logo

Pieņemta ECR grupas Baltijas jūras deklarācija

21.03.2019 Eiropas Parlamentā

Trešdien, 20. martā, Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa Eiropas Parlamentā, kurā Latviju pārstāv Nacionālā apvienība, pieņēma deklarāciju, kurā aicina Baltijas jūras reģiona valstis kopīgi risināt vides aizsardzības, enerģētikas, transporta un reģiona drošības uzdevumus.

ECR grupas Baltijas jūras deklarācija

Valstis, kas ieskauj Baltijas jūru, saskaras ar vairākām kopīgām problēmām, kurās kopīga rīcība palīdzēs gūt pozitīvus rezultātus attiecībā uz vides aizsardzību, enerģētikas un transporta starpsavienojumiem, kā arī plašāku reģiona drošību.

Tādēļ mēs, ECR grupas deputāti, aicinām turpināt saskaņotus centienus, lai risinātu šos uzdevumus:

ES stratēģija Baltijas jūras reģionam

Mēs atkārtoti apliecinām savu atbalstu integrācijas projektiem, kas ES stratēģijas Baltijas jūras reģionam (ESSBJR) ietvaros, savieno uzņēmumus, cilvēkus un enerģijas tirgus, aizsargā vidi un palīdz cīnīties pret pārrobežu noziedzību.

Vides ilgtspējība

Mēs uzskatām, ka ir steidzami jāuzlabo Baltijas jūras vides ilgtspēja, ņemot vērā, ka tās unikālā ekosistēma ir īpaši neaizsargāta pret jūras temperatūras paaugstināšanos, dažām invazīvām svešzemju sugām un piesārņojumu. Piemēram, 2018. gadā vairākas pludmales bija jāslēdz pēc masīvas aļģu veidošanās jūrā, ko izraisīja visā Eiropā izplatījies karstuma vilnis, izraisot rekordaugstu jūras temperatūru. Vienlaikus ar vides degradāciju un zivju krājumu pasliktināšanos pastāv nopietnas bažas par zivsaimniecības nozares turpmāko dzīvotspēju, kas ir būtisks ienākumu avots daudzām kopienām Baltijas jūras piekrastē.

Zivsaimniecība

Mēs aicinām sniegt papildu mērķtiecīgu atbalstu Baltijas jūras zivsaimniecības uzņēmumiem, jo īpaši mazajiem, kam jāietver uzlabojumi gan ostu, gan izkraušanas infrastruktūrā, izplatīšanā un pārstrādē. Mēs uzskatām, ka atbalsts ir nepieciešams arī, lai ar ilgtspējīgāku zvejas aprīkojumu palīdzētu samazināt spiedienu uz vidi, kā arī stratēģiju piesārņojuma un jūras atkritumu problēmas risināšanai, lai ilgtermiņā uzlabotu kopējo ekosistēmu.

Nogremdēta munīcija

Mēs esam ļoti nobažījušies par risku, ko vēl joprojām rada vairāk nekā 50 000 tonnu munīcijas, kas pēc Otrā pasaules kara tika izgāztas Baltijas jūras gultnē un kas satur toksiskas vielas, piemēram, sinepju gāzi, un joprojām rada nopietnu apdraudējumu. Tāpēc ir nepieciešams progress, lai šo nogremdēto munīciju kartētu, vai nu lai to likvidētu, vai samazinātu risku, ko tā rada jūras vides, veselības un zemūdens infrastruktūras projektiem, piemēram, gāzes cauruļvadiem.

Nord Stream 2

Mēs stingri iestājamies pret Nord Stream 2 cauruļvadu, kas grauj centienus dažādot enerģijas piegādātājus un kurš tiek  būvēts, pilnībā ignorējot pārējo Baltijas jūras reģiona ES dalībvalstu bažas.

Krievija

Mums ir nopietnas bažas par Krievijas pastiprinātajām militārajām spējām un darbībām Baltijas jūras reģionā, tostarp Kaļiņingradas eksklāvā, kur nesen tika modernizētas kodolieroču glabāšanas iekārtas un izvietotas Iskander raķetes, un joprojām tiek attīstītas piekļuves liegšanas (A2/AD) spējas.

Mēs nosodām Krievijas atkārtoto rīcību, neievērojot Eiropas valstu teritoriālo ūdeņu robežas un bloķējot jūras transportu, kā tas tiek darīts Vislas līcī. Tas ir pilnīgi nepieņemami, tāpat kā GPS signāla traucēšanas mēģinājumi NATO nesen veikto mācību laikā. Tāpēc mēs turpinām atbalstīt NATO centienus palielināt drošību reģionā un darbu ar partneriem, kuri nav alianses dalībvalstis. Tāpēc mēs atzinīgi vērtējam rīcības gatavības plānu (RAP) un ļoti augstas rīcības gatavības kara bāzi (VJTF), kā arī NATO pašreizējo gaisa patrulēšanas misiju, kas aizsargā Baltijas gaisa telpu.

Mūs satrauc kiberuzbrukumu radīti  draudi būtiskām sistēmām un datiem, un mēs paužam nožēlu par to, ka Krievija izmanto tiešsaistes plašsaziņas līdzekļu platformas, lai iejauktos vēlēšanās un izplatītu slēpti naidīgu propagandu. Ir svarīgi, lai kiberdrošībai tiktu piešķirta visaugstākā prioritāte.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.