Liepājas nodaļa
logo

U.Ozoliņš: Mums ir jābūt gataviem aizsargāt savu valsti! (1)

Šogad aprit 95 gadi kopš Latvijas armija 1919. gada 11. novembrī atbrīvoja Rīgu no Pāvela Bemonta karaspēka. Šajā dienā tika rakstīta viena no spožākajām Latvijas vēstures lappusēm. 11.novembrī notika nozīmīgs pagrieziens Latvijas armijas cīņās pret ienaidnieku. Kļuva skaidrs, ka latviešu karavīru drosme un patriotisms ir guvis uzvaru pār bermontiešu pārspēku. 1919. gada novembra beigās Latvijas zeme tika pilnīgi atbrīvota no Bermonta karaspēka. Arī par Liepāju līdz 14. novembrim notika sīvas kaujas Veco fortu un Zaļās birzes apkārtnē. Cīņas pie Liepājas arī bija nozīmīgas uzvaras gūšanā pār Bermonta karaspēku. Pilsētas aizstāvju varonīgā pretošanās uzbrukumam piesaistīja daļu ienaidnieka spēku, kurus nevarēja izmantot kaujās pie Rīgas un citās cīņu vietās. Tādējādi cīņas pie mūsu pilsētas atviegloja arī Rīgas atbrīvošanu un veicināja ātrāku bermontiešu sakaušanu.

Šodien, kad pieminam varoņus, kuri cīnījās par Latvijas brīvību, mēs varam dzīvot brīvā un neatkarīgā valstī. Tagad, atšķirībā no 1919. gada, mūsu zemē valda miers. Taču, lai gan Latvija ir brīva valsts, par drošību un aizsardzību aizmirst nedrīkst. Pēdējā laika notikumi Ukrainā liek pievērst pastiprinātu uzmanību arī Latvijas drošībai. Krimas pussalas aneksija un karš Ukrainas austrumos nostāda Ukrainas valsti līdzīgā situācijā tai, kādā 1919. gadā atradās Latvija. Šodien ukraiņiem, tāpat kā latviešiem pirms 95 gadiem, nākas aizsargāt savas valsts neatkarību ar ieročiem rokās. Situācijā, kad netālu esošā Ukraina piedzīvo Krievijas militāru uzbrukumu, aktuāli kļūst arī Latvijas drošības un aizsardzības jautājumi.

Latvija, atšķirībā no Ukrainas, ar militāru uzbrukumu nesaskaras. Taču mūsu valstij nākas piedzīvot Krievijas maigās varas ietekmi, kad ieroču vietā tiek izmantoti masu mediji. Krievijas televīzijā, kuru raida arī Latvijā, tiek izvērsts informatīvais karš pret Latviju un notiek cīņa par cilvēku prātiem. Mediji tiek izmantoti, lai apmelotu un nomelnotu Latvijas valsti, noskaņotu iedzīvotājus pret Latvijas valstiskumu un šķeltu sabiedrību. Arī tas rada draudus Latvijas drošībai, jo sašķeltā sabiedrībā ir vieglāk izprovocēt konfliktu. Tāpēc pastāv risks, ka maigā vara un informatīvā cīņa, ja tā netiks ierobežota, var pārvērsties pat par bruņotu karadarbību kā tas notika Ukrainā. Tas parāda, ka arī mūsdienās pastāv apdraudējums Latvijas drošībai. Tāpēc arī tagad, tāpat kā Latvijas brīvības cīņās 1919. gadā, mums ir jābūt gataviem aizsargāt savu valsti.

 

Uldis Ozoliņš, vēsturnieks

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Andis Mājenieks

    06.12.2014 02:45

    Nevaru piekrist , ka Krievija ir anektējusi Krimas pussalu. Šajā gadījumā jārunā par Krimas pussalas okupāciju, kur velkamas paralēles ar 1939. - 1940. gadu notikumiem Latvijā. Sašķeltību sabiedrībā rada mūsu valstī piekoptā ultraliberālā attieksme pret personām, organizācijām un ļaužu grupām, kuras izrāda atklātu cinismu, naidu pret Latvijas valsti un latviešu tautu.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.