Jūrmalas nodaļa
 

Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Jūrmalas nodaļas izveidošanas vēsturisks pārskats

07.11.2013

Latvijas Nacionālās Neatkarības Kustība (LNNK) tika izveidota 1988.gada 10.jūlijā, kad Arkādija parkā sanāca vairāk kā 2000 mūsu zemes patrioti, kuru galvenais mērķis bija atgūt Latvijai pilnīgu neatkarību. Tās pirmais priekšsēdētājs bija Eduards Berklavs. Šajā sapulcē tika izvirzīti arī citi uzdevumi:

  • latviešu valodu noteikt par valsts valodu,
  • izveidot Latvijas nacionālās karaspēka vienības,
  • atjaunot nacionālo simboliku,
  • tika analizēti arī citi pasākumi, kuru īstenošanas rezultātā maksimāli būtu uzsvērta Latvija neatkarība.

No Jūrmalas Arkādijā piedalījās Ilona un Ilgars Grosvaldi, Zaiga Gaile, Anna Laicāne, Alnis un Eleonora Ārnieki, Aigars Tampe, Juris Griķis u.c.

Jau tā paša gada septembrī LNNK pieņēma rezolūciju pārtraukt PSRS okupāciju Latvijā un virzīties uz neatkarīgās Latvijas Republikas atjaunošanu, oktobrī LNNK lūdza Latvijas PSR Augstākās Padomes prezidiju atjaunot Latvijas valsts svētkus 18.novembrī, bet decembrī LNNK pieņēma memorandu ANO Drošības padomei, lai Molotova–Ribentropa pakta noslēgšanas 50.gadskārtā Ģenerālās Asamblejas sesijā izskatītu jautājumu par Baltijas valstu suverenitātes atjaunošanu.

1989.gadā Mellužu estrādē tika dibināta LNNK atbalsta grupa Jūrmalā, kura izveidojās kā masu politiska organizācija, kura Latvijas neatkarības procesa kontekstā cīnījās par suverēnu Latvijas Republiku, kā arī izteica dažādas pretenzijas pret varu valstī un pilsētā. LNNK Jūrmalas atbalsta grupas vadītāji bija A.Ārnieks un Krūmiņš no Buļļuciema. 1990.gada pašvaldību vēlēšanās tā kopā ar Tautas frontes Jūrmalas atbalsta grupu ieguva vairākumu Jūrmalas pāšvaldībā (100 deputātu pašvaldība), un par tās priekšsēdētāju ievēlēja Jāni Liepiņu. 1991.gadā J.Liepiņš vadīja LNNK Jūrmalas nodaļu, bet par sekretāri darbojās Velta Krūmiņa. 1992.gadā LNNK Jūrmalas nodaļu uzticēja vadīt Bulduru slimnīcas ārstei Annai Laicānei. A.Laicāne LNNK rindās aicināja Liliju Fridenbergu, Leonāru Svarinski, Juri Griķi un Aigaru Tampi. Pavisam 1993.gadā LNNK Jūrmalas nodaļā bija vairāk kā 420 biedri. LNNK Jūrmalas nodaļas birojs atradās Majoros, Kaiju ielā 1, vēlāk Kaudzīšu ielā 11. 1996. gadā par Jūrmalas nodaļas vadītāju ievēlēja Juri Griķi.

Apvienība „Tēvzemei un Brīvībai” (TB) tika izveidota 1993.gadā, lai piedalītos 5.Saeimas vēlēšanās. Tās sastāvā iekļāvās partijas un sabiedriskas organizācijas, kas par savu prioritāti izvirzīja Latvijas pilsoņu un latviešu nacionālo interešu aizstāvību, piemēram, 18.Novembra Savienība, Latvijas Nacionālā apvienība „Tēvzeme”.

Jūrmalā apvienības „Tēvzemei un Brīvībai” nodaļu 1993. gadā vadīja Roberts Mīlbergs, vēlāk Judīte Oškalne. „Tēvzemei un Brīvībai” Jūrmalas nodaļas biedri bija Maija Gablika, Uldis Ciekurs, Ilgvars Kaparkalējs, Aina Zvirgzdiņa u.c.

Apvienība „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK izveidojās, 1997.gada 21.jūnijā apvienojoties divām politiskām partijām – Apvienībai „Tēvzemei un Brīvībai” un Latvijas Nacionāli Konservatīvajai partijai LNNK. 1997.gadā par Apvienības „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK Jūrmalas nodaļas līdzpriekšsēdētājiem ievēlēja Maiju Gabliku un Juri Griķi, bet pēc gada Jūrmalas nodaļā par priekšsēdētāju ievēlēja Juri Griķi. 2003. gadā par Jūrmalas nodaļas vadītāju ievēlēja Gintu Vilku, bet 2010.gadā nodaļu vadīja Uldis Ciekurs. 2011.gadā Jūrmalas grupā par vadītāju ievēlēja Juri Griķi.

2011.gada 9.jūlijā Bauskā Apvienības „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK kongress atbalsta Reorganizācijas projektu starp Apvienību „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK un partiju „Visu Latvijai!”, lai veiktu apvienošanās procesu saplūšanas ceļā, dibinot partiju Nacionāla apvienība „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”. 2012.gada 25. jūlijā Jūrmalā, Kauguru kultūras nama zālē tika sasaukta Apvienības „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK Jūrmalas grupas un partijas „Visu Latvijai!” Jūrmalas nodaļas biedru kopsapulce, kurā tiek pieņemti Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Jūrmalas nodaļas pagaidu statūti un ievēlēti līdzpriekšsēdētāji: no partijas „Visu Latvijai!” – Jadviga Neilande, no Apvienības „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK – Juris Griķis.

Stāstījumu par nodaļas vēsturi sagatavoja Juris Griķis