logo

Vai Krievija atdos iepriekšējiem īpašniekiem Krievijas PFSR atņemtās teritorijas? (8)

18.03.2014 Jānis Dombrava Pasaulē

Šodien Krievijas prezidents Vladimirs Putins savā uzrunā par Krimas un Sevastopoles uzņemšanu Krievijas sastāvā minēja, ka Krimas pievienošana Ukrainai [1954. gadā] notika, pārkāpjot konstitucionālās normas. “Totalitāras valsts apstākļos iedzīvotājiem neko nejautāja, vienkārši nostādīja fakta priekšā,” uzrunā skaidroja Putins. Līdzīgi fakta priekšā tika nostādīti daudzu tautu piederīgie, kad to valstis PSRS bija pilnībā vai daļēji okupējusi un veica šīm valstīm piederošo teritoriju iekļaušanu Krievijas Padomju Federatīvās Sociālistiskās Republikas sastāvā.

Ņemot vērā, ka Vladimirs Putins ir atzinis, ka PSRS laikā veiktās teritoriālās izmaiņas ir bijušas pretlikumīgas, tad aktualizējas jautājums par vairāku teritoriju atrašanos mūsdienu Krievijas sastāvā. Cik ir noprotams, Krievijas prezidents V. Putins par pretlikumīgu atzīst:

 • Latvijai piederošās Abrenes pilsētas un sešu Abrenes apriņķa pagastu (Purvmalas, Linavas, Kacēnu, Upmales, Gauru un Augšpils pagastu) iekļaušanu Krievijas Padomju Federatīvās Sociālistiskās Republikas sastāvā 1944. gada 23. augustā.
 • Igaunijai piederošā Pečoru rajona iekļaušanu Krievijas PFSR sastāvā 1945. gada 16. janvārī.
 • Tivas republikas iekļaušanu Krievijas PFSR sastāvā 1944. gada 11. oktobrī.

Pēc V. Putina paziņojuma nav skaidrs, vai par pretlikumīgi anektētām viņš uzskata arī kara rezultātā iegūto Kaļiņingradu, kā arī Japānai un Somijai piederošo teritoriju iekļaušanu Krievijas PFSR sastāvā.

Latvija nosoda Krievijas mēģinājumus anektēt Ukrainai piederošo Krimas apgabalu, bet, ja Krievija turpinās uzstāt uz Krievijas PFSR veikto teritoriju pārskatīšanu, tad Krievijas vēstnieks Latvijā varētu paskaidrot, vai Krievija būs konsekventa attiecībā uz visām Krievijas PFSR veiktajām teritoriālām izmaiņām un atdos minētās teritorijas to iepriekšējiem īpašniekiem.

Jānis Dombrava
Saeimas deputāts

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Arnolds Lāns

  18.03.2014 20:20

  Vispār au ukraiņi ir tie paši krievi, tur Putinam taisnība, vēsturiski tā vienmēr ir bijis. Ukrainas ģērbonis ar dakšu ir pirmā Kijevas Krievzemes lielkņaza Vladimira Svjatoslaviča simbols (kura senči, ļoti iespējams, ir no mūsu pašu Liepājas raj. Grobiņas apmetnes, kur bija ieradušies no Zviedrijas - oriģināli zviedru cilts) . Daļa Ukrainas līdz pat melnajai jūrai ir bijusi arī Lietuvas dižkunigaitijas sastāvā. Kādā sakarā ukraiņi nav krievi tiešām nav skaidrs, tas tāds pēdējo simts gadu ģeopolitisko vētru rezultātā. Bet Krimu krievi kopā ar ukraiņiem, savāca jau 1783.g. un skaidrs, ka Krimas tatāriem jau neviens neatdos. Krimu krievi nekad neatdos, un ja ukraiņi par to cīnīsies, tad viņi būs pēdējie āpši.

  • ezis x

   19.03.2014 19:52

   "ukraiņi ir tie paši krievi" un "Kādā sakarā ukraiņi nav krievi tiešām nav skaidrs" - - - - - - - - - -- Tu runā kā īsts padomietis! Vai urkraiņu pašu uzskatus par šo jautājumu Tu uzklausījis esi, jeb tas nav svarīgi? Cilvēks, kas nododas šādai demagoģijai, noteikti arī apgalvotu, ka austrieši un nīderlandieši "tie paši vācieši vien ir". Attiecībā uz Jāņa Dombravas rakstu -- piekrītu viņam simtprocentīgi. Ja Krimas pievienošana Ukrainai, Pūķina uzskatos, bija "vēsturiska netaisnība" tad Abrenes pievienošana Krievijai bija vēl lielāka netaisnība. Krima tomēr ir vēsturiska tatāru zeme, bet Abrene ir sena latviešu zeme.

   • Arnolds Lāns

    19.03.2014 20:08

    ezis x tu vispāt kaut ko bum bum? Vispār krievi kā mēs saucam krievus ir kriviču cilts kura dzīvoja LV austrumos, bet ukrainā vienmēr dzīvojuši rusi, vēlāk viņi tika saukti par mazkrieviem, bet maskavas krievi par lielkrieviem, un tas tikai augumu atšķirības dēļ, jo ziemeļu daļā šie bija garāki. Ukraiņi ir precīzi tas pats, kas latgalieši LV, PILNĪGI PRECĪZI TAS PATS. Kijeva teju tūkstoš gadus ir bijusi krievzemes centrs. Tad pēc tavas loģikas vajadzētu ļaut atdalīties Latgalei, ja viņi to vēlētos? Jā Ukrainā esmu bijis, 2 nedēļas un ir draugi kuriem ir bizness ukrainā.

    • Arnolds Lāns

     19.03.2014 20:11

     Jā, ja atsaucās uz žīdu PSRS un Staļina zvērībām tad krievi ir slikti, bet vai tie patiesi bija krievi?

     • Modris Slava

      28.03.2014 19:40

      Ukraiņi un baltkrievi kā nācijas izveidojās Lietuvas lielvalsts paspārnē. Ukraiņi ir senās Rūses (t. s. Kijevas krievzemes) mantinieki, bet krievi ne, jo kā nācija izveidojās Zelta Ordas paspārnē, tādēļ viņiem nav nekāda liela sakara ar t. s. Kijevas Krievzemi (faktiski - Rūsi). Ukraiņu valodā tikai 30 % vārdu ir līdzīgi krievu valodai, bet ar baltkrieviem kopīgs valodas materiāls ir ap 75 %. Skatīt filmu "Krievi nozaguši Ukrainai tās vēsturi": http://www.youtube.com/watch?v=3TuVAU7lHz8

 • trafix 1

  18.03.2014 20:01

  Domāju,ka tikai idiotam ir cerība,ka putiņš apstāsies Ukrainā. Steidzami vajag-pirmkārt organizēt tautas pašaizsardzības vienības pēc Ukraiņu parauga;otrkārt - atjaunot zemessardzi vismaz 90-o gadu līmenī.;treškārt- mums kā ēst vajag NATO bāzi Latgalē. Aicinu visus kārtot legālas nēsāšanas atļaujas un iegādāties ieročus,medniekiem -labu munīciju. Gan jau mūs svērs - nu tad darīsim. Vēl varam paspēt,kamēr šie pa Ukrainu.

  • trafix 1

   18.03.2014 21:59

   izrādas,ka kangari nodeleģējuši ždanoku kā starptautisko novērotāju uz Krimu no Latvijas. Sasper, Pērkon ! Vai iespējams vēl lielāks kauns Ukraiņu priekšā ?

 • Renārs Graudiņš

  18.03.2014 19:25

  Baidos, ka Latvijas gadījumā tas ir citādi, Putins un citi Krievijas imperiālisti Latviju un citas zemes uzskata kā likumsakarīgu Zelta ordas federācijas sastāvdaļu vēl no Pētera I laikiem, tāpēc jau viņi nekad neatzīs okupāciju, jo kā gan var okupēt to, kas jau, viņuprāt, ir impērijai piederošs.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.