logo

Valstij aktīvāk jāiesaistās zinātnes jomas sakārtošanā

19.06.2017 Latvijā

Nacionālās apvienības (NA) valde šodien uzklausīja Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidentu Ojāru Spārīti, LZA viceprezidentu Andreju Ērgli un biedrības “Baltic Institute of Research, Technology and Innovation” (BIRTI) valdes priekšsēdētāju Guntu Raču, un drīzumā partija sāks diskusijas par zinātnes finansējuma jautājumu sakārtošanu. O. Spārītis, uzrunājot NA, atzinīgi izteicās par partijas stingro stāju nacionālo jautājumu risināšanā un aicināja atbalstīt LZA centienus zinātnes nozares sakārtošanā, norādot, ka šīs jomas pārdomāta attīstīšana var valstij dot milzīgu pievienoto vērtību kā investīciju piesaistē, tā darbavietu radīšanā un ekonomikas sakārtošanā.

O. Spārītis pauda viedokli, ka Nacionālajā attīstības plānā zinātnes finansējumam ir jābūt 1,5% no IKP, šobrīd tas sasniedz apmēram pusi no tā, piebilstot: “Šobrīd zinātnei ir jauda radīt, bet nav finansējuma realizēt, tāpēc būtu steidzami nepieciešams radīt atbalsta fondu zinātnei, kurā būtu jāpiesaista arī valsts līdzfinansējums.”

Tikmēr A. Ērglis uzsvēra, ka Latvijas zinātnei ir potenciāls, bet trūkst lielu projektu. “Valstij ir jānodefinē mērķis, ko tā vēlas sasniegt, valstij ir jābūt akcionāram, kas ne tikai investē, bet arī pelna, izmantojot mūsu zinātnes kapacitāti, “ sarunā ar NA valdi atzina A. Ērglis, piebilstot, ka primāri ir arī jānodefinē, kas ir zinātne, jo šobrīd valstī esot daudz pseidozinātnisku institūciju.

Nacionālās apvienības valde atzinīgi novērtēja pirmo sarunu ar LZA, atgādinot, ka jau iepriekš ir virzījusi vairākus tikšanās laikā izskanējušos jautājumus, kuri nav tikuši politiski atbalstīti.

NA valdes loceklis Edvards Ratnieks pēc tikšanās ar LZA pārstāvjiem atzīst: “Zinātne un pētniecība var radīt milzīgu ieguvumu valstij. Neaizmirstot par valsts atbalstu, zinātnē ir nepieciešams aktīvāk piesaistīt lielos uzņēmējus, kas būtu ieinteresēti zinātniskos sasniegumos, tas ļautu pelnīt gan pašiem uzņēmējiem, gan zinātniskajiem institūtiem. Zinātne var kļūt par Latvijas zelta atslēgu. Latvijas intelekts var būt ekonomikas sildītājs. Ir labi aizsākts dialogs par zinātnes attīstību Latvijā.”

Tikmēr NA pārstāve Baiba Broka pauž viedokli: “LZA ir jākļūst par aktīvu sociālo partneri valdībai un Saeimai. Visas lielās reformas valstī un budžeta izstrāde būtu jāizdiskutē ar nacionālās zinātnes pārstāvjiem, kā tas notiek ar citiem  sociālajiem partneriem “.

 

IMG_3969 IMG_3960

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.