logo

Saeima liedz “ofšoriem” piedalīties valsts iepirkumos

26.04.2018 Rihards Kols Latvijā

Foto: Ernests Dinka, Saeima

Labdien, cienījamie klausītāji!

Uzreiz sākšu ar vissvarīgāko.

Šodien Saeima beidzot ir spēra milzīgu soli, lai cīnītos pret negodprātīgiem uzņēmējiem, atkārtoti apliecinot savu politisko gribu un lemjot iegrožot ofšoru dalību publiskajos iepirkumos. Valstis pasaulē, arī Latvija, katru gadu zaudē būtisku daļu nodokļu ieņēmumu tādēļ, ka kapitāls aizplūst uz ofšoriem. Tas izskaidro starptautisko organizāciju, arī Eiropas Savienības līmenī publiski pausto apņemšanos uzsākt cīņu tiem, kas izvairās no nodokļu maksāšanas, ar tiem, kuru patiesā labuma guvēji slēpjas ārvalstīs, ar tiem, kuri slēpjas ofšoros, tos izmantojot tikai un vienīgi labvēlīgāka nodokļu regulējuma dēļ. Arī Latvijā ofšoru tēma tikusi aktualizēta ne vienu reizi vien un katra apņemšanās “kaut ko darīt” bijusi skaļāka par iepriekšējo, bet kopš 2008.gada un vairāku valdību stingrajiem lēmumiem iegrožot ofšorus, rezultāts ir bijis tieši nekāds. Līdz šai dienai.

Saeima šodien atbalstīja Nacionālās apvienības priekšlikumus grozījumiem Publisko iepirkumu likumā, kuru gars ir ļoti vienkāršs – uzņēmumi, kuri slēpjas ārzonās un nevēlas piedalīties mūsu ekonomikas un valsts būvēšanā, nevar piedalīties valsts iepirkumos un pelnīt uz nodokļu maksātāju rēķina. Mērķis ir skaidrs – mēs nedrīkstam ar valsts kopējiem līdzekļiem finansēt negodīgu uzņēmēju biznesu, lai tie varētu turpināt caur ofšoriem samazināt savus nodokļu maksājumus Latvijā. Šādi prasmīgi “optimizētāji” nodokļos nesamaksā miljoniem eiro, un tie līdzekļi, kam būtu jānonāk valsts budžetā, tiek novirzīti atsevišķu, negodprātīgu uzņēmēju personīgajam labumam. Un tas jau tiešā veidā skar ikvienu Latvijas iedzīvotāju. Un tāpēc milzīgs ir gandarījums par to, ka šodien esam beidzot spēruši milzīgu soli uz priekšu, aizliedzot ofšoriem, ofšoriem piederošiem uzņēmumiem, kā arī pretendentiem, kuru apakšuzņēmēji ir ārzonās reģistrētas kompānijas, piedalīties valsts un pašvaldību iepirkumos. Šis lēmums signalizē sabiedrībai, ka esam gatavi iestāties par principu – par godīgu nodokļu maksātāju naudas izlietojumu. Ticu, ka ar šo lēmumu viss vēl nav beidzies un ka mēs iesim tālāk, izskaužot negodīgu konkurenci un nodrošinot vienādus spēles noteikumus visiem.

Ar līdzīgu mērķi – centieniem veidot spēcīgāku, caurspīdīgāku un godīgāku ekonomiku, šodien atbalstījām arī grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, ar tiem no mūsu finanšu sektora izslēdzot čaulu kompānijas. Grozījumi izstrādāti ar mērķi stiprināt finanšu sistēmu, samazinot paaugstināta riska darījumu skaitu ar īpaši augsta riska klientiem, kas ir čaulas veidojumi un atbilst noteiktām pazīmēm. Tāpat grozījumi paredz veicināt informācijas apmaiņu starp likuma subjektiem un tiesībaizsardzības iestādēm finanšu noziegumu apkarošanai. Nacionālajai apvienībai ir svarīgi, lai Latvijas bankās samazinātos riskanto klientu apjoms, tādā veidā stabilizējot mūsu finanšu sektoru un attiecīgi strādātu pie mūsu finanšu sektora reputācijas uzlabošanas starptautiskajā telpā, tāpēc esam gandarīti, ka šodien šie grozījumi tika atbalstīti.

Šodienas darba kārtībā bija arī lēmuma projekts par kolektīvā iesnieguma par mantojamu 2.pensiju līmeņa uzkrājumu turpmāko virzību. Tā kā uzkrājuma mantojamība varētu ievērojami vairot iedzīvotāju ticību ne tikai pensiju, bet arī nodokļu sistēmai, kā arī šāda veida sistēma varētu veicināt iedzīvotāju ieinteresētību nomaksāt nodokļus, saredzot konkrētu ieguvumu sev nākotnē, šo ierosinājumu Nacionālā apvienība atbalsta un tas nodots tālākai skatīšanai komisijā.

Noslēgumā – par vēl vienu Nacionālās apvienības virzītu iniciatīvu – grozījumiem Latvijas valsts karoga likumā, kas noteiks, ka turpmāk uz Latvijas robežkontroles un robežpārejas punktiem izvietosim Latvijas karogus. Agrāk, kad neatradāmies Šengenas zonā, karogi tika izvietoti pie robežpunktu ēkām. Tagad, brīvas pārvietošanās apstākļos, esam atteikušies no robežpunktiem, taču ne no robežām. Latvijai kā suverēnai valstij ir savas robežas un, aicinot uz valsts galvenajiem ceļiem robežpārejas un robežkontroles punktos izvietot Latvija karogus, vēlamies apzīmēt neatkarīgās Latvijas valsts robežu un ikvienam – gan “savējiem”, gan viesiem atgādināt, kur sākas un beidzas mūsu valsts.

Būtu patiesi milzīgs gandarījums, ka Latvijas robežas tiktu rotātas ar valsts karogiem, tā ne tikai apliecinot mūsu valstisko pašapziņu, bet arī ikvienam, kurš šķērso mūsu valsts robežu, atgādinātu, ka tas iebraucis valstī, kas ir brīva un atvērta, un kas lepojas ar sevi un saviem simboliem. Ar simboliem, tādiem, šķietami pat maziem soļiem kā mūsu robežu “izkrāsošana” sarkan-balt-sarkanās krāsās, mēs veidojam pašapzinīgas un pašpietiekamas valsts tēlu. Mūsu zeme ir to vērta, lai uz mūsu robežām un citviet Latvijā valsts karogi tiktu godināti ne tikai svētku dienās vai īpašos gadījumos, bet pastāvīgi un – tas būs būtiski ne tikai kā atgādinājums ciemiņiem, bet arī mums pašiem. Lai ikreiz, atgriežoties mājās, mūs pirmais sagaidītu un sveiktu mūsu valsts karogs.

Paldies!

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.