logo

Pavalstnieks un pilsonis (1)

28.03.2014 Modris Slava

Pavalstnieks un pilsonis

Modris Slava

 

Es gribētu Jūs aicināt padomāt par šo jēdzienu atšķirīgo nozīmi. Pavalstnieks ir kādas valsts pilnvērtīga sastāvdaļa, kuram piemīt visas definētās valstiskās piederības  pazīmes, neatkarīgi no vecuma. Pilsonis ir pieaugusi, rīcībspējīga persona, kas dzīvo kādas valsts teritorijā, neatkarīgi no šīm pavalstnieka pazīmēm. Bērns nevar būt pilsonis, jo nav pilnībā rīcībspējīga persona. Līdz ar to nepilsonis ir vienkārši mazgadīgs vai kā citādi rīcībspēju zaudējis cilvēks (piemēram, psihiskas saslimšanas gadījumā).

Latvijas laikā, tās valsts pastāvēšanas laikā, kuru mēs esam atjaunojuši, bija pavalstniecības likums, nevis pilsonības likums, jo pēdējais termins, lai raksturotu valstisko piederību, ir bezjēdzīgs. Tā saucamie “nepilsoņi” Latvijā ir bijušās PSRS pavalstnieki, kuriem pienāktos būt Krievijas pavalstniekiem, jo Krievija ir PSRS juridiskā mantiniece. Ja viņi nav nokārtojuši visus dokumentus šīs pavalstniecības juridiskajai noformēšanai, tad viņi ir itkā juridiskā “starptelpā” jeb īslaicīgā bezpavalstniecības stāvoklī. Ne šis un ne tas, tā sakot…:)

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Bruno Drukis

    14.03.2019 12:06

    Vārds PERSONA tulk. maska, ar pienākumiem un bez tiesībām. Pilsonis-no pilss, ar daļējām tiesībām un pienākumiem... Tamdēļ nevajag lietot vārdu PERSONA kas ir vergs! Tāpatās vārds demokrātija, kas ir vergturu sistēma... Mēs neesam vergi,un nekad neesam bijuši. Mēs esam Suverēni Cilvēki ar tiesībām kuras mums kopš dzimšanas ir devis Dievs. Tāpatās savu valsti - teritoriju un Latviešu valodu.Tātad, latviski Pavalstnieki!!!! Nevajag jaukt ar svešu tautu vārdiem, domāti VIŅIEM.Es esmu dzīvs Suverēns Cilvēks ar dvēseli un sirdsapziņu. Jūs, ja gribiet un uzskatāt sevi par PERSONU, PILSONI tā ir jūsu izvēle....Pavalstnieks - 127-129 likums.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.