Raksti par personām: Ilmārs Mežs

Demogrāfs: Pēc dzimušo skaita uz vienu sievieti Latvija pagaidām ir pirmrindniece Eiropā (1)

Pēc dzimušo bērnu skaita uz vienu sievieti Latvija ir pirmrindniece Eiropā, intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja demogrāfs, Starptautiskās Migrācijas organizācijas (IOM) pārstāvniecības Latvija vadītājs Ilmārs Mežs.

Mežs norādīja, ka pēdējos piecos gados valsts ieguldījusi vairāk līdzekļu, lai palīdzētu ģimenēm ar bērniem. Līdz ar to dzimušo bērnu skaits uz vienu sievieti ir strauji pieaudzis – no 1,3 uz 1,7 bērniem.

Vienlaikus sliktā ziņa ir tā, ka jauno cilvēku paliek arvien mazāk, uzsvēra demogrāfs. Viņš norādīja, ka patlaban par māmiņām kļūst 1990.gadu sākumā dzimušas sievietes, kuras “pašas piedzima uz pusi mazākā skaitā”.

“Diemžēl esam sniega lavīnas periodā. Tuvākās vienas paaudzes laikā būtu utopiski cerēt, ka [cilvēku skaits] nesamazināsies,” sacīja Mežs.

Demogrāfs uzskata, ka Latvijā ir izveidota pietiekami laba “māmiņalgu” sistēma, kā arī naudas pabalsti ir “diezgan pieklājīgi”. Vienlaikus joprojām trūkst vietu bērnudārzos, īpaši Rīgā. Šis jautājums ir būtisks arī remigrācijas kontekstā, uzsvēra Mežs.

Tāpat eksperts atklāja, ka Demogrāfisko lietu centrs strādā pie iespējamiem grozījumiem, kas palielinātu sociālās iemaksas par vecāku, kurš darba vietā izvēlējies būt mājās ar bērnu. Nevajadzētu būt situācijai, kad vecāks saņem mazāku pensiju tādēļ, ka izvēlējies būt mājās ar mazu bērnu, uzsvēra Mežs. “Pirmie soļi drīz tiks sperti,” viņš noteica.

 

Pārpublicēts no ziņu aģentūras LETA mājaslapas