Liepājas nodaļa
logo

Laikraksts: No Īvandes – Latvijas vēsturē

Izcilā politiķa, Latvijas Nacionālās neatkarības kustības (LNNK) pirmā priekšsēdētāja Eduarda Berklava 100. dzimšanas dienā, viņa dzimtajā Īvandes pagastā notika atceres stunda.

Edgara Ziņģes un Nacionālās apvienības Liepājas nodaļas jauniešu muzikālie priekšnesumi, pasākuma vadītājas Mairas Brūderes piemeklētās dzejas rindas, atmiņas par E.Berklavu bija pirmais plašākais pasākums novadnieka piemiņai. Saeimas deputātam, Nacionālās apvienības (NA) biedram Gaidim Bērziņam bijusi ne viena vien tikšanās ar E.Berklavu jau Atmodas sākumā. Viņš atcerējās 1987. gadu, kad radās idejas par organizācijas dibināšanu. Izrādās, vēlāk tika likti visādi šķēršļi, lai LNNK dibināšanai Rīgā netiktu dotas telpas, tās atradās Ogrē. G.Bērziņš atgādināja 1989. gada 25. marta piemiņas pasākumu Rīgā, Brāļu kapos, tad gājiena priekšgalā Latvijas karogu nesa E.Berklavs. Visbeidzot, ka izpildīts E.Berklava vēlējums, lai nacionālie spēki apvienotos – tas nu izdarīts.

Turpinājums ir

To, ka E.Berklava idejām  ir atbalss arī jaunajos cilvēkos, apliecināja Liepājas jaunieši.  Viens no viņiem, Artūrs Butāns, nolasīja sava vectēva Ervīna Baumaņa saraksti ar E.Berklavu, vēstījumu šim pasākumam (gadu dēļ viņš pats nebija varējis atbraukt). E.Baumanis bijis LNNK padomē, vēstulēs atklājas abu uzskati par ideāliem, īstām vērtībām, arī E.Berklava atzinums, ka diemžēl mēs paši palīdzam nelabvēļiem cirst savas saknes. Sarunā Kurzemniekam Artūrs saka – tieši no vectēva stāstiem, šīm vēstulēm radusies pārliecība, ka viņa pienākums ir „šo karogu nest tālāk”, un Liepājā jaunieši esot aktīvi, berklavisma idejas nezudīšot. Arī G.Bērziņš uzskata – jaunā paaudze ir, viņa sacīto papildina Rīgas domes NA frakcijas deputāte Ieva Holma. Viņa paspējusi Īvandē ierasties pēc tam, kad Rīgā, Brīvības ielā 90, pie mājas, kur dzīvojis E.Berklavs, piedalījusies piemiņas plāksnes atklāšanā. Esot izdevies domē panākt, ka tam tiek piešķirts finansējums. Vaicāts, kam  no E.Berklava savulaik sāktā šobrīd pievēršama īpaša uzmanība, G.Bērziņš atbild – tā ir latviešu valodas aizstāvība. Valsts valodas inspektori aizvien vairāk atklāj pārkāpumus, kad latviešu valoda netiek lietota, ja bija laiks, kad daļa vismaz centās runāt latviski, tad tagad arī Ukrainas notikumu ietekmē) pieaug, vienkārši sakot, nekaunība. Tieši tāpēc E.Berklava sāktā īstenošanai svarīgs M.Burkes-Burkevica lūgšanā sacītais: „Dod, Dievs, mums stipru mugurkaulu!”

 

Izmantotie resursi:

Laikraksts “Kurzemnieks”

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.