logo

Politiskās aktualitātes – Pašvaldību revīzijas komisijas, Satversmes grozījumi, izstāde ‘’Maidana cilvēki’’. (1)

15.10.2015 Rihards Kols Saeimā

Gan Latvijas sociālpolitiskajās norisēs, gan šodienas Saeimas sēdē aktualizējušies vairāki ļoti būtiski jautājumi. Pirms ķerties pie Saeimas sēdē šodien skatītajiem jautājumiem, vēlētos vērst uzmanību uz šonedēļ aktualizējušos jautājumu par latviešu ģimenēs esošo bērnu tiesību aizstāvēšanu ārvalstīs – esošā situācija, kad Lielbritānijā no latviešu ģimenēm šī gada laikā vien ir izņemts 61 bērns, ir nepieņemams un rupjš starptautisko konvenciju pārkāpums. NA no savas puses šim jautājumam pievērsīs īpašu vērību un strādās pie jautājuma risināšanas – Latvijas valstij ir jācīnās par savas valsts pilsoņu tiesībām, neatkarīgi no tā, kurā pasaules daļā viņi atrastos.

Par šodienas Saeimas sēdē skatīto – vēlētos izcelt dažus no jautājumiem, kurus kā īpaši aktuāla izvirzījusi Nacionālā apvienība – grozījumus Pašvaldību likumā, kā arī grozījumus Satversmē, kas paredz atcelt deputātu imunitāti administratīvās sodīšanas gadījumā.

Šodien skatītie grozījumi Pašvaldību likumā paredz noteikt obligātu pienākumu pašvaldībai izveidot revīzijas komisijas, kas darbosies saskaņā ar domes apstiprinātu nolikumu un kurā ieceļams proporcionāls locekļu skaits no katras politiskās organizācijas vai vēlētāju apvienības ievēlēto deputātu skaita pašvaldībā. Nacionālā apvienība atbalstīja šo priekšlikumu, jo ir būtiski, lai pašvaldību revīzijas komisijās pēc iespējas būtu pārstāvēti visi politiskie spēki – tas nodrošinātu iedzīvotāju interešu pārstāvniecību un ļautu katram politiskajam spēkam piekļūt informācijai, kas iegūta komisijas darbības laikā, tā veicinot godīgāku un caurredzamāku lēmumu pieņemšanas un darbu organizēšanas procesu pašvaldībās.

Šodien arī iniciēti grozījumi LR Satversmē, paredzot noņemt deputātiem imunitāti attiecībā uz administratīvo sodīšanu. Administratīvās imunitātes privilēģija šobrīd ir pārāk plaša demokrātiskas sabiedrības funkcionēšanai un, jo īpaši ņemot vērā iedzīvotāju zemo uzticības līmeni Latvijas valdībai un deputātiem, nepieciešams panākt līdzsvaru, nodrošinot esošās ilūzijas par to, ka deputāti stāv pāri likumam, pārraušanu.

Atbalstījām iniciatīvu uzdot kā pienākumu Rīgas domes institūcijām divu nedēļu laikā pieņemt lēmumu par Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības projekta īstenošanu. Šis ir valstiskas nozīmes projekts un tā virzība nedrīkst iestrēgt virspusējos konfliktos un birokrātiskajos labirintos.

Vēlos arī izcelt NA izstrādātās pamatnostādnes imigrācijas krīzes risināšanai – sagatavoto dokumentu esam nodevuši mūsu koalīcijas partneriem, un, lai Latvija proaktīvi virzītos uz priekšu šīs patvēruma meklētāju krīzes risināšanā, sagaidām no saviem partneriem atzinumu par to, kurus no 22 piedāvātajiem rīcības punktiem viņi atbalsta un piekrīt realizēt. Punktos, kuros koalīcijas partneru viedoklis sakrīt, labprāt sadarbosimies un strādāsim kopā, punktos, par kuriem koalīcijas partneriem būs iebildumi, NA darbosies individuālā kārtā, darbojoties savas kapacitātes ietvaros.

Noslēgumā vēlos informēt, ka trešdien, Saeimā NA deputāti tikās ar iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski, kuru partijas deputāti iztaujāja par incidentiem, kas saistīti ar izstādi ‘’Maidana cilvēki’’ pie Ministru kabineta. Pēc sarunas ar ministru NA neguva pārliecību, ka mūsu iekšlietu sistēma ir veikusi visas nepieciešamās darbības, lai preventīvi novērstu tās pretlikumīgas darbības, kas tika vērstas pret šo izstādi. Notikumi ap izstādi “Maidana cilvēki” ir signāls par bīstamām nepilnībām drošības sistēmā. NA skatījumā šī sistēma ir bijusi ļoti vāja, un mēs ceram saņemt no ministra sīkākus skaidrojumus un izvērtējumu par radušos situāciju. Taču vēl biedējošāks ir scenārijs, ka kāds drošības uzturētājiem licis pievērt acis šajā gadījumā. NA atgādina, ka viens no hibrīdkara galvenajiem elementiem ir graut iedzīvotāju uzticību valstij un tās drošības institūcijām, mazināt drošības sajūtu. Līdz ar to, notikumu ķēde pie Ministru kabineta būtu vērtējama kā hibrīdkara sastāvdaļa.

Šāda vandalisma trīsreizēja atkārtošanās mūsu Ministru kabineta durvju priekšā rada ne vien apkaunojumu, bet arī bažas par mūsu dienestu spēju operatīvi reaģēt un novērst problēmsituācijas valstī – ja jau kas tāds var notikt valdības durvju priekšā, bail iedomāties, ka kaut kas tāds var notikt arī citviet valstī. Tāpat neizpratni rada Rīgas domes lēmums aizliegt turpmāku izstādes izrādīšanu.

Nobeigumā, mūsu drošības sargājošajām institūcijām nepieciešama tūlītēja situācijas kritiska izvērtēšana, kā arī iekšēja institucionālā pārbaude, lai identificētu un novērstu caurumus drošības sistēmā, kas kalpoja par pamatu tam, ka šādas darbības saistībā ar izstādi ‘’Maidana cilvēki’’ vispār varēja notikt.

Aicinu aktīvāko sabiedrības daļu iesaistīties un neklusēt; mākslinieku apvienības un institūcijas apvienoties un aizstāvēt izstādes tiesības tikt izrādītai.

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Edvards Putnaērglis

    15.10.2015 17:24

    Esmu pārliecināts, ka neviena atbildīgā amatpersona nemaz nejūtas vainīga pie Latvijas valsti apkaunojošā vandālisma akta pieļaušanas !!! Viņu reakcija un citu vainošana liecina par pašapmierinātību , kas var radīt līdzīgus , valstij naidīgus ekscesus !

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.