logo

Simboliku aizliedz, uniformas atļauj

21.06.2013 Ģirts Zvirbulis Saeimā

Saeima vakar galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus, kas aizliedz publiskos pasākumos izmantot Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas simboliku, tomēr pēdējā brīdī aizliegums tika nedaudz mīkstināts, pieļaujot totalitāro režīmu uniformu valkāšanu.

Grozījumi Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā paredz aizliegt izmantot (arī stilizētā veidā) bijušās PSRS, bijušo PSRS republiku un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus un himnas, nacistisko svastiku, SS zīmes un padomju simbolus (sirpi un āmuru līdz ar piecstaru zvaigzni), izņemot gadījumus, kad to izmantošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu.

Sākotnēji grozījumi paredzēja aizliegt arī PSRS un nacistiskās Vācijas armiju uniformu nēsāšanu publiskos izklaides un svētku pasākumos, bet pēc iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (RP) ierosinājuma šis aizliegums no galīgās redakcijas svītrots. Pret šo iekšlietu ministra ierosinājumu iebilda vienīgi Nacionālās apvienības frakcijas pārstāvji.

“Manuprāt, tas ir pat cilvēktiesību pārkāpums un vēršanās pret sabiedrības interesēm, ja politiski represētajiem, kuri padomju okupācijas gados tika pakļauti represijām, tagad jāredz svinētāji, tostarp arī gados jauni, kuri staigā šajos okupācijas režīma formastērpos. Līdzīgi arī holokausta upuri, manuprāt, nav pelnījuši redzēt tos formastērpus, ar kuriem tika īstenotas represijas pret viņiem,”

debatēs teica deputāts Jānis Dombrava (NA). Taču visas pārējās frakcijas atbalstīja uniformu atļaušanu. Kā vēlāk paskaidroja Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa, izņēmums pret uniformām piemērots tādēļ, ka tās ir bijušas tik daudz un dažādas, ka policisti nespētu izkontrolēt, vai konkrētajā gadījumā tiek pārkāpts likums. Vienlaikus gan Siliņa paskaidroja, ka formas, uz kurām attēlota aizliegtā simbolika, nēsāt nedrīkstēšot.

Tāpat likums liegs publiskos pasākumos vērsties pret Latvijas neatkarību, teritoriālo nedalāmību, izteikt priekšlikumus par Latvijas valsts iekārtas vardarbīgu grozīšanu, aicināt nepildīt likumus un sludināt vardarbību, naidu, klaju nacisma, fašisma vai komunisma ideoloģiju. Aizliegta arī kara propagandas veikšana, kā arī aicinājumi izdarīt noziedzīgus nodarījumus un citus likumpārkāpumus vai to slavēšana.

Ģirts Zvirbulis (Latvijas Avīze)

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.