logo

Starptautiskā konferencē Rēzeknē analizēs Latgales devumu Latvijas valsts tapšanā un atklās izglītojošu datorspēli

28.11.2016 Linda Pastare

30. novembrī un 1. decembrī Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolā notiks 9.starptautiskā latgalistikas konference, kas šogad veltīta latgaliešu literāta, politiķa un kultūras darbinieka Franča Kempa 140 gadu atcerei. Latgalistikas konference ievadīs vienu no centrālajiem Latvijas valsts simtgades svinību notikumiem 2017. gadā – 4. pasaules latgaliešu saietu un Latgales kongresa simtgadi.

Latgalistikas konferences galvenais tēmu loks – gaidāmā Latgales kongresa simtgade, Latgale un latgaliešu pirms simts gadiem paustā griba apvienoties ar Vidzemi un Kurzemi ceļā uz neatkarīgu Latviju; sabiedrisko un kultūras darbinieku devums valstiskuma idejas tapšanā; etniskā, teritoriālā, nacionālā u. c. identitātes, to atspoguļojums pierobežas kultūrā un valodā; pierobežas kultūru mijiedarbe; IT un muzeja darbības, humanitārās jomas modernizēšanas iespējas u.c. Konferencē pārstāvēti pētījumi no Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Krievijas, Itālijas, Francijas un Zviedrijas. Pētnieki piedāvās starpdisciplināras tēmas, tomēr galvenais akcents – valodniecības, literatūrzinātnes, kultūrvēstures un komunikācijas zinātnes problēmjautājumu atklāšana. Līdzās teorētiskiem priekšlasījumiem tiks piedāvāti lietišķi pētījumi (D. Markus, I. Bukša, S. Daume par bērnu valodas īpatnībām vai A. Rancāne, G. Siliņa-Jasjukeviča, R. Cibule par tradicionālās kultūras iesaisti skolu un muzejpedagoģijā u.c.).

Šogad latgalistikas konferences ietvaros Lūznavas muižā notiks arī tradicionālais Andrejdienas pasākums, kura literārajā kabarē piedalīsies viesi no Pleskavas Valsts universitātes, tiks prezentēti trīs izdevumi: Sandras Ūdres un Jāņa Riučāna romāns par F. Kempu “Aizlauztais spaits” (“Salauztais stars”), bilingvāli izziņas un mācību materiāli DVD formātā “Viļakys ticiejumi” un “Senī omoti Dagdā” (I. Šuplinska, M. Justs). Muzicēs grupa “Rūnas” (vad. J. Mežinskis), un, kā ierasts, varēs klausīties Latgales dzejnieku un prozaiķu veikumā.

Konferences otrajā dienā tiks prezentēta un internetvidē aktivizēta izglītojoša datorspēle par Latgales spilgtākajiem kultūras un sabiedriskajiem darbiniekiem “Īsapazeisim“, kas pamatā domāta skolu jauniešiem, bet būs saistoša arī plašam interesentu lokam kā datorspēli, kura ļauj apzināt Latgales kultūrvēsturei 33 zīmīgas personas, iepazīt 19. gs. beigu – 21. gs. tipiskas darba, studiju vides, kas kalpojušas par atklājumu un sasniegumu vietu pazīstamākajiem no Latgales nākušajiem zinātniekiem, māksliniekiem, sabiedriskajiem darbiniekiem, garīdzniekiem, iejusties slavenību dzīvēs, izmēģinot arī viņu hobijus. Spēli iespējams izmantot mācību stundās, apgūstot Latgales vēsturi, kultūras, mākslas, zinātnes vēsturi. Tajā izmantota latviešu un latgaliešu literārā valoda.

Konferencē ir iespējams piedalīties arī virtuāli, skatoties tiešsaistē Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas mājaslapā: www.ru.lv

Konferenci rīko Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Latvijas Universitāte, A. Mickeviča universitāte Poznaņā (Polija), Sanktpēterburgas Valsts universitāte (Krievija), Latgaliešu Kultūras biedrība un Kultūras ministrija. Latgalistikas konferences līdz šim notikušas Sanktpēterburgā (Krievija, 2008), Rēzeknē (Latvija, 2009), Greifsvaldē (Vācija, 2010), Poznaņā (Polija, 2011), Rīgā (Latvija, 2012), Ačinskā (Krievija, 2013), Rēzeknē (Latvija, 2014), Viļņā (Lietuva, 2015).

Papildu informācija:

Linda Pastare, Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste
67330339, 29374438
Linda.Pastare@km.gov.lv
http://medijiem.lv100.lv/

Ilga Šuplinska, Rēzeknes Tehloloģiju akadēmijas profesore,
ilga.suplinska@ra.lv, tālr. 26451355

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.