logo

Uzturēšanās atļauju tirgošana ir drauds valsts drošībai (6)

03.10.2013 Laila Ozoliņa Latvijā

Uzturēšanās atļauju tirgošana apmaiņā pret ieguldījumiem rada papildus riskus valsts drošībai, savukārt Latvijas iekšlietu struktūrām trūkst kapacitātes šī ārvalstu kapitāla pārbaudei un kontrolei. Tā secinājuši Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK (NA) līderi pēc 2. oktobra frakcijas sēdes.

Frakcijas sēdes laikā NA frakcijas deputāti tikās ar Drošības policijas (DP) pārstāvjiem, lai uzklausītu drošības ekspertu viedokli par uzturēšanās atļauju tirdzniecību un iespējamiem riskiem nacionālajai drošībai. DP pārstāvji raksturoja situāciju, norādot uz vairākām problemātiskām jomām, kas saistītas ar nacionālo drošību. Pirmkārt, pieaugot uzturēšanās atļauju pieprasītāju skaitam, arī iekšlietu struktūrām rodas nepieciešamība pēc papildus resursiem un kapacitātes. Otrkārt, nekontrolēti ieplūstošais kapitāls var veicināt pretvalstisku darbību finansēšanu. Tas savukārt var nelabvēlīgi ietekmēt nacionālās drošības intereses. Treškārt, nekontrolēta ārvalstu kapitāla ieplūšana stratēģiski svarīgos ekonomikas sektoros var radīt riskus valsts ekonomiskajai suverenitātei. Visbeidzot, ieplūstošais finansējums ir ar nezināmu izcelsmi, līdz ar to nav zināms, vai investētā nauda Latvijā ir iegūta legāli. Tātad pastāv risks, ka Latvijā var ieplūst nelikumīgi iegūti finanšu līdzekļi, kas ir saistīti ar noziedzīgiem grupējumiem.

„Šodien dzirdētais liecina, ka konceptuāli Drošības policija pilda uzliktās papildus funkcijas, kas saistītas ar uzturēšanās atļauju tirdzniecību ārvalstniekiem. Tomēr ir redzams, ka trūkst kapacitātes un resursu naudas plūsmas kontrolei,” pēc sēdes sacīja NA līdzpriekšsēdētājs Roberts Zīle „Tas nozīmē, ka drošības iestādēm nav skaidrības par to, kas, kam un ar kādas izcelsmes naudu maksā.”

Savukārt otrs NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars uzsver, ka uzturēšanās atļauju tirgošana ārvalstniekiem pret nekustamā īpašuma iegādi var pārvērsties par „Trojas zirgu”. „Šādā veidā Latvijā var ieplūst noziedzīgi finanšu līdzekļi, kas izmantojami pretvalstiskai darbībai, un tas ir nopietns, reāls valsts drošības apdraudējums, ” norāda R. Dzintars.

NA ir vairākkārt rosinājusi pārtraukt piešķirt uzturēšanās atļaujas par ieguldījumiem nekustamajā īpašumā. Būtisks minēto darījumu samazinājums, pakāpeniski atsakoties no šīs prakses, pašlaik ir viens no galvenajiem NA izvirzītajiem mērķiem strādājot valdībā. NA vēlas, lai jautājums par uzturēšanās atļauju tirgošanas ierobežošanu tiktu skatīts kopā ar 2014. gada budžeta likumprojektu.

Informāciju sagatavoja:
L.Ozoliņa
Nacionālās apvienības preses sekretāre
tālr. 29298205
e-pasts: ozolina2015@gmail.com

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Uldis Veģis

  08.10.2013 20:24

  Laikā kad tiek plaši svinēta Tautas Frontes 25 gadu jubileja Latvijas premjers paziņo:" Par maz Latvijā ir nepilsoņu,mums tik ļoti trūkst interfrontes".Okupācijas laikā vissavienības ministriju pakļautībā esošo uzņēmumu vadītāji Latvijā bija no Maskavas,kas savukārt vervēja darbiniekus no visas plašās Krievijas.Tagad bagātnieki no Krievija nopērk uzturēšanās atļaujas un vis turpinās pavecam.

 • Kaspars Augulis

  03.10.2013 21:05

  Patiešām. Nacionālās Apvienības vēlētāji var justies lepni par savas partijas bezkompromisa nostāju. Jo kādēļ nacionālistiem vienmēr ir jāizpatīk kādam. Šo gadījumu mēs spētu salīdzināt ar uz ielas sastaptu citas tautības valodā runājošu cilvēku ( lielam vairumam tas komentārus neprasa) un latvieša tūlītēja, automātiska dialoga valodas pārsviede uz šī attiecīgi, latviski nerunājošā cilvēka izmantoto valodu. - nē, pietiek! Šoreiz mēs pateiksim, stingri - runājiet latviski. Dombrovskim ļausim pelnīt punktus nākamās darbavietas devēju acīs, lai jau! Bet uz Latvijas Republikas drošības rēķina - nekad!

 • Kaspars Augulis

  03.10.2013 20:50

  Šīs dienas premjera izteikums pēc Nacionālās Apvienības un Reformu Partijas uzstādījuma : citēju no ziņu portāla Diena - " "Premjers pašlaik no visiem koalīcijas partneriem sagaida konstruktīvu darbu nevis sakāpinātu politisko retoriku, lai nākamā gada budžeta virzība vainagotos ar apstiprināšanu," teica premjera pārstāvis un piebilda, ka tāpēc premjers nākamnedēļ uz konsultācijām aicinājis visus koalīcijas partnerus. _______ Nu lūk! --- dēļ tā premjera dēvētā "konstruktīvā darba", Latvija jau pāris skaistus gadus tiek grūstā bezdibenī. Ja kāds iedomājas celt brēku un teikt - Ei, kaut kas taču nav kārtībā, tad šādā gadījumā, šis cilvēks tiek saukts par nenormālu politiķi ar sakāpinātām emocijām! Labi ...izliksimies, ka viss ir kārtībā, turpināsim dzīvot kā līdz šim, galvenais, ka koalīcija stabila, valsts kase pildās, viss ir skaisti! Paldies Dombrovska kungs. Ko gan citu varēja sagaidīt. Atzīsim, ka regulēt un būt kompetences ietvaros par visiem makroekonomikas procesiem valstī, kas sevī ietver arī veiksmīgas uzņēmējdarbības vides nodrošināšanu - šajos jautājumos, cilvēks ar grāmatveža instinktiem - griezt, skaitīt, atņemt, summēt - nu nedrīkst mācīt cilvēkus, kuriem redzesloks un nākotnes ideju perspektīva sniedzas krietni tālāk par matemātiskām darbībām.

 • Jānis Ozoliņš

  03.10.2013 19:23

  Visa Tā lieta ar nekustāmā īpašuma tirgošanu ārvalstniekiem ir ne kas cits kā Latvijas brīva izpārdošana. Pārdod uzņēmums māju (tak ne jau privātpersona) cik tad liels ieguldijums ir Valsts ekonomikā nelieli nodokļi un bieži vien noteikti tās nav patiesās summas kas tiek samaksātas pārdevējam. Pārdodam zemi ārvalstniekiem uz kuras turpina augt zāle, vai lauki tiek pārvērsti par mežiem un līdz ar to tiek samazināta Latvijas zemnieku spēja konkurēt, jo nav jau pašiem vairs lauku ko apstrādāt. Visa tā tirgošana ir tikai un vienīgi tuvredzīgs ieguldijums, kas nenes labumu Valstij nākotnē. Cik tad tie iebraucēji kuri ir iegādājušies nekustāmo īpašumu maksās pēc gada niecīgu nekustāmā īpašuma nodokli un tas nav saprātīgs darijums. Domāju tieši šis aspekts ir jānorāda un jāparāda Latvijā dzīvojošajiem, lai saprastu, ka tas ir neliela bariņa tā saukto "uzņēmēju" agrāk spekulantu iegriba un vēlme. Visu cieņu.

 • Kaspars Augulis

  03.10.2013 15:39

  Mēs kārtējo reizi pārliecināmies par likumdevējvaras nespēju ieklausīties saprāta balsī. Kādēļ? Nauda! Personas, sakarību ķēdes, izdevīgums atsevišķiem cilvēkiem, ietekmes palielināšana un tā visa atbalss - vadošās koalīcijas rindās, kura pašapmierinātā smīnā jau labu laiku atbalsta to ko saprātīgi cilvēki dēvētu par nodevību valsts līmenī. Ir cilvēki, kam tas ir izdevīgi, ir tādi, ļoti lielā skaitā, bet, ir viens bet – šo cilvēku nodevīgie pūliņi sabruktu ar visām kukuļošanas iespējām, ja starp neitrāli domājošiem cilvēkiem neatrastos neviens, kas pastieptu roku pēc visu mīlētās naudiņas. Diemžēl tā nu tas ir. Tieši politiski neitrālās pozīcijas spēki. Spēki, kuri vēlas gūt labumu no abām nometnēm, mainot savu pozīciju no galēji pretējiem uzskatiem un otrādi. Tātad: pret mūs labo vēsti pretī stāv ar naudas maisiem „nobruņojušās” cilvēku masas, kuru interesēs ir gūt maksimālu labumu no šīs aprakstītās jezgas. Ir gaidāma grūta cīņa, kuras uzvaras pamatā var būt tikai cilvēki, kam šie attiecīgie „naudas maisi” nespēj „pārinstalēt” galvas uz otru nometnes atbalstīšanu. Šādi cilvēki, politiskajā vidē ir meklējami NA. Būsim pārliecināti uz drošu uzvaru!

 • Kristaps Baumanis

  03.10.2013 11:19

  Ja nauda tiek iepludināta ar mērķi to izmantot pretvalstiskām darbībām, tad kā to kavēs uzturēšanās atļaujas nepiešķiršana?

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.