logo

Solis uz nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanu Okupācijas muzejam (1)

03.03.2016 LETA Saeimā

Nākotnes nams – Okupācijas muzeja paplašinājuma un pārbūves projekts. Gunārs Birkerts. Foto: www.a4d.lv

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija 2.martā atbalstīja nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanu Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksam.

Kā komisijā norādīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), nacionālo interešu objekta statusa piešķiršana ļaus operatīvāk rīkoties saistībā ar projekta īstenošanu.

Grozījumi Latvijas Okupācijas muzeja likumā nepieciešami, lai nodrošinātu memoriāla kompleksa būvniecības projekta īstenošanu atbilstoši plānotajiem termiņiem, kā arī ievērojot to, ka memoriāla kompleksa būvniecības projekts būtu pabeidzams līdz Latvijas valsts simtgadei 2018.gada 18.novembrī.

Grozījumi tāpat paredz, ka memoriāla kompleksa būvniecības projekts ietver Muzeja ēkas Strēlnieku laukumā 1, pārbūvi, tostarp jaunas piebūves – Nākotnes nama – būvniecību, un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecību.

Memoriāla kompleksa būvniecības projekts būtu jāīsteno līdz 2018.gada 31.jūlijam divās kārtās. Pirmā kārta paredzētu muzeja ēkas Latviešu strēlnieku laukumā pārbūvi, tostarp jaunās piebūves būvniecību. Muzeja ēkas ar piebūvi plānu paredzēts iekļaut likuma pielikumā. Otrā kārta paredz Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecību.

Likumā paredzēts iekļaut pielikumu ar Okupācijas muzeja ar piebūvi novietojuma plānu.

Parlamentārietis Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) skaidroja, ka domstarpības par Okupācijas muzeju nav tikai arhitektūras jautājums. Dzintars pauda, ka jautājums par muzeju ir “dziļi simbolisks” – tas pauž Latvijas varas vēstījumu par šo objektu. Turklāt visi, kā sacīja Dzintars, “ārkārtīgi gaida šo lēmumu”.

“Tā ir daudz principiālāka izšķiršanās. Ja nespersim soli uz priekšu, tad tā atbilde būs daudz plašāka par tikai arhitektūras jautājumu,” pauda Dzintars.

Latvijas Okupācijas muzeja likuma grozījumi nodoti izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Māris Ošs

    16.06.2016 21:29

    Muzejam jāspēj savā - īpašumu sarakstā pieskaitīt okupācijas pieminekli - kuru okupantu pēcteči dēvē par "uzvaras".

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.