logo

VL-TB/LNNK rosina apturēt Latvijas delegācijas dalību Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas sēdēs

20.09.2019 Saeimā

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK Saeimas frakcijas deputāti rosina apturēt Eiropa Padomes Parlamentārās asamblejas (EPPA) Latvijas delegācijas dalību organizācijas plenārsēdēs līdz 2019. gada sesijas beigām. Saeimā iesniegtais lēmuma projektā uzsvērts, ka tiek sagaidīts Eiropas Padomes darba kārtībā skaidri izstrādāts plāns un procedūras, kas nosaka, kā Eiropas Padome var vērsties pret dalībvalstīm, kas ar savām darbībām nonāk pretrunā ar Eiropas Padomes statūtiem un pamatprincipiem.

Šis Nacionālās apvienības (NA) rosinājums saistīts ar EPPA rezolūciju, ar kuru bez priekšnosacījumiem atjaunotas Krievijas balsstiesības organizācijā. Projektā uzsvērts, ka Krievija nav pārtraukusi pretlikumīgo Krimas aneksiju vai spērusi soļus, lai veicinātu situācijas atrisinājumu, agresijas pārtraukšanu un atgriešanos pie starptautisko tiesību ievērošanas, bet okupētajā teritorijā arī ieviesusi represīvu režīmu, pretlikumīgi atsavinot Ukrainas valsts īpašumus, slēdzot ukraiņu valodā strādājošas skolas un, jau otro reizi 75 gadu laikā, īstenojot represijas pret Krimas tatāriem. Tāpat lēmuma projektā norādīts, ka sankciju atcelšana – balsstiesību atjaunošana EPPA – Krievijai signalizē pārmaiņas Eiropā kopējā viedoklī un attieksmē pret starptautisko tiesību ignorēšanu.

Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja ir kļuvusi par pirmo Eiropas institūciju, kas atcēlusi sankcijas pret Krieviju. Leģitīmu un pamatotu sankciju atcelšana laikā, kad Krima joprojām ir pretlikumīgi anektēta, diskreditē Eiropas Padomes Parlamentāro asambleju un neveicina attieksmes un rīcības maiņu no Krievijas puses – tā uzsvērts NA sagatavotajā lēmuma projektā.

Kā norāda lēmuma projekta sagatavotājs Rihards Kols (NA), šis lēmums – apturēt Latvijas delegācijas dalību līdz nākamās sesijas sākumam 2020. gadā – būtu mazs, bet simbolisks solis: “Tā ir “dzeltenā kartīte” EPPA un zīme pārējām dalībvalstīm, ka mēs nevaram “parakstīties” zem šādas politikas, kas merkantilu interešu vārdā aizmirst savas pamatvērtības. Jo, galu galā, cik reizes var kāpt uz viena un tā paša grābekļa, mēģinot būt samiernieciski un atkal un atkal ejot pretim valstij, kas patvaļīgi un agresīvi mēģina pārzīmēt Eiropas karti un ieviest jaunus Jaltas principus?”

Lēmuma projektā arī izteikts aicinājums sniegt apliecinājumu, ka, stājoties spēkā jaunajiem noteikumiem un procedūrām, līdz šim pieņemtās rezolūcijas būs Krievijai saistošas.

Lai gan šodien Saeimas deputātu vairākums noraidīja politiskā spēka rosinājumu minēto lēmuma projektu iekļaut Saeimas darba kārtībā, tas būs jāskata nākamajā Saeimas sēdē.

Eiropas Padome ir dibināta 1949.gadā. Eiropas Padomes mērķis ir veidot kopēju demokrātisku un tiesisku telpu Eiropā, nodrošinot tās pamatvērtību – cilvēktiesību, demokrātijas un tiesiskuma – ievērošanu un aizsardzību.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.