logo

Pēc NA deputātes Ievas Holmas atkārtotas iniciatīvas Kalnciema ielas ēka tiek virzīta iekļaušanai aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā

16.04.2019 Edvards Ratnieks

Rīgas domes (RD) Nacionālās apvienības (NA) frakcija saņēmusi Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) pozitīvu atbildi uz deputātes Ievas Holmas aicinājumu par izdegušās Kalnciema ielas 2B ēkas iekļaušanu Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. NKMP Kultūras pieminekļu uzskaites komisija nolēma virzīt iekļaušanai pieminekļu sarakstā kā vietējās nozīmes arhitektūras pieminekli Kalnciema ielas ēkas fasādi pret Raņķa dambi.

NA deputāte I.Holma š.g. 9.janvārī atkārtoti vērsās NKMP, lai tā iekļautu Kalnciema ielas ēkas atlikušo fasādi Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. NKMP 2018. gada septembrī norādīja, ka tās Kultūras pieminekļu uzskaites komisija pēc I.Holmas iesnieguma lēmusi virzīt ēkas Raņķa dambī 14 un Kalnciema ielā 2B iekļaušanai Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā (pieminekļu saraksts) kā vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļus. Pēc tam NKMP informēja, ka esot pieņemts lēmums izbeigt skatīt jautājumu par nodegušās Kalnciema ielas 2B virzību iekļaušanai pieminekļu sarakstā.

Ņemot vērā, ka Kalnciema ielas 2B ēkas fasādes daļa Raņķa dambja pusē pēc ēkas daļējas nojaukšanas ir vēl saglabājusies, I.Holma lūdza steidzami izvērtēt vēl dabā esošo ēku kultūrvēsturisko apjomu, atsākot virzīt to iekļaušanu pieminekļu sarakstā kā vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļus.

NA deputāte I.Holma: “Lai arī nesaudzīgās demontāžas dēļ Kalnciema ielas fasāde tika iznīcināta, ceru, ka vismaz nākotnē pieminekļa statuss neļaus šī jūgendstila namu kompleksa fasādes kādam iznīcināt līdz ar zemi, neradot vietā neko līdzvērtīgu.”

Iepriekš pēc NKMP lēmuma virzīt abu ēku iekļaušanu pieminekļu sarakstā Kalnciema ielas ēkā izcēlās ugunsgrēks. Vēlāk RD atļāva izdegušās ēkas nojaukšanu, taču pēc I.Holmas iniciatīvas opozīcija sasauca domes Pilsētas īpašuma komitejas ārkārtas sēdi. Komitejā visas puses vienojās, ka tiks uzsākta nevis visas ēkas un vēsturisko fasāžu nojaukšana, bet gan daļēja un saudzīga ēkas demontāža, kas būtu vērsta tieši uz sadegušo un bīstamo būvgružu izvākšanu, un ka to kontrolēs Būvvalde, kā arī tiks pieaicināta Nacionālā kultūras mantojumu pārvalde.

2018. gada 21. decembrī īpašnieki uzsāka iekšpagalma ēkas nojaukšanas darbus. 30. decembrī plašsaziņas līdzekļos tika ziņots, ka Būvvalde ir apturējusi Kalnciema ielas fasādes nojaukšanas darbus kā nelikumīgus.

Šobrīd ēkas fasāde Kalnciema ielas pusē ir nojaukta līdz pirmajam stāvām, tādejādi nav notikusi saudzīga ēkas demontāža. Rezultātā daļēji ir iznīcināta 1913. gadā celtā ievērojama jūgendstila ēkas fasāde, ko bija iespējams saglabāt. Par šo faktu I.Holma vērsās Valsts policijā, kas šobrīd veic pārbaudi. Savukārt pēc I.Holmas priekšlikuma RD lēmusi, ka īpašniekiem jāatjauno ēkas vēsturiskā fasāde tās iepriekšējā izskatā.

Informāciju sagatavoja:
Edvards Ratnieks
Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”
gas domes deputātu frakcija
Tālruņa nr.: 26137767

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.