Liepājas nodaļa
logo

J.Pavītols: Sabiedrības šķelšana?

pavitols

Ļoti bieži lasām un dzirdam- sabiedrības šķelšana. It kā patiess un reizē kaut kas biedīgs! Vai tā tam būtu jābūt?

Jēdzienam „sabiedrība”, vismaz mūsu valstī, vēsturiski izveidojies savādāks „institucionālais” stāvoklis ne kā, piem., Francijā, Polijā vai kur citur, kur pieņemot lēmumus pašvaldību un valsts līmenī, tiek piesaukti arī sabiedrības uzskati- tā teikt- tā akceptēs vai nē. Tiek nereti piesaukta arī tauta, bet par to citreiz.

Visās demokrātiskajās iekārtās valsts lēmumus pieņem pilsoņi. Arī Latvijā. Un jebkurš iebraucējs, vai pastāvīgais iedzīvotājs spiests rēķināties ar konkrētās valsts pilsoņu lēmumiem. Ja tie viņu neapmierina, ir visas iespējas doties uz valsti, kuras likumiem viņš ir ar mieru pakļauties. Nodokļu maksāšana vien ne vienā valstī nav arguments, lai skaļi brēktu- kāpēc mani neuzklausa, kāpēc mani ignorē! Taču pie mums nez kāpēc argumentos bieži tiek piesaukta tieši sabiedrība, kura maksā nodokļus, ar to domājot kā pamatiedzīvotājus, tā jebkuru iebraucēju, kurš te dzīvo nu jau vairāk par mēnesi, vai šeit mītošu teju no 50-tajiem gadiem, bet nemēģinājušu saprast, ka atrodas Latvijā nevis, piem., hantu- evenku autonomajā (?) apgabalā. Valstīs, kurās demokrātija iedibināta jau labu laiku pirms mums, jautājums par nodokļu maksāšanu vai nemaksāšanu vispār nav dienas kārtībā, kur nu vēl par atļauju jaukties valsts dzīvē.

Arī tā saucamā Uzvaras pieminekļa nojaukšana būtu deleģējama tikai un vienīgi pilsoņu, nevis sabiedrības nolēmumam. Diviem bandītiem kaujoties, uzvarētājs sev saceļ pieminekļus kur tik spēj un pēc tam uzspiež līgumus par okupētajā valstī savu uzcelto pieminekļu aizsardzību.  Litenes dēļ vien šāda vienošanās ir absurda un nosodāma!

Savulaik ļaudis, kas nodibinājuši savu valsti, nolēmuši, kur būs galvaspilsēta, nu pa šo pilsētu pārvietosies par dubultcenu, savukārt kāds iebraucējs, vai okupācijas armijas palikušais pārstāvis ar dzīves vietu, protams, Rīgā brauks smiedamies par naivajiem antiņiem. Bet lēmums par pilsētas transporta tarifiem taču it kā mērķēts visu rīdzinieku- tātad okupācijas rezultātā Rīgā izveidotās sabiedrības labā?! Cik gan maz vajag, lai daža laba pamatiedzīvotāja imūnsistēma būtu tik tālu atslābusi un uzķertos uz šāda āķa un jocīgajai idejai piekristu un ieceri atbalstītu! Nevar arī neievērot, ka tieši tā cilvēku daļa ar latviskiem vārdiem vai uzvārdiem, kuri skolu beiguši krievu skolās, uz šādiem notikumiem valstī reaģē līdzīgi ne tikai kā paši krievvalodīgie, bet paspēj prātus samaitāt arī vienam otram pamatnācijas iedzīvotājam, jo to, izrādās, nemaz nav tik grūti izdarīt.

Mūsdienās vēl nekur nav zuduši arī imanti sudmaļi, džemi bankoviči vai augusti kirhenšteini. Satversmes tēvi pat iedomāties nevarēja, ka uz mūžiem noslēgtais Miera līgums ar Krieviju, pēc nieka 20 gadiem tiks piesmiets un sabiedrība Latvijā piespiedu kārtā tiks mainīta līdz nepazīšanai. Tāpēc Satversmes Preambulas lietderības apspriešana no sabiedrības šķelšanas viedokļa, ir absurda jau pēc būtības.

 

Juris Pavītols,

Liepājas Universitātes lektors; rokgrupas “Līvi” dibinātājs; Nacionālās Apvienības Liepājas nodaļas biedrs

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.