētu neapliekamo minimumu un atvieglojumu par apgādājamajiem, alga pēc nodokļiem pieaugtu par 19,1 eiro un cilvēks uz rokas saņemtu 418,9 eiro.

„Parādnieka piedāvātais risinājums nevienlīdzības un nabadzības mazināšanai pašlaik ir labākais no tiem, kas ir izskanējuši publiskajā telpā. Kaut vai tāpēc, ka tas piedāvā objektīvu, uz noteiktiem rādītājiem balstītu sistēmu kā tas pārsvarā ir Eiropas Savienības valstīs. Sevišķi pozitīvi vērtējama ir ideja par atvieglojuma par apgādībā esošu personu palielināšanu un diferencēšanu, jo tas tiešā veidā mazinātu nevienlīdzību un nabadzību augsta riska grupās,” uzskata Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālo lietu eksperts Pēteris Leiškalns.

Lai šie priekšlikumi nodrošinātu neitrālu fiskālo ietekmi, Saeimas deputāts iesaka vienlaikus nesamazināt iedzīvotāju ienākumu nodokļa likmi un atstāt to esošajā 23% līmenī. Diferencēts neapliekamais minimums un atvieglojumi par apgādībā esošām personām valsts budžetam varētu izmaksāt, pēc dažādām prognozēm, apmēram trīs līdz vienpadsmit miljonus eiro gadā.

„Tā nav summa, kuru valsts nevarētu atļauties, turklāt šāda atvieglojumu diferencēšana būtu labs ierocis cīņā ar ēnu ekonomiku, proti, strādājošie būtu uzstājīgāki pret darba devējiem, nevēloties saņemt algu aploksnē,” uzskata politiķis.

„Koncepcija par neapliekamā minimuma palielināšanu un diferencēšanu vēl būtu jāizsver pret citiem instrumentiem, ar ko varētu palielināt ienākumus visaugstākā nabadzības riska grupām. Iespējams, jādomā par intensīvāku indeksācijas modeli ģimenes valsts pabalstam līdzīgi kā Igaunijā, jāizskata iespēja palielināt pabalstu par apgādnieka zaudējumu, par aizbildniecībā esošiem bērniem,” sacīja eksperts Pēteris Leiškalns.

Savukārt runājot par valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksām, Parādnieks ierosina mazināt darba devēja iemaksu likmi par 0,59% un atcelt iemaksu griestus algām, kas ir lielākas par 4050 eiro mēnesī. Tā vietā noteiktām iedzīvotāju grupām varētu ieviest solidaritātes nodevu 0,5% apmērā kā bezbērnu nodevu. Līdzīga sistēma darbojas Vācijā, kur darba ņēmēji, kas ir vecāki par 23 gadiem, maksā papildu 0,25% par to, ka ir bez bērniem.

Imants Parādnieks šos priekšlikumus, kuri balstās uz neapliekamā minimuma gradāciju, atvieglojumu par apgādājamo personu palielināšanu, atvieglojumiem darba devējiem un jaunas solidaritātes nodevas ieviešanu, trešdien prezentēja Saeimas nodokļu politikas apakškomisijā.

Papildu informācija:
Imants Parādnieks,
„Nacionālā apvienības „Visu Latvijai – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas 12.Saeimas deputāts
Mob. tālr. + 371 29213131, e-pasts: imants.paradnieks@saeima.lv

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.