logo

RD opozīcija sasauc domes ārkārtas sēdi, lai izskatītu NA deputāta priekšlikumu samazināt NĪN rīdziniekiem, kas iepriekš bija “pazudis” no Ušakova vadītās komitejas darba kārtības

02.11.2018 Pašvaldībās

Pēc Rīgas domes (RD) Nacionālās apvienības (NA) frakcijas priekšlikuma opozīcijas deputāti ir sasaukuši RD ārkārtas sēdi, lai izskatītu NA deputāta Jurģa Klotiņa virzītos grozījumus saistošajos noteikumos. Tie paredz samazināt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) rīdziniekiem, iepriekš attiecīgais darba kārtības punkts “pazuda” no Ušakova vadītās komitejas darba kārtības.

Jau iepriekš vēstīts, ka 17.oktobrī RD Finanšu un administrācijas lietu komitejas darba kārtībā bija iekļauts NA deputāta Jurģa Klotiņa rosinātais jautājums par priekšlikumiem, kā Rīgas pašvaldībai padarīt samērīgāku NĪN maksājuma slogu personām un ģimenēm, kuras dzīvo ģimenes savrupmājā kādā no Rīgas apkaimēm. Taču neilgi pirms komitejas sēdes jautājums no darba kārtības pazuda un komiteja NĪN samazināšanas jautājumu neizskatīja, turpinot ar citu darba kārtību pretēji tam, kāda darba kārtība tika izsūtīta. Komitejas sēdē šā iemesla dēļ izcēlās lieli strīdi starp pozīcijas un opozīcijas deputātiem, jo opozīcija uzskatīja, ka darba kārtība grozīta patvaļīgi un nav skaidrojuma, kāpēc tāds lēmums pieņemts.

NA frakcijas vadītājs Rīgas domē Nauris Puntulis: “NA frakcija jau iepriekš brīdināja, ka šos priekšlikumus NĪN samazināšanai sniegs izskatīt Rīgas domes sēdē, jo šis jautājums nav tāds, kurš var netīšām “pazust” no darba kārtības un tikt paslaucīts zem paklāja. NĪN jautājums uztrauc ievērojami lielu daļu rīdzinieku.”

Pieprasījumu par RD ārkārtas sēdi parakstījuši 23 deputāti no visām opozīcijas frakcijām, tai jānotiek trīs dienu laikā. Sēde sasaukta vēl pirms jaunās Saeimas sanākšanas, lai RD šo jautājumu izskatītu vēl esošajā deputātu sastāvā.

J. Klotiņš: “Grozījumu priekšlikumu mērķis ir atbalstīt rīdziniekus, kuri patlaban kadastrālās vērtības straujā kāpuma dēļ ir spiesti maksāt nesamērīgi lielus NĪN maksājumus par savas ģimenes mājas zemes platību – gan saimniekus, kuriem tas ir ģimenē mantots īpašums, gan iedzīvotājus, kuri māju uzcēluši salīdzinoši nesen. 50% NĪN maksas atlaide padarīs maksājumus samērīgākus un taisnīgākus. Samazināsies NĪN spiediens uz mazāk un vidēji turīgiem savrupmāju saimniekiem Rīgā.”

Piedāvātie grozījumi paredz 50% NĪN maksas atlaidi piešķirt pirmā brīvvalsts laika zemes mantiniekiem, jo zemes kadastrālo vērtību kāpums Rīgas vēsturiskajās savrupmāju apkaimēs ir radījis apstākļus, ka ģimenes mantojuma ēkās dzīvojošie īpašnieki ir spiesti maksāt nesamērīgi augstu NĪN.

Sagatavotie grozījumi paredz arī mazināt NĪN personām, kuras nedrīkst veikt jauna minimālās apbūves zemesgabala izveidi savā īpašumā dzīvojamās mājas apbūvei.

Attiecīgie grozījumi pašvaldības budžetam varētu izmaksāt 1,5 miljonus eiro. Šo samazinājumu Rīga kompensētu ar pieaugošajiem iedzīvotāju ienākumu nodokļa ieņēmumiem.

RD valdošie politiskie spēki līdz šim ir izvairījušies ieviest tieši šādus pašvaldības piemērotus NĪN atvieglojumus.

NA ir panākusi, ka kadastrālo vērtību kāpums ir apturēts. NA plāns nākamajā Saeimā ir ieviest tā dēvēto “3 komponenšu modeli”, kas paredz, ka īpašumi ar vērtību līdz 200 tūkstošiem būs atbrīvoti no kadastrālās vērtības ietekmes NĪN aprēķinā. NĪN maksājumi kļūs samērīgi visā Latvijas teritorijā. Līdz brīdim, kad jaunā kārtība stāsies spēkā, tieši no pašvaldībām ir atkarīgs tas, lai NĪN maksājumi katrā vietvarā būtu samērīgi, nevis tādi, kuri spiež ģimenes pārdot vai izīrēt savus dzimtā mantotos mājokļus.

 

Informāciju sagatavoja:
Edvards Ratnieks
Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”
Rīgas domes deputātu frakcija
Tālruņa nr.: 26137767

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.