logo

Rīgas domes NA deputāte Ieva Holma aicina atsākt virzīt Kalnciema ielas un Raņķa dambja ēku iekļaušanu kultūras pieminekļu sarakstā

09.01.2019 Edvards Ratnieks Pašvaldībās

Šodien Rīgas domes (RD) Nacionālās apvienības (NA) deputāte Ieva Holma atkārtoti vērsusies ar aicinājumu pie Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) par izdegušās Kalnciema ielas 2B ēkas un Raņķa dambja 14 ēkas iekļaušanu Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

NKMP 2018. gada septembrī norādīja, ka tās Kultūras pieminekļu uzskaites komisija pēc I.Holmas iesnieguma lēmusi virzīt ēkas Raņķa dambī 14 un Kalnciema ielā 2B iekļaušanai Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā (pieminekļu saraksts) kā vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļus. Pirms mēneša NKMP informēja, ka esot pieņemts lēmums izbeigt skatīt jautājumu par nodegušās Kalnciema ielas 2B virzību iekļaušanai pieminekļu sarakstā.

Ņemot vērā, ka Raņķa dambja 14 ēkā nav noticis ugunsgrēks, bet Kalnciema ielas 2B ēkas fasādes daļa Raņķa dambja pusē pēc ēkas daļējas nojaukšanas ir vēl saglabājusies, I.Holma lūdz steidzami izvērtēt vēl dabā esošo ēku kultūrvēsturisko apjomu, atsākot virzīt to iekļaušanu pieminekļu sarakstā kā vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļus.

NA deputāte I.Holma:
“Šajā brīdī, kad nesaudzīgi ar buldozeriem tiek nojaukta kultūrvēsturiska jūgendstila ēka, bet Rīgas dome attīstības plānos raksta vīzijas par debesskrāpjiem, atliek vien cerība, ka valsts aizsargājams pieminekļa statuss var ierobežot šo abu ēku nojaukšanu līdz zemei. Arī jaunu ēku būvniecības gadījumā ir lielāka garantija, ka pieminekļa statuss uzliktu par pienākumu atjaunot tieši vēsturiskās fasādes.”

Iepriekš pēc NKMP lēmuma virzīt abu ēku iekļaušanu pieminekļu sarakstā Kalnciema ielas ēkā izcēlās ugunsgrēks. Vēlāk RD atļāva izdegušās ēkas nojaukšanu, taču pēc I.Holmas iniciatīvas opozīcija sasauca domes Pilsētas īpašuma komitejas ārkārtas sēdi. Komitejā visas puses vienojās, ka tiks uzsākta nevis visas ēkas un vēsturisko fasāžu nojaukšana, bet gan daļēja un saudzīga ēkas demontāža, kas būtu vērsta tieši uz sadegušo un bīstamo būvgružu izvākšanu, un ka to kontrolēs Būvvalde, kā arī tiks pieaicināta Nacionālā kultūras mantojumu pārvalde.
2018. gada 21. decembrī īpašnieki uzsāka iekšpagalma ēkas nojaukšanas darbus. 30. decembrī plašsaziņas līdzekļos tika ziņots, ka Būvvalde ir apturējusi Kalnciema ielas fasādes nojaukšanas darbus kā nelikumīgus.

Šobrīd ēkas fasāde Kalnciema ielas pusē ir nojaukta līdz pirmajam stāvām, tādejādi nav notikusi saudzīga ēkas demontāža. Rezultātā daļēji ir iznīcināta 1913. gadā celtā ievērojama jūgendstila ēkas fasāde, ko bija iespējams saglabāt. Par šo faktu I.Holma vērsusies Valsts policijā ar lūgumu uzsākt kriminālprocesu par ēkas nojaukšanu un pieprasījusi RD amatpersonu paskaidrojumus.

Joprojām nav kliedētas bažas, ka šāds precedents var veicināt citu līdzīgu kultūrvēsturisku ēku ļaunprātīgu dedzināšanu, ja slēptais mērķis ir to nojaukšana, nevis atjaunošana.

Informāciju sagatavoja:
Edvards Ratnieks
Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”
gas domes deputātu frakcija
Tālruņa nr.: 26137767

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.