Raksti par personām: Atis Lejiņš

Edvīns Šnore atmasko Krievijas propagandistu Tolstoju EDSO PA (1)

Aizvadītajā nedēļā (24.febr.) noslēdzās EDSO Parlamentārās asamblejas ziemas sesija Vīnē. Divu dienu garajā forumā Krievijas pārstāvji negaidīti asi kritizēja Latviju un Igauniju par nepilsoņu, krievu tautiešu un krievu valodas diskrimināciju. Ar Latviju nomelnojošām runām Vīnē uzstājās četri no pieciem Krievijas Valsts Domes deputātiem, kuri uzstājās asamblejā.

“Tā bija pirmā reize pēdējo divu gadu laikā, kopš esmu EDSO PA, kad kaut kas tamlīdzīgs notiek,” atzina Edvīns Šnore, Latvijas parlamentāriešu delegācijas vadītājs. “Zīmīgi, ka Krievijas delegācija, nolasot iepriekš sagatavotos tekstus, šoreiz gānīja Latviju pat vairāk nekā Ukrainu”. https://youtu.be/IyEJOwoZ8qU

Atbildot uz Krievijas uzbrukumiem, Šnore klātesošajiem norādīja, ka nepilsoņiem Latvijā ir visas iespējas naturalizēties. Vai izmantot šīs iespējas, tas ir atkarīgs no katra cilvēka vēlmes. Jā, patiesi daudzi krievi, kuri nelikumīgi ieradās Latvijā PSRS okupācijas laikā, par Latvijas pilsoņiem kļūt nevēlas. Viņi dod priekšroku esošajam nepilsoņa statusam. Tas notiek tādēļ, ka šis statuss nodrošina virkni privilēģiju. Piemēram, nepilsoņi var ceļot bez vīzas no Lisabonas līdz Vladivostokai, kas protams, ir ļoti ērti”, savā atbildes runā uzsvēra Šnore.

https://youtu.be/cU-EYO3pN_k

Viņš arī norādīja, ka runas par krievu diskrimināciju Latvijā jau daudzas reizes ir atspēkojušas starptautiskas organizācijas. Tomēr Krievija par šo tēmu turpina runāt, lai novērstu starptautiskās sabiedrības uzmanību no nopietnajiem cilvēktiesību pārkāpumiem pašā Krievijā un tās okupētajās teritorijās. Latvijas delegācijas vadītājs ieteica Krievijas pārstāvjiem paskatīties spogulī pirms pārmest citiem cilvēktiesību pārkāpumus.

Šnores runa izpelnījās klausītāju aplausus un tā noslēdza EDSO PA sesijas pirmo darba dienu. Kā atzīst Latvijas delegācijas sekretārs Igors Aizstrauts, pēc sanāksmes pie Latvijas parlamentāriešiem E.Šnores un A.Lejiņa pienāca kolēģi no Lielbritānijas, Somijas, Igaunijas, Lietuvas un citām valstīm un izteica atbalstu Latvijas pozīcijai.

“Atklāti sakot biju nedaudz pārsteigts par tik masīvu un koordinētu Krievijas informatīvo uzbrukumu Latvijai,” sesijas pirmās dienas vakarā atzina Edvīns Šnore. Viņš to saistīja ar faktu, ka pēc Krievijas Domes vēlēšanām nomainījies Krievijas delegācijas sastāvs EDSO PA. Tagad Krievijas delegāciju vada plaši pazīstamais Krievijas TV žurnālists-propagandists Pjotrs Tolstojs, kas vienlaikus ir Krievijas Valsts Domes vicespīkers.

Sesijas otrajā noslēdzošajā dienā Šnore uzstājās ar runu par antisemītisma atdzimšanu Krievijā. Viņš uzsvēra, ka virkne starptautisko organizāciju, tostarp Amnesty International, norādījušas uz šo problēmu Krievijā. Šnore klātesošos informēja par neseno antisemītisma skandālu Krievijas parlamentā, kurā galvenais figurants bija neviens cits kā Krievijas delegācijas vadītājs EDSO PA Pjotrs Tolstojs. Šnore norādīja, ka Tolstoja antisemītiskos izteikumus nosodījuši Krievijas ebreju organizāciju līderi, Kneseta deputāti un ārvalstu diplomāti Krievijā. “Tolstoja kungs šodien ir mūsu vidū šajā zālē”, teica Šnore: “Viņam ir iespēja atbildēt un skaidrot, ko īsti bija domājis”.

Krievijas delegācijas vadītājs acīmredzami nebija gatavs šādam notikumu pavērsienam. Viņš savā runā norādīja, ka Krievija nepieļaus, ka tiek attēlota dažādu nepatiesu stereotipu gaismā, tad viņš pieskārās Ukrainas tēmai, pēc tam kiberdrošībai un tikai noslēdzošajās sekundēs reaģēja uz Šnores sacīto. P.Tolstojs pauda, ka savādi esot dzirdēt apsūdzības antisemītismā no Latvijas, kur esot atļauti SS leģionāru marši un kur krievu mēru sodot par runāšanu krieviski. “Sanāca diezgan saraustīti,” pēc savas runas paškritiski nočukstēja Pjotrs Tolstojs, vēršoties pie blakussēdētāja, acīmredzot aizmirsis, ka mikrofons vēl ir ieslēgts.

https://youtu.be/bo6UzQ2_N4c

Kopumā Latvijas Saeimas delegācijas vadītājs Edvīns Šnore EDSO PA forumu Vīnē vērtēja kā produktīvu un izdevušos. Nākošā EDSO Parlamentārā asambleja notiks Minskā š.g. jūlijā. “Krievi visdrīzāk savus uzbrukumus Latvijai turpinās. Mēs, protams, atbildi parādā nepaliksim”, norādīja Šnore.

 

 Papildu informācija:

Aiga Aizpuriete
Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK
Preses sekretāre
Tālr.:
+371 67087299
Mob.tālr.
+371 29490982
E-pasts:
aiga.aizpuriete@saeima.lv

www.saeima.lv