logo

Vai informatīvā kampaņa pret Latviju?

21.02.2018 Jānis Dombrava

Latviju pēdējās dienās ir satricinājušas vairākas ziņas saistībā ar Latvijas Bankas prezidenta aizturēšanu. Manā skatījumā viena no sensacionālākajām ziņām bija saistībā ar nopludināto fotogrāfiju, kur Ilmārs Rimšēvičs ir redzams Krievijā, pavadot laiku apšaubāmas publikas lokā. Ņemot vērā, ka Aizsardzības ministrija nāca ar publisku paziņojumu, ka tā varētu būt informatīvā kampaņa, kura ir vērsta pret Latvijas Republiku, tad man šķita nozīmīgi noskaidrot informāciju saistībā ar bildes autentiskumu un tās avotiem.

Man šķita vērtīgi izmantot savas zināšanas, lai iegūtu iespējami daudz informācijas par konkrēto fotogrāfiju. Sākotnēji internetā atradu fotogrāfiju, kura nav kompresēta. Tālāk šo fotogrāfiju noskanēju ar metapicz.com rīku, kurš uzrāda visu informāciju saistībā ar fotogrāfijas uzņemšanas laiku, vietu, ar ko tā ir uzņemta utml. (Attēls nr.1)

Saskaņā ar tehnisko informāciju, kura ir pieejama saistībā ar šo fotogrāfiju var redzēt, ka tā ir uzņemta 2010.gada 22.augustā 13:50:39. Fotogrāfija ir uzņemta ar  NIKON D70s kameru un tā ir modificēta ar Adobe Photoshop CS5.1 Macintosh. Modifikācijas laiks ir uzrādīts 2018.gada 18.februāris 22:24:17. Publicēšanas laiks ir uzrādīts 2018.gada 19.februāris 05:14:19+00:00.

Ko mēs no šīs informācijas varam iegūt? Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju NIKON D70s kameras sāka pārdot 2005.gadā, tāpat Adobe Photoshop CS5.1 publiski tika sākts pārdot tikai 2011.gada 3.maijā. Vairākus mēnešus pēc fotogrāfijas uzņemšanas vai pat vairākus gadus pēc uzņemšanas. No šī var secināt, ka fotogrāfija varēja būt uzņemta ar konkrēto fotokameru, jo tā jau bija pārdošanā, bet izmaiņas bildē ir veiktas vēlāk. Protams, jāuzsver, ka no tā nevar viennozīmīgi teikt, ka ir notikusi ļaunprātīga fotogrāfijas koriģēšana. Iespējams, bildes īpašnieks bija vienkārši veicis tehniskus uzlabojumus bildei, piemēram, uzlabojis gaismu vai kontrastu.

Publicētājs

Tomēr interesi man radīja cita informācija, kura uzrādījās zem “ImageSupplierImageID”, kur uzrādījās kods: “62887277-7aa5-4318-a741-1aad92b8df00”. Meklējot šo informāciju “Google” meklētājā, nonācu pie pirmajā attēlā redzamās informācijas, ka šis lietotājs ir publicējis arī citas fotogrāfijas un attēlus, kuri ved uz Townhall.com, 660theanswer.com, money1055.com, 1520wbzw.com u.c. līdzīgām interneta vietnēm. (Attēls nr.2)

Izmantojot whois.com mājas lapā esošo rīku var redzēt, ka Townhall.com u.c. vietnes ir reģistrējis Scott Hunter (Skots Hunters), Salem Communications Corporation (Attēli nr. 3 un 4). Saskaņā ar salemmedia.com pieejamo informāciju “Salem Media Group” ir vadošais Amerikas radio translācijas, interneta satura sniegšanas, žurnālu un grāmatu publicētājs, kurš orientējas uz kristiešu un konservatīvo vērtību pārstāvošu auditoriju. Tai kopumā pieder 115 radio stacijas.

 

Ja ziņa par Rimšēviča aizturēšanu un saitēm ar apšaubāmām personām Krievijas Federācijā varētu motivēt ārvalstu mediju publicēt vienu vai divas ziņas par notiekošo Latvijā, tomēr izbrīnu rada, kāpēc Kalifornijā bāzēta interneta vietne Townhall.com, kura pamatā publicē informāciju par notiekošo ASV? Pēkšņi ar lielu regularitāti publicē rakstus par notiekošo Rimšēviču – 8 publikācijas divu dienu laikā. Savukārt par banku jautājumiem tsk. par Rimšēviča aizturēšanu – 13 publikācijas. (Attēls nr.5)

Jāpiebilst, ka meklējot informāciju, kuras vēl domain adreses ir reģistrētas ar Townhall media pieejamo e-pasta adresi, izmantojot “viewdns.info” rīku noskaidroju, ka kopumā ir reģistrētas 3340 domain adreses. (Attēls nr.6) Daļa no tām nestrādā, citām ir uzlikta pārvirzīšana uz citu interneta vietni, tomēr liela daļa ir unikālas interneta vietnes. Daļā no šīm vietnēm “spoguļveidā” ir izplatīta informācija par notikumiem Latvijā.

Nolēmu, ka ir jāsazinās ar iepriekš pieminēto Skotu Hunteru, kura tālrunis uzrādās whois.com datubāzē. Pirmā sarunā bija ar Skota Huntera sekretāri, kura norādīja, ka Huntera kungs šobrīd nav vēl atbraucis uz darbu un lūdza atzvanīt pēc pusstundas. Kad pusstundu vēlāk atzvanīju, tad šī pati sekretāre norādīja, ka Huntera kungs ir konferencē un nevar runāt un prasīja nosūtīt elektroniski informāciju. Uz maniem jautājumiem, kad varēšu runāt ar Huntera kungu saņēmu atteikumu.

Tāpēc nosūtīju e-pastu aptuveni 9:30 pēc vietējā laika. (Attēls nr.7) Norādot saikni starp fotogrāfijas izcelsmi un Salem Media Corporation piederošām interneta vietnēm. Lūdzu arī precizēt, kur šī fotogrāfija ir iegūta un vai tā ir koriģēta? Neticu, ka kāds ASV uzņēmuma darbinieks ir bijis šajā pasākumā Krievijā un uzņēmis šo fotogrāfiju.

Neskatoties uz to, ka lūdzu sniegt informāciju iespējami drīz, tomēr līdz pat šim brīdim neesmu saņēmis nekādu atbildi.

Ņemot vērā, ka Aizsardzības ministrija publiski ir norādījusi, ka pret Latviju tiek izvērsta masveida informācijas operācija, tad šādos apstākļos sagaidītu, ka tiesībsargājošām iestādes iespējami drīz radītu skaidrību par Latvijas Bankas prezidenta vainu vai nevainīgumu inkriminētajā lietā. Tāpat sagaidītu, ka drošības iestādes strādātu ātri un efektīvi, lai noteiktu, kas un, ar kādu mērķi ir uzsācis informatīvo kampaņu pret Latviju.

 

Jānis Dombrava

Saeimas deputāts

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.