logo

Rihards Kols: Latvijas pozīcijai jautājumā par patvēruma meklētājiem jābūt stingrai un pilnībā jāatbilst nacionālajām interesēm

21.04.2016 Laila Ozoliņa Saeimā

E.Šnore un R.Kols Eiropas lietu komisijā. Foto: Reinis Inkēns, Saeimas Administrācija

Nacionālās apvienības (NA) frakcija paudusi gandarījumu, ka Saeimas Eiropas lietu komisija, formulējot Latvijas pozīciju par Eiropas Komisijas paziņojumu “Ceļā uz Kopējas Eiropas patvēruma sistēmas reformu un uzlabotām iespējām likumīgai ieceļošanai Eiropā”, ir ņēmusi vērā NA izvirzītos priekšlikumus un piedāvātās korekcijas. Rezultātā, komisijas apstiprinātā Latvijas nacionālā pozīcija ir stingra un balstīta Latvijas valsts nacionālajās interesēs. 

9. aprīļa Ministru kabineta (MK) sēdes laikā, skatot Iekšlietu ministrijas (IeM) izstrādāto nacionālo pozīciju, Nacionālā apvienība norādīja uz būtiskiem trūkumiem un nepilnībām dokumenta redakcijā – IeM piedāvātajā un valdības apstiprinātā pozīcija pēc būtības paredzēja, ka Latvijas valsts pauž konceptuālu atbalstu Eiropas Komisijas (EK) piedāvājumam cīņai ar patvēruma meklētāju plūsmām. EK izvirzījusi vairākus piedāvājumus, kas cita starpā iekļauj mehānismus patvēruma meklētāju otrreizējo plūsmu apkarošanai, patvēruma nosacījumu vienādošanai ES līmenī, Dublinas regulas pārskatīšanu u.c. EK piedāvājums ietver dažādas implikācijas – valstu apņemšanos pārskatīt ES patvēruma noteikumus, nacionālās kompetences samazināšanos patvēruma jomas tiesiskajā regulējumā, kā arī iespēju patvēruma meklētājus konkrētā valstī izvietot piespiedu kārtā, kas sevī ietver būtiskus sabiedriskās drošības un kārtības riskus.

NA pārstāvis Kaspars Gerhards, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministrs, vērsa valdības uzmanību uz to, ka esošajā redakcijā trūkst gan nepārprotamības, gan nacionālo interešu ievērošanas, un tāpēc šābrīža redakcijā Nacionālā apvienība to atbalstīt kategoriski atsakās un mudina valdību ņemt vērā pašu iepriekš definētās valsts intereses un nostāju, un konsekventi pārskatīt un koriģēt esošo pozīciju.

“Šodien Saeimas Eiropas lietu komisija nopietni izvērtēja NA priekšlikumus turpmākām sarunām ar ES par patvēruma meklētāju izmitināšanu. Komisijas gala lēmums un attiecīgi apstiprinātā Latvijas pozīcija nu ir atbilstoša valsts interesēm, skaidri definējot, ka Latvija ir par brīvprātīgu patvēruma meklētāju uzņemšanas mehānismu, kas nerada dalībvalstīm pienākumu vai spiedienu to darīt, kā arī visaptveroši izvērtētu un samērīgu patvēruma sistēmas principu veidošanu, ņemot vērā katras ES dalībvalsts specifisko situāciju,” gandarījumu par komisijas stingro pozīciju pauž Rihards Kols, NA priekšlikumu autors un Eiropas lietu komisijas deputāts.

Informāciju sagatavoja L.Ozoliņa,
NA preses sekretāre

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.