logo

Romāns Naudiņš: esam sākuši aktīvu rīcību, lai izbeigtu negodprātīgu OIK sistēmas izmantošanu

27.09.2018 Latvijā

Foto: Saeimas Administrācija

Saeima ceturtdien, 27. septembrī, konceptuāli atbalstīja Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas iesniegtos grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas Ekonomikas ministrijai deleģē uzdevumu pastiprināti pārraudzīt valsts atbalsta elektroenerģijas ražotājiem jeb obligātā iepirkuma izlietojumu un novērst tā saņēmēju pārkompensāciju.

“Obligātā iepirkuma izmaksas sedz visi Latvijas elektroenerģijas lietotāji, tāpēc esošā situācija, kad atbalsta līdzekļu izlietojums un tā saņēmēju atbilstība prasībām netiek efektīvi kontrolēta un ražotāji tiek pārkompensēti, nav pieļaujama,” uzsvēra par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš. “Likumprojekta mērķis ir nodrošināt valsts atbalsta elektroenerģijas ražotājiem tiesisku, efektīvu un mērķtiecīgu izlietojumu.”

Ņemot vērā nozares viedokli, ka Latvijā ir vislielākā OIK un sadales pakalpojumu proporcija kopējā elektrības cenā, un lielākajai daļai nozares mazo un vidējo uzņēmumu elektroenerģijas izmaksas 2017. un 2018. gadā turpina pieaugt, kā arī ministru prezidents Māris Kučinskis vērsies pie ekonomikas ministra Arvila Ašeradena ar rezolūciju, kurā norādīts, ka Ekonomikas ministrija līdz šā gada 1.septembrim nav iesniegusi priekšlikumus normatīvo aktu grozījumiem par OIK maksājuma sistēmas atcelšanu, komisija, negaidot Ekonomikas ministrijas rīcību šī jautājuma atrisināšanā, ir iesniegusi minētos grozījumus.

Komisija, izstrādājot plānotos likuma grozījumus, ņēmusi vērā ražotāju asociāciju viedokļus, kā arī organizējusi vairākas komisijas sēdes, pastiprināti pētot šo jautājumu, kuru laikā debatēs piedalījās un savu viedokli pauda visu iesaistīto pušu, tai skaitā Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Darba devēju konfederācijas, pārstāvji.

Likumprojekts paredz definēt, kas ir koģenerācijas elektrostacija. Tādējādi plānots novērst, ka ražotāji uz “papīra” mēģina izpildīt dažādas mahinācijas, piemēram, vienu koģenerācijas staciju sadalot vairākās.

Ekonomikas ministrijai paredzēts turpmāk uzlikt par pienākumu nodrošināt padziļinātu obligātā iepirkuma atbalsta saņēmēju iesniegtās dokumentācijas un informācijas pētīšanu, lai pārliecinātos par tās atbilstību faktiskajiem apstākļiem. Savukārt ražotājiem, kas neatbilst vai pārkāpj obligātā iepirkuma atbalsta mehānisma noteikumus, jāanulē atbalsta saņemšanas tiesības.

Tāpat plānots noteikt, ka ražotājiem ar tiesībām pārdot elektroenerģiju OIK ietvaros, kopējo kapitālieguldījumu iekšējo peļņas normu piemēro attiecībā uz visu periodu visā stacijas dzīvescikla laikā, kad stacija saņem valsts atbalstu.

Likumā plānots arī noteikt “koģenerācijas elektrostacijas”, “lietderīgas siltumenerģijas” un “kopējā elektrostacijas lietderības koeficienta” pamatdefinīcijas. Tādējādi plānots panākt, ka subsidē tikai efektīvas stacijas.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.