Raksti par personām: Kaspars Dimiters

Roberts Zīle

Politikā un sabiedriskajā dzīvē vispār diezgan bieži nākas sastapties ar parādību, kad iepriekšpieņemti stereotipi kombinācijā ar kādas trešās puses apzināti pasviestu melīgu informāciju liek cilvēkiem „uzpūst” un izplatīt sabiedriskajā telpā klajus melus. Ja to dara žurnālists, tā ir slikta žurnālistika. Ja to dara vienkārši sabiedriski aktīvs cilvēks, tas grauj viņa reputāciju.

„Roberts Zīle – arī „Par” masturbāciju no 4 gadu vecuma!” – šādu „aizraujošu” virsrakstu pazīstamais dziesminieks Kaspars Dimiters bja ievietojis savā bloga rakstā par t.s. Edītes Estrelas ziņojumu Eiropas Parlamentā. Sākumā nezin kādēļ pieminot, ka es par šo ziņojumu esmu balsojis, lai gan es to nekad neesmu darījis. Pēc tam ieliekot „labojumu”, ka esmu balsojumā par šo ziņojumu atturējies, lai gan arī to es nekad neesmu darījis.

Tieši otrādi – es un manis pārstāvētā Eiropas Konservatīvo un reformistu (ECR) grupa kopā ar Tautas partiju (EPP) grupu sagatavoja Estrelas ziņojumam alternatīvu rezolūciju. Ar mērķi dot pretsparu visām muļķībām, kas tur sarakstītas. Eiropas Parlaments 13. decembrī nobalsoja par šo t.s. alternatīvo rezolūciju. Estrelas gājiens neizdevās. Estrelas ziņojumu Parlaments tā arī nekad Nav pieņēmis! Nekāda atkārtota Estrelas ziņojuma izskatīšana pagājušajā nedēļā nenotika! Un, tieši tie deputāti, kurus Dimitera kungs piemin kā „labos” – Tatjana Ždanoka, Aleksandrs Mirskis, Alfrēds Rubiks – faktiski solidarizējās ar Edīti Estrelu, balsojot pret ECR un EPP grupu rezolūciju.

Dimitera kungs ir kaismīgi aprakstījis un saviem sekotājiem izplatījis informāciju, kas ir pilnīgi pretēja patiesajai notikumu gaitai. Citiem vārdiem – melojis. Un, sava pirmā raksta labojumā pats atzīst, ka smēlies „iedvesmu” no kādas publikācijas laikrakstā „Vesti Segodna”, kuras autors informāciju par latviešu deputātu balsojumiem savukārt esot guvis no sev „pazīstamiem politiķiem”. Acīmredzot no tiem, kuri paši solidarizējās ar Estrelu un noraidīja ECR un EPP rezolūciju. Un, kuri, piemēram, šovakar (20. janvārī) Eiropas Parlamentā prezentē izstādi par „fašisma atdzimšanu Latvijā”.

Kāds ir šo melu mērķis? Pieļauju, ka iesēt šaubu sēklu Nacionālās apvienības vēlētājos pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Varu tikai izteikt nožēlu, ka ir sabiedriski aktīvi latvieši, kuri informāciju smeļas no Latvijai nebūt ne draudzīgākā laikraksta. Pat nepapūloties pameklēt patiesību kādā no ES valodām Eiropas Parlamenta mājaslapā vai rūpīgāk skatot tās vietnes, kur Parlamenta balsojumi tiek atspoguļoti. Pieļauju, ka arī citos gadījumos „krievvalodīgā prese” labprāt izpalīdz latviešu „taisnības meklētājiem”. Tā, lai roka pati ķertos pie ķieģeļa…

Un, nedaudz par „Estrelas ziņojuma” faktisko un juridisko nozīmību. „Vesti Segodņa” iedvesmots, Dimitera kungs, jāatzīst, ir veiksmīgi sacēlis vētru ūdensglāzē. Estrelas garadarbs ir t.s. pašiniciatīvas rezolūcija, kuras neformāli mēdz dēvēt arī par „priekšvēlēšanu rezolūcijām”. Eiropas Parlamentā šo izpausmes formu ir iecienījuši dažādu flangu populisti. Taču, pat pieņemtai, Estrelas rezolūcijai nebūtu nekādu juridisku seku. Tā nav likumdošana.

Tādēļ es neuzskatu, ka par šo jautājumu, kura tālākais liktenis jau no sākuma bija skaidrs, bija vērts satraukt Latvijas pilsoņus. Taču, ja kaut kas līdzīgs Estrelas rezolūcijai jebkad parādīsies Parlamentā kā likumdošanas labojums, es nepārprotami publiski cīnīšos, cik spēšu, pret tā pieņemšanu. Atbilstoši saviem vēlētājiem dotajiem solījumiem.

Dažas saites tiem, kas grib zināt patieso notikumu gaitu

22. oktobrī, Eiropas Parlaments nebalsoja par Estrelas zinojumu.

Tā vietā notika divi balsojumi:

  • pirmais par alternatīvo rezolūciju, ko bija iesniegusi Eiropas Brīvības un Neatkarības (EFD) grupa. Šī balsojuma rezultāts redzams šajā saitē. (Tur ir skaidri redzams arī balsojuma priekšmets: “Subject: Alternative motion for resolution, amendment 1”).Šajā balsojumā es atturējos, jo šī alternatīvā rezolūcija saturēja virkni pozīciju par lietām, par ko Eiropas Parlamentam vispār nebūtu jālemj un jāformulē savs viedoklis.
  • otrais par ziņojuma atgriešanu pārstrādāšanai LIBE komitejā, ko es atbalstīju.

Arī 13. decembrī parlaments nebalsoja par Estrelas ziņojumu kā tādu.

Vispirms Parlaments balsoja par EFD grupas alternatīvo rezolūciju, kuru atbalstīja tikai 95 deputāti. Šajā balsojumā es atturējos.

Kā jau minēju, pēc tam Parlaments atbalstīja EPP un ECR grupu kopīgi iesniegto alternatīvo rezolūciju, kurā norādīts, ka šie jautājumi ir dalībvalstu kompetencē.

Balsojuma rezultāts šeit.

Pieņemtās alternatīvās rezolūcijas teksts šeit.