Raksti par personām: Jānis Vanags

Augstu valsts amatpersonu klātbūtnē 11. novembrī tiks atklāta ģenerāļa Pētera Radziņa piemiņas plāksne

Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība aicina uz Brīvības cīņu operāciju plānotājam ģenerālim Pēterim Radziņam veltītas piemiņas plāksnes atklāšanu 11. novembrī pulksten 15.45 pie Rīgas pils mūra, vietā, kur Daugavas gāte iziet uz 11. novembra krastmalu. Piemiņas plāksnes mākslinieciskās koncepcijas autors ir tēlnieks Jānis Strupulis, finansējums plāksnes izgatavošanai un uzstādīšanai piešķirts no Latvijas valsts budžeta. Plāksnes ieceres radīšanā piedalījušies un atklāšanas pasākumā būs klāt arī ģenerāļa Radziņa dzimtas pārstāvji.

Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība par piemērotāko plāksnes atrašanās vietu izvēlējusies Rīgas pils mūri, kas iezīmē vienu no svarīgākajām frontes līnijām Brīvības cīņu laikā – Daugavas krastmalu. Plāksnes atklāšana iecerēta simboliskā datumā – Lāčplēša dienā, atminoties notikumus pirms 98 gadiem, kad ģenerāļa Radziņa izplānotās un vadītās operācijas rezultātā no Latvijas galvaspilsētas tika padzīts Bermonta karaspēks. Piemiņas plāksni iesvētīs arhibīskaps Jānis Vanags, atklāšanas pasākumā uzstāsies augstas valsts amatpersonas.

Ģenerālis Pēteris Voldemārs Radziņš (1880-1930) bija Latvijas Brīvības cīņu plānotājs un vadītājs, ģeniāls karavadonis un militārais stratēģis, kuram varam pateikties par sekmīgu Brīvības cīņu iznākumu un Latvijas atbrīvošanu gan no bermontiešiem, gan lieliniekiem. Dažādu politisko intrigu rezultātā ģenerālis, bez kura ieguldījuma Latvijas valsts šodien nepastāvētu, bija spiests pamest Latvijas armiju, un biedrības ieskatā vēl šodien ģenerāļa piemiņa nav pietiekama un viņa nopelni nav pienācīgi novērtēti. Tikko tapusī piemiņas plāksne būs pirmā piemiņas vieta ģenerālim Radziņam Rīgā, neskaitot plāksnīti Brāļu kapos un informatīvo plāksni pie ģenerāļa pēdējās mītnes vietas Kr. Valdemāra ielā.

Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība dibināta pirms vairāk nekā diviem gadiem. Biedrība izdevusi ģenerāļa Radziņa rakstu krājumu, publicējusi vairākus rakstus par ģenerāļa atstāto garīgo mantojumu, kā arī organizējusi vairākas izstādes un sabiedriskus pasākumus par ģenerāli Pēteri Radziņu Latvijā un Ukrainā.