logo

Raivja Dzintara uzruna debatēs pirms prezidenta vēlēšanām

03.06.2015 Raivis Dzintars

Raivis Dzintars

Cienījamā Saeimas priekšsēdētāj, godātie kolēģi! Valsts prezidents nav viens no daudziem amatiem. Tas ir valsts simbols. Līdzīgi kā karogs, kā ģerbonis, kā mūsu himna. Tas ir cilvēks, kuram ienākot mēs pieceļamies un kura portrets skolēniem stāsta par mūsu izvēli. Tā ir mūsu valsts galvenā persona – cilvēks, kurš iemiesos vēstījumu, kas mūsu izpratnē šodien ir Latvija.

Godātais deputāt! Mēs tradīcijas un pieklājības pēc viens otru godājam, vismaz vārdiski godājam Saeimas debatēs, lai gan reālā politika bieži vien mūsu starpā iesēj neuzticību, aizvainojumu, aizkaitinājumu vai dusmas… Mēs esam dažādi un dažādi izprotam savu pienākumu kalpot Latvijas valstij. Nebeidzamās interešu sadursmes un “visu cīņa pret visiem” liek mums meklēt domubiedru patvēruma sajūtu savās frakcijās un partijās.

Tomēr esmu pārliecināts, ka ir reizes, kad mēs esam katrs par sevi. Kad jēdzieni frakcijas disciplīna, pragmātiskas politiskas vienošanās un aprēķins kļūst otršķirīgi un sīki lielā uzdevuma priekšā. Latvijas valsts mums katram ir uzticējusi iespēju lemt, ar kādu prezidentu mēs sagaidīsim Latvijas simtgadi.

Mēs piedalāmies vēsturiskā izvēlē. Un es ticu tam, ka mēs katrs esam gatavi šajā izvēlē nostāties stiprākā un spējīgākā prezidenta pusē.

Balsot pret visiem kandidātiem, cerot uz nākamajām kārtām, nozīmētu spēlēt krievu ruleti. Tā būtu paļaušanās uz nejaušību. Katrs šodienas balsojums ir jāuztver ar maksimālu atbildību.

Lūdzu, atbildēsim katrs sev godīgi, kurš kandidāts būs spējīgākais mērķtiecīgi aizstāvēt savus ideālus kā Latvijā, tā starptautiski? Kurš savu mūžu ir veltījis Latvijas valstiskuma stiprināšanai? Kura valodu prasmes, harizma un stāja liks mums just lepnumu jaunās paaudzes vai pasaules priekšā? Kuram ir noticējuši Latvijas pilsoņi? Kuru kandidātu vēl nesen cilvēki nezināja, bet tagad dažādās auditorijās sveic viņa vārdu ar aplausiem?

Atšķirīgos medijos atšķirīgas aptaujas 90 procentos gadījumu atklāj vienu un to pašu. Vai tiešām kādam ir šaubas, ko sagaida aktīvākā sabiedrības daļa? Pieredzējuši skeptiķi un politikas vērotāji jau smīn par mūsu šodienas balsojumu, sakot: štrunts ar sabiedrības vēlmēm – viņi tāpat vēlēs kā sarunāts. Uzticība Saeimai ir katastrofāli zema. To, ka mēs varētu saņemties un vismaz šādā jautājumā ieklausīties cilvēkos, aizkulisēs dēvē par brīnumu. Mums netic. Cilvēki jau tagad ir gatavi atkal vilties. Vilties visā Saeimā, jo balsojums ir aizklāts un rezultāts būs mūsu visu kopdarbs.

Godātais deputāt! Tev šodien ir iespēja radīt brīnumu un sagraut ciniķu pārliecību, ka Saeima ir paredzama kā pulksteņa zobrats. Tev šodien ir iespēja būt deputātam bez ironiskas izloksnes šajā vārdā – Latvijas Valstsvīram ar lielo burtu.

Es aicinu atbalstīt Egilu Levitu.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.