Kuldīgas nodaļa
logo

Raits Valters: Jāatšķir klaja propaganda no latviskās dzīvesziņas

PAŠPORTRETS. ĀRRINDAS ZEMESSARGS, 29 GADUS VIENMĒR GATAVĪBĀ.

 

VIZĪTKARTE: RAITS VALTERS

Dzīvesvieta: Kuldīgas novads, Rumbas pagasts.
Izglītība: vidējā.
Sabiedriskās aktivitātes: Zemessardze, 30 gadi dienestā, pēdējie 23 gadi – ārrindas zemessargs.
Ģimenes stāvoklis: precējies; ir trīs bērni.
Vaļasprieki: peldēšana jebkurā gadalaikā, darbs ar koku, seno velosipēdu atjaunošana.

 

Kinorežisoru un dokumentālistu aprindās runā, ka nevienam neesot tik daudz dokumentālu materiālu par Atmodas laiku kā tev. Vai tā ir taisnība?

Ir jau vēl vīri, kas rūpīgi fiksējuši Atmodas laika procesus un tos saglabājuši savos arhīvos. Varbūt izceļos ar to, ka biju viens no tiem, kas filmēja un saglabāja grupas “Helsinki-86” pirmo gājienu Rīgā 1987. gada 14. jūnijā, kurš pamodināja lielu daļu tautiešu. Arī daudz ko izplatīju uz Rietumiem – gan latviešu centriem plašajā pasaulē, gan ārzemju telekompānijām, pārsvarā ITN, ABC un zviedru sabiedriskās televīzijas kanālam. Īpašu uzmanību pievērsu tiem Atmodas celmlaužiem, kas bija sēdējuši padomju gulagos, – Gunāram Astram, Jurim Ziemelim un citiem drosmīgiem pretpadomju elementiem, kā tolaik mūs dēvēja oficiozi. Un, protams, mežabrāļu dzīvesstāstu fiksēšana ir lieta, par kuru esmu gandarīts, ka to paspējām izdarīt laikus. Pēcāk jau Jura Podnieka studijā veidojām dokumentālo filmu “Nesalauztie”.

AR MAZBĒRNIEM OSTOS. 2020. GADS.

Sociālie tīkli vēsta, ka esi aktīvs ziemas peldētājs. Kā nolēmi kļūt par “roni”?

Peldu ne tikai ziemā, bet arī vasarā, un krietni ilgāk, tālpeldējumi ir tie, kas mani aizrauj. Peldēšana ziemā vairāk nozīmē rūdīšanos, kas ir garantija tam, ka nebūs jāvēršas pie dakteriem. Jau desmit gadu pieredze – un sajūta kā jaunam zēnam. Rūdīšanās nav tikai ziemas peldēšana, tā ir arī ikdienas procedūra cauru gadu, parasti agros rītos ar vingrošanu, aktīvu ieelpu-izelpu, stiepšanos, apliešanos ar aukstu ūdeni. Sava miesa ir jātur tādā pašā kondīcijā kā gars, tikai tad tu vari pārvarēt jebkuras dzīves barjeras.

PAŠPORTRETS PIE VENTAS. PELDĒTPRIEKS JEBKURĀ GADALAIKĀ UN TĪROS ŪDEŅOS UN RŪDĪŠANĀS 11 GADU GARUMĀ. 2015. GADS.

Tu dienē Zemessardzes 45. nodrošinājuma bataljonā. Ko tu teiktu tiem latvju vīriem, kas vēl tikai domā par stāšanos Zemessardzē?

Zemessardze ir brīvprātīga militāra organizācija. Jāstājas tur ir tiem vīriem un sievām, kas ir morāli nobrieduši, kas ir gatavi aizstāvēt savu zemi jebkuriem līdzekļiem, jebkādos apstākļos. Tādiem, kas ir pārliecināti patrioti un nenoniecina savu valsti. Atgūt neatkarību ir grūti. Mūsu senči gadu simteņos to izcīnījuši. Tādēļ stāvēt par sevi, savu ģimeni, pagastu, valsti ir svarīgi. Stingri un nelokāmi.

Esi paudis atbalstu Nacionālajai apvienībai. Kādēļ?

Es atbalstu tos, kas ir patrioti un bezkaislīgi cīnītāji savā novadā. Mani partijas kā tādas neuzrunā, jo bieži redzama konjunktūra, intereses, obligāti balsojumi (vairāk gan Saeimā), kas bieži vien nav ar personiskiem uzskatiem savienojami. Ir daudz piemēru, kad par balsojuma brīvdomību kādu izslēdz vai padzen no frakcijas. Mans tēvs nekad un nevienā partijā nebija un to sirsnīgi novēlēja arī man, salīdzinot šīs organizācijas ar suņa kakla siksnu vai ķēdi. Tā ķēde mēģina indivīdu noturēt stingrā politiskā paklausībā un izslēdz brīvdomību. Ir jāatjauno kādreiz tik ļoti labā mažoritārā vēlēšanu sistēma, kas pastāvēja brīvvalsts laikā, kad pilsoni varēja izvirzīt sarakstos ne tikai partijas, bet arī līdzpilsoņi.

AR PAŠA ATJAUNOTU LATVIJAS LAIKA VELLAPĒDU PIE SAVA TĒVA, VECĀ KRĪVU KRĪVA, KURZEMNIEKA, KURŠ SAVULAIK VIENATNĒ AR VELO APCEĻOJA LATVIJU.

Tu esi dižā Ēvalda Valtera dēls, vairākkārt esi aizstāvējis izcilā lidotāja Herberta Cukura godu, esi bijis tuvs leģionāra Visvalža Lāča draugs. Ko tu novēlētu jauniešiem mācīties no šāda kaluma latviešiem?

Vairāk lasīt. Tikties ar vēl dzīvajiem tā laika lieciniekiem. Interesēties par vēsturi. Palīdzēt vecajiem vīriem darbos, jo daudzi vairs nespēj pat malku sagādāt. Prast atšķirt klaju propagandu no latviskās dzīvesziņas principiem. Palikt savā tēvzemē un rosīties te. Kopt zemi. Tīrīt mežus, būvēt mājas pašiem. Attīstīt amatniecību. Veidot stipras, tradicionāli orientētas ģimenes un nepakļauties dženderisma ideoloģijai. Audzināt bērnus patriotiski. Nepārtraukti izglītoties. Apgūt jaunus arodus, jo zināšanu nekad nevar būt par daudz. Un nepārtraukti attīstīt savas fizisko dotumu spējas. Jo tikai tā mēs varēsim pastāvēt, ja būsim garīgi un fiziski stipri un rūdīti. Stāvēsim pretī pasaules globālisma vējiem kā šie vīri!

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.