logo

Saeimas priekšsēdētājas I.Mūrnieces uzruna piemiņas pasākumā Īlē

22.09.2015 Saeimā

Foto: Saeimas Kanceleja

Godājamie piemiņas brīža dalībnieki,

šodien esam pulcējušies, lai pieminētu varonīgās baltiešu nacionālo partizānu cīņas pret padomju okupantiem, kas ilga vairāk nekā desmit gadus pēc kara. Visvalža Brizgas jeb Īles partizānu grupā plecu pie pleca cīnījās latvieši un lietuvieši. Kā stāstīja klātesošais grupas dalībnieks Modris Zihmanis – “..kad lietuviešiem palika par karstu Lietuvā, viņi nāca uz Latviju, bet kad mūsējiem par karstu šeit, tad gājām uz Lietuvu..” Tas vēsta par baltu vienotību. Tas atgādina seno zemgaļu nepadošanos vācu iekarotājiem 13. gadsimtā. Viņi nodedzināja Tērvetes pili, bet lepni un neuzvarēti aizgāja uz Lietuvu, kur bija iespējams saglabāt valstiskumu.

Valstiskumu padomju okupācijas gados glabāja baltiešu partizāni. Viņi pasaulei pierādīja, ka baltieši nesamierinās ar apspiestību. Varoņi bija arī 24 latviešu un lietuviešu partizāni Īles apvidū. Viņu varonību pierāda vairāk nekā trīs stundu ilgā kauja ar čekas karaspēka pārspēku 1949. gada 17. martā – dažas dienas pirms lielās deportācijas. Par to liecina apņēmība aizstāvēt savu tautu. Atkal jācitē Modris Zihmanis- “ja mēs būtu zinājuši par izvešanu, tad būtu ātrāk nākuši no meža ārā un censtos vismaz šajā apkārtnē to traucēt”.

Baltiešu vienotība ir ļoti svarīga arī mūsdienās, kad Eiropai jāsastopas ar jauniem starptautiskiem izaicinājumiem. Mums jāstiprina bruņotie spēki, jāsadarbojas ar Baltijas valstīm, NATO valstīm, lai kādam pat doma prāta nenāktu, mums uzbrukt. Baltieši savā vēsturē ir pierādījuši, ka viņu garu nevar salauzt. Mēs esam sevi apliecinājuši kā spēcīgas tautas, kurām ir arī labi karavīri. Šodienas modernajā pasaulē vairs visu neizšķir katras valsts tanku skaits, bet tās vieta un loma starptautiskajā drošības sistēmā, valsts iedzīvotāju saliedētība. Saliedētība ir tas spēks, kas grantē valsts attīstību. Valsts, kurai jābūt ar pietiekoši lielu aizsardzības budžetu, bet kurā jānovērš sociālā nevienlīdzība. Tādēļ arī jādomā par pabalsta palielināšanu pretošanās cīnītājiem. Nacionālie partizāni bija tautas cīnītāji, bet nebūtu varējuši cīnīties bez tautas – vienkāršu zemnieku un arī pilsētnieku atbalsta. Šodien atklājamā piemiņas plāksne veltīta varoņiem,kuri izdzīvoja pēc kaujām ar čeku un viņu atbalstītājiem. Cilvēkiem, kuri neatkarības ideju saglabāja ilgus okupācijas gadus, lai pēc tam varētu atjaunot mūsu valsti – Latvijas Republiku.

Mūžīga slava Latvijas neatkarības cīnītājiem!

Foto Visi foto

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.