Staļinisma un nacisma upuru atceres diena, “Baltijas Ceļa” atcere

Datums: 2027-08-23   Laiks: Visa diena

1987. gada 23. augustā cilvēktiesību aizstāvības grupa “Helsinki-86” paveica neticamo – nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa, atgādinot 1939. gada 23. augustā starp PSRS un nacistisko Vāciju noslēgto noziedzīgo Molotova – Ribentropa paktu, kas noveda pie nelikumīgas Baltijas valstu okupācijas. Piemiņas pasākums izvērtās plašos protestos pret padomju okupāciju ar vismaz 10 tūkstošiem dalībnieku un ārkārtīgi vardarbīgu milicijas pretreakciju.

1989. gada 23. augustā vairāk nekā 2 miljoni latviešu, lietuviešu un igauņu (~trešā daļa Baltijas valstu iedzīvotāju!) izveidoja dzīvo ķēdi no Tallinas līdz pat Viļņai, pieprasot Baltijas valstu neatkarību. Tā ir viena no visu laiku daudzskaitlīgākajām un iespaidīgākajām politiskajām manifestācijām pasaulē, un pašlaik Baltijas ceļš tiek atzīts par Atmodas laika kulmināciju. Atmoda noslēdzās ar PSRS sabrukumu.

2013. gada 23. augustā trīs Baltijas valstu nacionālisti parakstīja deklarāciju par sadarbību un kopīgu cīņu pret krievu imperiālismu un ekstrēmā liberālisma centieniem sagraut tradicionālās un nacionālās vērtības.

2016. gada 23. augustā Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Rumānijas tieslietu ministri kopīgā paziņojumā nosodīja valstis, kuras joprojām cildina komunismu un komunistisko režīmu noziegumus, kā arī uzsvēra nepieciešamību veikt starptautisku komunistiskā režīma noziegumu izmeklēšanu.