Jaunieši
logo

Par velti tikai siers slazdā – Rīgas „Dinamo” un Krievijas maigā vara

E.V.Hokejs latviešiem bijis svarīgs jau kopš tā pirmsākumiem, to nevar noliegt. Droši vien tāpēc hokeja kluba Rīgas „Dinamo” atjaunošana 2008. gada pavasarī izraisīja neviltotu sajūsmu līdzjutēju sirdīs un ļāva jo kaislīgāk pievērsties šī sporta veida atbalstīšanai. Pārpildītā arēna, kvalitatīvas spēles, brīnišķīga kopības sajūta – likās, tā ir lieliska iespēja visiem – gan līdzjutējiem, gan Latvijas hokeja saimniecībai, gan jaunajiem hokejistiem. Iespēja, ko, protams, būtu grēks neizmantot, ja reiz to tik dāsni sponsorēja Krievijas gāzes kompānijas. Taču par velti ir pieejams tikai siers slazdā – un tā mērķis parasti nav nesavtīgi pabarot izsalkušās peles.

Padomju savienībā tika apgalvots, ka „nevar būt sports sporta dēļ” – tam vienmēr bija jākalpo kādam politiskam mērķim valsts labā. Mūsdienu Krievija ir pārņēmusi šo PSRS valdošo pārliecību un uzskatāmi to pierāda, veidojot dažādas sporta līgas, tai skaitā arī Kontinentālo hokeja līgu (KHL), kas aptver lielu daļu bijušo postpadomju valstu. Krievijas maigās varas aktivitātes ir vērstas uz to, lai atjaunotu vienotas humanitārās un sociālās telpas esamību bijušās Padomju Savienības teritorijā. KHL kalpo šim mērķim, uz ko diezgan skaidri norāda arī Putina izteikums par līgas pastāvēšanas mērķi: „Tas nav tikai sporta projekts, tas padarīs iespējamu vienotas sociālās un kultūras telpas atjaunošanu postpadomju teritorijā, jo kopējā interese par hokeju vienos cilvēkus no bijušajām padomju republikām”…

Uz sporta sacensību politisko raksturu norāda arī KHL vadības sastāvs. Līgas prezidents ir Aleksandrs Medvedevs, kas ir Krievijas gāzes kompānijas „Gazprom” valdes priekšsēdētāja vietnieks. „Gazprom” ir KHL galvenais ģenerālsponsors. Akciju kontrolpakete šajā uzņēmumā pieder Krievijas valstij. Līgas pilnvaroto padomes priekšsēdētājs Genādijs Timčenko ir privātās investīciju grupas „Volga group” īpašnieks, viens no bagātākajiem cilvēkiem Krievijā, saukts arī par „Krievijas valdošās elites neredzamo vīru”. Starp KHL direktoru padomes locekļiem ir arī Boriss Koroļs, kurš ir bijis Krievijas transporta ministra vietnieks, kā arī Krievijas naftas kompānijas „Transneft” viceprezidents. Jāpiemin arī, ka „Transneft” ir viens no KHL sponsoriem. Kā redzams, liela daļa vadošo amatu KHL ir atvēlēta cilvēkiem, kas tādā vai citādā veidā ir cieši saistīti ar Krievijas politiku vai tai piederošiem uzņēmumiem.

Tomēr jāsecina, ka Krievijas centieni izmantot sportu kā maigās varas instrumentu, ir lemti neveiksmei – sporta jomā tā savu maigo varu ir mēģinājusi balstīt nevis universālās vērtībās, kas ir viens no šī koncepta pamatnoteikumiem, bet gan, mēģinot postpadomju valstu sabiedrībās atdzīvināt aizgājušās PSRS laikā pastāvējušās vērtības un izraisīt nostaļģiju šo valstu iedzīvotājos. Uz to norāda, piemēram, komandu nosaukumi izveidotajās sporta līgās – Rīgas, Minskas, Maskavas „Dinamo”, u.c. Jāatgādina, ka „Dinamo” savulaik bija VDK izveidota sporta organizācija. Krievijas pielietoto maigo varu drīzāk varētu nodēvēt par maigo propagandu – tā mēģina pārraidīt tikai to, kas tai ir pievilcīgs, neņemot vērā to, ka tās reālā rīcība ārpolitikā un iekšpolitikā ir diametrāli pretēja.

Noslēgumā jāsaka, ka, izmantojot sportu kā netiešu publiskās diplomātijas līdzekli, ir iespējams uzlabot valsts tēlu starptautiskās sabiedrības acīs. Tomēr darbi runā skaļāk par vārdiem – valsts komunikācijas stratēģija, kas atrodas klajā pretrunā ar tās reālajām darbībām, veiksmi ārpolitikā noteikti nenesīs. Neļausim šim mākslīgi radītajam tēlam aizplīvurot mūsu skatu – Krievija, kas aicina valstis vienoties kultūras un sporta jomā, ir tā pati Krievija, kas ar spēku cenšas mainīt Eiropas valstu robežas, agresīvi jaucoties to iekšējās lietās. Tādēļ aicinu aizdomāties par to brīdī, kad nākamreiz vēlēsieties iegādāties biļeti uz kārtējo spēli un hokeja arēnā dzirdēsiet saukli „Tikai Rīga, tikai Dinamo!”

– Evija Vaikina